Potvrdenie vedcov: Mozog ženy sa počas cyklu mení. Detailná analýza priniesla prekvapujúce zistenia

  • Vedci sa detailnejšie pozreli na ženské mozgy počas menštruácie
  • Ich objavy ich prekvapili
  • Ženám sa počas cyklu skutočne menia mozgy
žena, mozog
Ilustračné foto Archív Canva
  • Vedci sa detailnejšie pozreli na ženské mozgy počas menštruácie
  • Ich objavy ich prekvapili
  • Ženám sa počas cyklu skutočne menia mozgy

Menštruácia je prirodzenou súčasťou života približne polovice svetovej populácie a priemerná žena počas života prejde približne 450 menštruačnými cyklami. Napriek tomu je aj svet výskumu stále viac mužský ako ženský a vedci o menštruácii nevedia všetko. 

To, že vedci používajú mužské telo ako východiskový stav pre svoje výskumy, nie je už žiadnym tajomstvom. Ženy tvoria síce 50 % populácie, ale väčšina zdravotného a fyziologického výskumu sa vykonáva na mužoch.

Portál The Conversation dokonca uvádza, že základný výskum (vytvára poznatky, ale nemá ešte uplatnenie) a predklinický výskum (na zvieratách) sa zameriavajú len na ľudí, zvieratá a dokonca aj bunky mužského pohlavia. 

Práve preto nie je žiadnym prekvapením, že vedci prišli s novým závratným poznatkom zo sveta ženských tiel. Mnohí vedia, že mozog počas cyklu funguje trochu inak a výkyvy nálad nie sú ničím výnimočným. 

Tentokrát však ženy po celom svete dostali vedecký súhlas k svojim pocitom. Odborníci totiž potvrdili, že ženské mozgy sa počas menštruačného cyklu menia. 

Nová štúdia prekvapila vedcov

Vedci sa dlhé roky zameriavali prevažne len na to, ako hormóny ovplyvňujú mozgovú aktivitu počas kognitívnych úloh, pričom komplexnejší pohľad na zmeny v mozgu počas menštruačného cyklu chýbal.

Túto medzeru vo výskume sa rozhodli vyplniť vedci z Kalifornskej univerzity v Santa Barbare. Ich prelomová štúdia, ktorá sledovala zmeny v mozgu u 30 menštruujúcich žien, priniesla fascinujúce zistenia o tom, ako menštruačný cyklus mení štruktúru mozgu, informuje Science Alert.

Výskum, publikovaný v prestížnom časopise Human Brain Mapping v júli tohto roka, odhalil doteraz nepoznané súvislosti medzi hormónmi a mozgovou štruktúrou.

„Tieto výsledky ako prvé dokumentujú súbežné zmeny v mikroštruktúre bielej hmoty a hrúbke mozgovej kôry, ktoré sa zhodujú s hormonálnymi rytmami menštruačného cyklu,“ uvádzajú výskumníci vo svojej správe. 

Metodológia výskumu bola dôkladne premyslená. Pomocou pokročilej magnetickej rezonancie vedci detailne sledovali mozgy účastníčok počas troch kľúčových fáz cyklu: menštruácie, ovulácie a strednej luteálnej fázy.

Súbežne s týmto pozorovaním prebiehalo aj presné meranie hladín hormónov. To vedcom umožnilo vytvoriť komplexný obraz o prebiehajúcich zmenách.

Mozog sa pri menštruácii mení

Jedným z najprekvapivejších zistení bolo, že hormonálne zmeny počas menštruácie ovplyvňujú aj tie oblasti mozgu, ktoré zdanlivo nemajú priamy súvis s menštruačným cyklom. Tento poznatok otvára úplne nové perspektívy v chápaní fungovania ženského mozgu.

Detailná analýza odhalila fascinujúce súvislosti. V období pred ovuláciou, keď dochádza k nárastu hladín hormónov 17β-estradiolu a luteinizačného hormónu, vedci pozorovali zmeny v bielej hmote mozgu, ktoré naznačovali zrýchlený prenos informácií.

Zistili tiež, že folikuly stimulujúci hormón má priamy súvis so zhrubnutím sivej hmoty. Zaujímavé bolo aj pozorovanie týkajúce sa progesterónu. Ten spôsoboval zvýšený objem mozgového tkaniva a súčasne znižoval objem mozgovomiechového moku.

Zdroje: The Conversation, ScienceAlert, Human Brain Mapping

Najnovšie videá

Trendové videá