Považujeme ich za superzdravé potraviny, no sú to „zabijaci“. Na tieto trendy si dávaj veľký pozor
- Potraviny tváriace sa zdravo sú veľakrát ultra-spracované
- Môžu zanechať vážne následky na tvojom zdraví
- Pozri si zopár z nich
- Potraviny tváriace sa zdravo sú veľakrát ultra-spracované
- Môžu zanechať vážne následky na tvojom zdraví
- Pozri si zopár z nich
O niektorých potravinách je už dávno známe, že nepatria medzi zdravé jedlá – napríklad čipsy, sladkosti alebo mrazená pizza. Existuje však veľké množstvo výrobkov, ktoré sa síce tvária ako neškodné či zdravé, skutočnosť je však iná.
Ako pripomína portál BBC good food viaceré výrobky, ktoré si kupujeme v obchode, sa vyrábajú napríklad s pridanou soľou, cukrom, alebo sa uchovávajú v oleji. Samotný proces sa nazýva vysoké spracovanie. Finta je v tom, že napríklad emulgátory, ktoré sa pridávajú do celozrnného chleba, sa považujú za škodlivé pre deti, no zároveň za dobrý zdroj vlákniny.
Medzi podobné produkty patria aj šalátové súpravy. Tie totiž obsahujú rozličné chemické látky, ktoré sa s spájajú s tráviacimi problémami, vrátane zvýšenej plynatosti. Na zozname prekvapili aj mliečne výrobky bez cukru, ktoré nie sú sladené cukrom, no za to látkou aspartám, ktorá je spájaná aj s rakovinou.
Ultra-spracované potraviny
Ako sme už vyššie spomínali, ide o produkty, ktoré museli prejsť mnohými stupňami spracovania a považujú sa tak za ultra-spracované. V nich sa preto viackrát nachádzajú umelé arómy, konzervačné látky či rôzne farbivá.
Už dávna analýza expertov z univerzity Cambridge poukázala na to, že používanie priemyselného spracovania potravín patrí medzi kľúčové ukazovatele problémov s výživou.
„Momentálne sa všeobecne uznáva, že súčasná pandémia obezity a s ňou súvisiace chronické ochorenia majú ako jednu z dôležitých príčin zvýšenú spotrebu polotovarov, vrátane predpripravených potravín,“ píše sa v analýze.
Obľúbená potravina
Medzi takéto potraviny patrí biely chlieb, prípadne obdobné cestoviny. Sú totiž plné rafinovaných sacharidov, ktoré sa skladajú buď zo spracovaných cukrov, alebo z obilnín, sú teda zbavené všetkých dôležitých látok, čo znamená, že nemajú žiadnu výživovú hodnotu. To môže mať za následok vznik cukrovky či rôznych srdcových ochorení.
Namiesto klasického bieleho chleba experti preto odporúčajú konzumovať ten celozrnný a podobne vyrobené cestoviny, ktoré obsahujú veľa vlákniny. Znižujú totiž riziko mŕtvice, cukrovky 2. typu či rakoviny čriev.
Napriek tomu ani celozrnné potraviny nie sú až také zdravé, ako sa zdajú. Obsahujú totiž látky, ako sú emulgátory, ktoré zabraňujú oddeľovaniu oleja a vody v potravinách. Podľa nového výskumu na myšiach spôsobujú tieto látky zdravotné problémy pri tehotenstve.
Raňajkové jedlo
Cereálie sú bežnou súčasťou mnohých domácností a často sa podávajú ako rýchle a výživné možnosti na začiatok dňa. Mnohé raňajkové cereálie, najmä tie pestrofarebné, sladké a v zábavných tvaroch, však patria do kategórie ultra-spracovaných potravín a môžu mať negatívny vplyv na zdravie.
Jedným z hlavných problémov mnohých cereálií je vysoký obsah cukru. Niektoré cereálie predávané deťom môžu obsahovať veľké množstvo pridaných cukrov, ktoré niekedy dokonca prekračujú odporúčaný denný limit už v jednej porcii.
Nadmerná konzumácia cukru je spojená s obezitou, cukrovkou 2. typu, zubným kazom a ďalšími zdravotnými problémami. Ako pripomína portál The Conversation, aj cereálie patria medzi veľmi spracované produkty.
Okrem toho je však problémom aj nízka hustota živín. Niektoré firmy síce tvrdia, že sú obohatené vitamínmi a minerálmi, ale často nemajú prirodzený nutričný profil, ktorý sa nachádza v celých potravinách, akými sú napríklad ovocie, zelenina a celozrnné výrobky.
Vitamíny a minerály pridané do týchto cereálií nemusia byť tak biologicky dostupné alebo prospešné ako tie, ktoré sa prirodzene vyskytujú v potravinách.
Konzervované mäso
Ďalšou potravinou na zozname je spracované mäso. Je to kategória mäsa, ktoré bolo podrobené rôznym konzervačným metódam, ako je napríklad konzervovanie, údenie, solenie alebo pridávanie chemických konzervačných látok, aby sa predĺžila jeho trvanlivosť a zlepšila jeho chuť. Toto mäso má síce dlhšiu trvanlivosť, no spája sa s ním niekoľko zdravotných problémov.
Spracované mäso zvyčajne obsahuje rôzne prídavné a konzervačné látky, ako sú dusičnany a dusitany, ktoré sa používajú na predĺženie trvanlivosti a zlepšenie farby. Tieto zlúčeniny môžu pri varení pri vysokých teplotách vytvárať škodlivé nitrozamíny, ktoré sa spájajú so zvýšeným rizikom niektorých druhov rakoviny.
Chemické prísady v jogurtoch
Jogurty sú väčšinou klasickou výbavou chladničky každého z nás, no nie vždy musí ísť o zdraviu prospešné látky. Ochutené jogurty totiž často obsahujú chemické prísady. Dobrým príkladom sú, ako píše web Salon, zahusťovadlá, nekalorické sladidlá alebo arómy.
Zdroje: Cambridge, BBC good food, The Conversation, AI, Salon