Potvrdenie o prekonaní získaš až 11 dní po Covide. Známy lekár adresoval Slovákom odkaz, ktorý môže všetkých spojiť
- Domáca izolácia už trvá len päť dní
- Potvrdenie o prekonaní však nezískaš hneď po jej skončení
- Lekár Kulkovský sa vyjadril o spoluúčasti neočkovaných na liečbe
- Domáca izolácia už trvá len päť dní
- Potvrdenie o prekonaní však nezískaš hneď po jej skončení
- Lekár Kulkovský sa vyjadril o spoluúčasti neočkovaných na liečbe
„Nečakal som až toľko empatie,“ píše lekár Milan Kulkovský vo svojom príspevku na sociálnej sieti. Reaguje tak na prieskum agentúry FOCUS, v ktorom sa ľudí pýtali, do akej miery súhlasia s finančnou spoluúčasťou neočkovaných na liečbe ochorenia Covid-19.
Prieskum zverejnila televízia Markíza po tom, ako sa šéfka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková vyjadrila za spoluúčasť v predchádzajúcich televíznych diskusiách.
Prekvapivé výsledky
Výsledky prieskumu ukázali, že až 66,5 % Slovákov nesúhlasí s tým, aby sa neočkovaní finančne podieľali na liečení. „Tento výsledok ma prekvapil,“ píše Kulkovský.
Tvrdí, že pokiaľ by mal rozhodovať na základe emócií, sám by so spoluúčasťou neočkovaných súhlasil. Podľa jeho slov by boli takéto požiadavky na mieste, keďže ide o chorobu, ktorej možno zabrániť. Za tým však nasleduje jedno veľké ale.
Nenechať sa ovplyvňovať emóciami
V momente, keď sa Kulkovský povzniesol nad emócie, ktorými sme v tejto náročnej dobe často riadení my všetci, výsledok uvažovania zmenil razom charakter.
Po zvážení istých faktov zastáva názor, že následky ochorenia Covid-19 sú rovnako preventibilné ako následky iných ochorení, a preto je zaťažko iba v ich prípade vyžadovať finančnú participáciu na liečbe.
„Ak by sme sa chceli spoluúčasti pacientov na liečbe venovať seriózne, súčasťou odbornej diskusie by mali byť špecialisti z viacerých lekárskych odborov, keďže existuje množstvo ochorení, ktorým by sa prevenciou, zmenou životného štýlu a dodržiavaním režimových opatrení dalo predísť. Vrcholom pomysleného ľadovca je napríklad fajčenie, alkohol a obezita,“ píše vo svojom statuse.
Zodpovednosť štátu
Ako hlavný dôvod, prečo sa mnohí občania nedali a nechcú dať zaočkovať, Kulkovský uvádza šírenie hoaxov a dezinformácií.
„K nim sa nedostali len cez sociálne siete, počuli ich aj od niektorých lekárov. Bolo a je ťažké rozhodnúť sa, ak počujete rôzne informácie a rady od ľudí, ktorí majú rovnaký titul pred menom. Doktor je doktor… Nemôžeme trestať ľudí za zlé rozhodnutie, keď štát nedokáže zabrániť šíreniu nepravdivých informácií, ktorých nositeľmi sú často tí, ktorým by ľudia mohli dôverovať.“
Svojimi slovami mieri aj na politikov, ktorí súčasnú situáciu využívajú v prospech získania si čo najväčšej podpory a politického kreditu.
Podľa jeho slov podobné diskusie o spoluúčasti zostávajú na teoretickej rovine a neprispievajú do už teraz napätej spoločenskej situácie.
„Pri téme pandémie Covid-19 sme už narazili na pomyslený strop emócií a každé ďalšie zvyšovanie napätia už ničomu nepomôže. Preto v súčasnosti nepovažujem diskusiu o spoluúčasti pacientov na liečbe a o povinnom očkovaní za potrebnú,“ dodáva.
Potvrdenie o prekonaní nedostaneš hneď po skončení karantény
Domáca izolácia osôb pozitívnych na ochorenie COVID-19 trvá podľa aktuálnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva päť dní od odobratia vzorky, vrátane dňa odberu, ktorá bola PCR testom vyhodnotená ako pozitívna. Ak je osoba v rámci päť dňovej izolácie posledných 24 hodín bez príznakov, izolácia sa končí.
Ďalších päť dní je však nevyhnutné nosiť na verejnosti respirátor FFP2. Až potom je možné požiadať si o potvrdenie o prekonaní ochorenia Covid-19, a teda najskôr na jedenásty deň. Informovala o tom hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbeta Sivá.
Aktuálne platí domáca izolácia či karanténa pre všetkých pozitívnych bez ohľadu na to, či sú zaočkovaní alebo Covid-19 prekonali.
Päť dní od odberu pozitívne vyhodnotenej vzorky alebo päť dní po poslednom kontakte s osobu pozitívne testovanou na ochorenie Covid-19 je občan povinný zotrvať v domácej izolácii.
Ak posledných 24 hodín z týchto piatich dní nemá žiadne príznaky, môže sa vrátiť do bežného života. Avšak tým sa opatrenia, ktoré osoba musí dodržiavať, nekončia.
Ďalších päť dní po opustení domácej izolácie musia osoby po izolácii či karanténe nosiť na verejnosti respirátor a až potom si na jedenásty deň môžu požiadať o digitálny Covid preukaz EÚ o prekonaní ochorenia Covid-19. Tak to stanovila aj európska legislatíva.
Občania ho získajú do 24 hodín od vyžiadania. Digitálny Covid preukaz EÚ o prekonaní ochorenia Covid-19 možno stiahnuť i deťom a platí v období najviac 180 dní od odobratia pozitívnej vzorky biologického materiálu.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus