Európa ako prvá zreguluje AI. Je viac príležitosťou ako hrozbou, hovorí slovenský europoslanec
- Únia sa blíži vôbec k prvej regulácii umelej inteligencie
- V Štrasburgu sme sa o stanovisku Únie rozprávali s europoslancom Štefancom
- Únia sa blíži vôbec k prvej regulácii umelej inteligencie
- V Štrasburgu sme sa o stanovisku Únie rozprávali s europoslancom Štefancom
Európsky parlament má v Štrasburgu tento týždeň plenárne zasadnutie, odkiaľ ti priamo prinášame aktuálne informácie a rozhovory o témach, ktoré sa týkajú aj nás.
Europarlament len nedávno prijal svoju rokovaciu pozíciu k Aktu o umelej inteligencii pred rokovaniami s členskými štátmi EÚ o konečnej podobe zákona. Ide o vôbec prvú reguláciu umelej inteligencie, za ktorú hlasovala väčšina slovenských europoslancov, medzi nimi aj europoslanec Ivan Štefanec z frakcie ľudovcov, s ktorým sa Startitup o postoji Únie k umelej inteligencii rozprával v utorok medzi hlasovaním v Štrasburgu.
„Je pravda, že (AI) môže nahradiť niektoré zamestnania. Ale obava by nemala prevažovať nad novými príležitosťami,“ odpovedal europoslanec na otázku, či sa bojí, že AI nahradí časť zamestnaní. „Celé je o tom, že človek by sa mal prispôsobiť, byť flexibilný a neustále si dopĺňať svoje vzdelanie,“ dodal.
- Či je situácia naozaj taká vážna
- Čo obsahuje Akt o umelej inteligencii
- Aké je stanovisko parlamentu k AI
Lídri technologického sektora, medzi nimi aj šéf spoločnosti Open AI Sam Altman a taktiež Geoffrey Hinton, varovali ľudstvo pred možným nebezpečenstvom zo strany AI. Je situácia skutočne taká vážna?
Myslím, že je vážna. Európsky parlament je prvý parlament, ktorý sa podujal vytvoriť pravidlá pre umelú inteligenciu, keďže situácia je naozaj vážna.
Nástup umelej inteligencie znamená rovnakú zmenu ako voľakedy nástup mobilov a internetu. Pre každého to znamená veľkú zmenu a je dôležité, aby nám to slúžilo a nie rozkazovalo. Aby človek bol na konci toho rozhodnutia a nie umelá inteligencia. Človek by mal byť ten, kto rozhodne, kde a ako ju využije.
Preto sú dôležité pravidlá, v rámci ktorých vytvárame rôzne úrovne rizík. Sú systémové umelé inteligencie, ktoré sú vysoko rizikové a zakazujeme ich, potom je druhá skupina, ktoré sú rizikom, ale sú regulovateľné, a potom je tretia skupina, ktorá je úplne bez rizík a je ľahko regulovateľná. Potrebujeme ten prístup, aby sme eliminovali nebezpečia, o ktorých hovorí aj zakladateľ Open AI.
Európsky parlament ešte v júni prijal svoju rokovaciu pozíciu k vôbec prvému Aktu o umelej inteligencii, pričom pravidlá by mali zabezpečiť, aby umelá inteligencia vyvinutá a používaná v Európe bola plne v súlade s právami a hodnotami EÚ. O čo sa EÚ v nej snaží presadiť?
Snaží sa o vytvorenie rámca, pre ktoré kedy bude umelá inteligencia slúžiť ľuďom, snažia sa o ochranu individualít, človeka a jeho základných hodnôt. To je rozdiel, ktorý nás odlišuje od diktátorských krajín, kde je umelá inteligencia využívaná ako nástroj na upevnenie moci diktátora. Pričom my chránime človeka a jeho údaje. Dať mu možnosť na rozhodnutie, či chce umelú inteligenciu využívať.
Dúfajme teda, že demokratické krajiny ju budú využívať rovnako dobre a vďaka tomu sa môžeme zblížiť. Ide tu o ochranu osoby. Ide o možnosť sa rozhodnúť o našej budúcnosti, na tom je založená aj samotná demokracia.
Čo je to Akt o umelej inteligencii?
V júni 2023 poslanci schválili vyjednávaciu pozíciu Parlamentu k zákonu o umelej inteligencii. Následne začnú rokovania s krajinami EÚ v Rade o konečnej podobe zákona. Cieľom je dosiahnuť dohodu do konca tohto roka.
Nové pravidlá stanovujú povinnosti pre poskytovateľov a používateľov v závislosti od úrovne rizika vyplývajúceho z AI. Hoci mnohé systémy umelej inteligencie predstavujú minimálne riziko, je potrebné ich posúdiť, ako píše stránka Európskeho parlamentu.
Pravidlá by mali zabezpečiť, aby umelá inteligencia vyvinutá a používaná v Európe bola plne v súlade s právami a hodnotami EÚ vrátane ľudského dohľadu, bezpečnosti, súkromia či transparentnosti.
Poslanci reguláciu taktiež rozšírili o zákaz používania umelej inteligencie spôsobom, ktorý narúša súkromie a je diskriminačný.
O akých konkrétnych krokoch tu hovoríme?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Či vníma strach zo strany umelej inteligencie
- Ako by mala vyzerať prvá regulácia AI zo strany EÚ
- Aký veľký vplyv bude mať umelá inteligencia na pracovný trh
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity