POTVRDENÉ: Európu „zamoril“ nebezpečný komár, je aj na Slovensku. Prenáša dengue a žltú zimnicu

  • Ázijské komáre na Slovensku môžu šíriť nebezpečné choroby
  • Podľa odborníkov sa im v súčasnosti nesmierne darí
Na snímke chorá žena
Ilustračný obrázok, žena s horúčkou na gauči Canva/Damircudic
  • Ázijské komáre na Slovensku môžu šíriť nebezpečné choroby
  • Podľa odborníkov sa im v súčasnosti nesmierne darí

Susedia z Česka hlásia problémy spojené s postupne teplejším ročným obdobím. Začínajú sa totiž objavovať komáre, ktoré nie sú pre naše končiny typické. Ako sme ťa informovali v tomto článku, v polovici apríla potvrdili výskyt ázijského invázneho komára Aedes japonicus japonicus v Košiciach.

Tento druh môže prenášať rôzne vírusy. Českí lekári v súčasnosti varujú, že v krajine sa preto začínajú šíriť tropické choroby. Podľa portálu TN CZ ide aj napríklad o maláriu alebo horúčku dengue.

U susedov môže tieto ochorenia prenášať najmä takzvaný komár tigrovaný. Ten je po celej Európe čoraz bežnejší a začína sa množiť aj v severnejších častiach svetadiela.

Ako píše The Guardian, choroby prenášané komármi sa šíria po celom svete a najmä v Európe pre klimatické zmeny. Podľa profesorky Rachel Loweovej, ktorá vedie globálnu skupinu pre odolnosť v oblasti zdravia, sa počet takýchto ochorení počas najbližších rokov výrazne zvýši. Svet sa podľa nej musí na takýto vývoj situácie pripraviť.

„Globálne otepľovanie bude znamenať, že jedinci prenášajúci maláriu a horúčku dengue dokážu zahniezdiť vo viacerých regiónoch, kde na tieto choroby nie sú imúnne systémy obyvateľov pripravené,“ varovala lekárka.

Keďže budeme mať v súvislosti s globálnym otepľovaním viac teplých dní, komáre budú mať väčší priestor pôsobiť. Tým sa choroby šíria intenzívnejšie a riešenie je podľa lekárky čoraz zložitejšie.

Horúčka dengue

Horúčka dengue sa v minulosti vyskytovala predovšetkým v tropických a subtropických oblastiach. Mrazivé nočné teploty totiž zabíjajú larvy a vajíčka hmyzu vrátane komárov.

Ázijský komár tigrovaný (Aedes albopictus) u nás horúčku dengue prenáša od roku 2023. Problémy spôsobuje konkrétne v Taliansku, Francúzsku, Španielsku, na Malte, v Monaku, San Maríne, Gibraltáre, Lichtenštajnsku, Švajčiarsku, Nemecku, Rakúsku, Grécku a Portugalsku.

Hmyzu sa navyše obzvlášť darí. Od roku 2000 do súčasnosti Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaznamenala 9 z 10 historicky najvýznamnejších rokov v šírení horúčky dengue. Lowevá hovorí, že nepomáhajú ani nedávne silné suchá ako aj záplavy v európskych krajinách.

Ázijské komáre na Slovensku

Ako sme už písali v tomto článku, výskyt komára Aedes japonicus japončina tento rok potvrdili v Košiciach a vlani napríklad aj v okolí Bratislavy, Banskej Bystrice či v Prešove.

Ide o druh kontajnerového biotopu, ktorý sa prispôsobil mestským oblastiam. Predchádzajúcim výskumom sa zistilo, že ako vodné biotopy pre svoj vývin využíva cintorínske vázy, fontány, sudy s vodou a záchytné nádrže. Larvy majú vysokú toleranciu na organické látky vo vodnom prostredí.

Ide o pomerne veľkého komára a potenciálneho prenášača vírusov vrátane vírusu západonílskej horúčky (WNV). Taktiež môže prenášať flavivírusy, ktoré vyvolávajú práve horúčku dengue.

„Výskyt inváznych druhov komárov a ich šírenie sa teda stáva aj na Slovensku vážnym zdravotným problémom a podcenenie tohto rizika môže mať negatívny dopad na zdravie ľudí aj zvierat,“ upozorňuje profesorka Alica Kočišová z katedry epizootológie, parazitológie a ochrany spoločného zdravia na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie (ÚVLF).

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TN CZ, The Guardian, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá