POTVRDENÉ: Respirátory končia, niekde ich nahradia rúška. Toto sú podmienky
- Minister zdravotníctva predstavil podmienky, ktoré je potrebné dodržiavať
- Respirátorov sa niektoré skupiny nezbavia
- Minister zdravotníctva predstavil podmienky, ktoré je potrebné dodržiavať
- Respirátorov sa niektoré skupiny nezbavia
Portál TV Noviny informuje o tom, že od zajtrajšieho dňa prestane platiť povinnosť nosiť respirátory. Uviedol to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pred rokovaním vlády. Pred zasadnutím vlády mal Lengvarský rokovať s konzíliom odborníkov.
Po rokovaní vlády Lengvarský potvrdil, že respirátory už viac povinné nebudú. Spočiatku síce nebolo jasné, či sa uvoľnenie týka iba respirátorov, no Ministerstvo zdravotníctva uviedlo veci na správnu mieru. Pod príspevkom na sociálnej sieti totiž uviedlo, že s povinnosťou nosiť respirátory sa končí aj povinnosť nosiť rúška.
https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/posts/297149445922034
„Opatrenia sa od štvrtka 21.04.2022 zmiernia v oblasti prekrytia dýchacích ciest a domácej karantény úzkych kontaktov. Nosenie respirátora už nebude povinné vo veľkej časti interiérov, vrátane hromadnej dopravy a taxislužieb a ani na hromadných podujatiach,“ vysvetľuje hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.
Je nutné nosiť ich iba v nemocniciach, zdravotníckych zariadeniach a v zariadeniach sociálnych služieb. Personál v zariadeniach sociálnych služieb musí nosiť respirátor v prípade kontaktu s klientom a pacientom. Návštevy musia mať respirátor tiež.
V prípade, že zamestnanec trpí kožným ochorením tváre a nosenie respirátora by mohlo ochorenie zhoršiť, môže si dať rúško.
Od respirátorov vo vyššie uvedených prípadoch budú od zajtrajšieho dňa oslobodené deti mladšie ako 6 rokov, osoby so závažnými poruchami autistického spektra a osoby so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím.
Výnimka sa vzťahuje aj na zamestnancov, ktorí sa na pracovisku nachádzajú sami. Rúško nie je povinné ani v prípade konzumácie pokrmov a nápojov v zariadeniach verejného stravovania.
https://www.facebook.com/uvzsr.sk/posts/356836683140407
Ján Mikas uviedol, že Covid automat zatiaľ nemá zmysel. Nie je však vylúčené, že v budúcnosti bude reštartovaný. Ďalej skonštatoval, že pandémia bude trvať, kým to Svetová zdravotnícka organizácia nezruší.
Hlavný hygienik Ján Mikas upresnil, že podmienky izolácie sa nezmenia a osoba po pozitívnom teste kontaktuje lekára. Ruší sa však povinnosť karantény. Výnimka nastáva, ak karanténu nariadi lekár. Zároveň upozornil, že respirátor má stále veľký význam pre osoby z rizikových skupín, pre starších, chronicky chorých a nezaočkovaných ľudí. „Dopad uvoľnených opatrení budeme sledovať,“ povedal Mikas.
Bude sa nám ľahšie dýchať
Tieto slová napísal na Facebook premiér Eduard Heger s tým, že sa na tento deň tešil. „Vďaka vašej trpezlivosti, očkovaniu a dodržiavaniu opatrení môžeme konečne ľahšie dýchať. A to nielen doslovne, ale aj bez väčších obáv z pandemického „kríža“, ktorý obmedzoval naše životy,“ prihovára sa Slávkom.
Dodáva, že je na všetkých hrdý, pretože sme dokázali zvládnuť tieto náročné časy. Zároveň verí, že to najhoršie už máme za sebou.
„Ale klamali by sme si, keby sme si nepripomenuli aj to, ako nás pandémie rozdelila. Ako na nej cudzopasili extrémisti, aby bezohľadne vytĺkli pre seba politické body,“ dodáva.
https://www.facebook.com/premier.sr/posts/541241530899236
V utorok 19. apríla pribudlo 2 083 pozitívne testovaných. Podľa NCZI bolo vykonaných 8 971 PCR testov a 10 997 antigénových testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 032 606, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 768 045 osôb.
Dobrou správou je, že z nemocníc bolo prepustených 25 pacientov. V súčasnosti je hospitalizovaných 1 156 pacientov, z ktorých má aspoň jednu dávku vakcíny iba 454. Pribudlo tiež 17 úmrtí. Celkový počet úmrtí je 19 790.
Prichádzajú nové varianty omikronu
Zdravotní experti zo štátu New York v tlačovej správe upozorňujú verejnosť na dva nové vírusové subvarianty omikronu. Ide o BA.2.12 a BA.2.12.1, ktoré sa šíria asi o 25 % rýchlejšie ako BA.2.
Tieto subvarianty v súčasnosti spôsobujú viac ako 90 % infekcií v centrálnom New Yorku a susednom regióne Finger Lakes. V dôsledku toho rastie počet pozitívnych prípadov v New Yorku svetelnou rýchlosťou. Priemerné denné prírastky nakazených v štáte sa za niečo vyše dvoch týždňov zdvojnásobili.
Nejde však o premiéru týchto podvariantov, pretože od januára tohto roka boli hlásené v najmenej 50 štátoch a územiach USA. To, či nové subvarianty začnú nahrádzať aj BA.2, bude viditeľné až po nejakom čase.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: TV Noviny, NCZIhttps://covid-19.nczisk.sk/sk, Health.ny.gov