POTVRDENÉ: Nenápadná huba je skrytým kľúčom k 100 % imunite. Pozná ju každý Slovák

  • Tento nenápadný druh húb obsahuje množstvo živín a látok prospešných pre zdravie
  • V akej forme ju najlepšie zaradiť do svojho jedálnička?
Hliva a chorá žena na gauči zabalená v deke.
Ilustračné foto Freepik/@azerbaijan_stockers, Freepik/@DC Studio
  • Tento nenápadný druh húb obsahuje množstvo živín a látok prospešných pre zdravie
  • V akej forme ju najlepšie zaradiť do svojho jedálnička?

Hlava ustricová je skutočným pokladom prírody, ktorý si zaslúži tvoju pozornosť. Táto nenápadná huba skrýva množstvo živín a bioaktívnych látok, ktoré pozitívne ovplyvňujú naše zdravie.

S príchodom chladnejších mesiacov sa zvyšuje riziko infekcií, a práve vtedy môže hliva ustricová prispieť k tvojim obranným mechanizmom. Preskúmaj, aké výhody táto huba prináša pre tvoje zdravie a zisti, prečo je skvelým pomocníkom na posilnenie imunity. Taktiež sa dozvieš, kedy a v akej forme ju najlepšie zaradiť do svojho jedálnička.

Záchranca imunity

Ak chceš podporiť svoje zdravie prírodnou cestou, hliva ustricová je ideálna voľba. Ako informuje portál Pravda, táto huba má jedinečné zloženie, ktoré posilňuje imunitu a pomáha bojovať proti zápalom v tele. Obsahuje vitamín D, betaglukány, zinok a selén – všetko, čo tvoj organizmus potrebuje na ochranu a správne fungovanie.

Hliva ponúka aj množstvo aminokyselín, nevyhnutných pre rast tkanív a tvorbu enzýmov a hormónov. Okrem toho je plná antioxidantov, ktoré bránia pôsobeniu voľných radikálov, čím znižujú riziko vážnych chorôb ako rakovina či srdcovocievne problémy.

Polysacharidy, známe aj ako betaglukány, sú prirodzené zložky rastlín, húb, obilnín, ako je ovos a jačmeň, ale aj kvasiniek a niektorých baktérií. Tieto zložité cukry obsahujú cenné látky, ktoré sa skrývajú v bunkových stenách týchto organizmov.

Tieto bioaktívne látky majú skvelý vplyv na imunitu. Betaglukány podporujú obranné mechanizmy tela, čím prispievajú k odolnosti voči rôznym infekciám a ochoreniam.

Aké sú výhody jej konzumácie?

Hliva ustricová je skutočne bohatým zdrojom antioxidantov, ktoré pomáhajú kontrolovať zápaly v tele. Tieto zápalové procesy môžu prebiehať aj nepozorovane, no antioxidanty ako vitamíny C a E účinne chránia bunky pred voľnými radikálmi. Tieto radikály prispievajú k starnutiu a vzniku chronických ochorení, preto konzumácia hlivy môže pomôcť predchádzať týmto zdravotným problémom.

Ako uvádza portál vegmart.sk, táto huba je tiež skvelou voľbou pre tých, ktorí dbajú na nízkokalorickú stravu. Obsahuje vlákninu, ktorá zasýti a podporí trávenie, a bielkoviny, ktoré pomáhajú udržiavať pocit sýtosti dlhšie. Hliva je tak ideálna do vegetariánskeho či vegánskeho jedálnička, kde okrem výživy pridá aj zaujímavé chute.

Betaglukány, prítomné v hlive, pozitívne ovplyvňujú hladinu cholesterolu. V čreve sa fermentujú na mastné kyseliny, ktoré pomáhajú znížiť produkciu cholesterolu. Štúdia s dvadsiatimi dospelými, ktorí konzumovali polievku s hlivou, preukázala pokles triglyceridov a zlého LDL cholesterolu, čo prospelo ich celkovému zdraviu.

Ďalšou výhodou je vplyv na krvný tlak. Hliva obsahuje draslík, ktorý je dôležitý pre udržiavanie zdravého tlaku, a v kombinácii s priaznivým efektom na cholesterol podporuje srdcovocievny systém a metabolické zdravie.

žena so zdvihnutými rukami
zdroj: Unsplash/Danilo Calic

Hliva má tiež pozitívny vplyv na trávenie. Vláknina, ktorú obsahuje, je výživou pre prospešné črevné baktérie, ktoré udržujú rovnováhu v čreve a bránia rastu škodlivých baktérií. Rozklad betaglukánov v tráviacom trakte uvoľňuje mastné kyseliny, ktoré telu poskytujú energiu.

Niektoré štúdie naznačujú, že hliva môže pomáhať aj v boji proti rakovine. Obsahuje látky ako resveratrol a vitamín C, ktoré spolu s betaglukánmi môžu prispieť k ochrane pred niektorými typmi rakoviny, vrátane rakoviny prsníka a pľúc. Vedecký výskum v tejto oblasti stále pokračuje a prináša nové poznatky.

Odporúčané dávkovanie

Hlivu ustricovú môžeš zaradiť do jedál čerstvú alebo siahnuť po doplnkoch stravy, ako sú kapsuly, prášok či tinktúra. Najmä v zimných mesiacoch, keď sú prechladnutia a infekcie bežnejšie, stojí za to pravidelne ju užívať. Dlhodobé užívanie prispieva k tomu, aby sa tvoj imunitný systém udržal v pohotovosti.

Pre dospelých je odporúčaná dávka betaglukánov 100 až 300 miligramov denne. Ak si vyberieš čerstvú hlivu, začleň ju do svojho jedálnička aspoň dvakrát až trikrát týždenne, ideálne v množstve 50 až 100 gramov na porciu. Takáto pravidelná konzumácia pomáha telu efektívne bojovať s chorobami a zvyšuje obranyschopnosť.

Pre deti je hliva tiež vhodná, obzvlášť vo forme sirupov alebo kapsúl s nižšou dávkou. Začni s menšími dávkami a podľa potreby pridávaj. Pre deti od troch rokov sa zvyčajne odporúča 50 až 100 miligramov denne, v závislosti od veku a hmotnosti. Pred užívaním sa však poraď s lekárom, aby si bol istý, že dávka je vhodná a bezpečná.

Zdroje: Pravda, Anticancer Research, vegmart.sk, Science Direct

Najnovšie videá

Trendové videá