Povinnému očkovaniu sa zrejme nevyhneme. Aby sa lockdown neťahal, musí byť prísny, bez výnimiek a kompromisov

  • Jedinou cestou z pandemickej krízy je aktuálne tvrdé uzatvorenie krajiny pre všetkých
  • Po vzore okolitých krajín bude zrejme nutnosťou aj povinné očkovanie
pandemia, koronavirus, COVID
TASR/AP/Michal Svítok, Petr David Josek
  • Jedinou cestou z pandemickej krízy je aktuálne tvrdé uzatvorenie krajiny pre všetkých
  • Po vzore okolitých krajín bude zrejme nutnosťou aj povinné očkovanie

Expert v odbore zdravotnícky manažment Martin Smatana na sociálnej sieti konštatuje, že naša krajina neznesie kompromisy. Tvrdí, že aj on sám preferuje riešiť konflikty dohodou či nejakou formou spoločného riešenia. V riadení pandémií nás však kompromisy stály množstvo ľudských životov aj peňazí. Počet úmrtí na Covid dnešným dňom presiahol hranicu 14 000.

Smatana pripomína dnes už legendárny výrok bývalého premiéra Igora Matoviča: „Nevestičky, dobre bude.“

„Keď politika a hľadanie politických kompromisov vstupuje do práce epidemiológov a infektológov, končí to pre nás všetkých zväčša tragicky. Preto ma vydesili správy, že koalícia hľadá kompromis opatrení.“

Podľa Smatanu je pravdou, že sme v extrémne zlej situácií. Naraz riešime dva problémy – preťažené nemocnice a nízku mieru zaočkovania. Prvý problém je podľa jeho slov urgentný a dá sa efektívne vyriešiť lockdownom.

Druhý problém je systémový a lockdown by ho mohol ešte viac zhoršiť. Je presvedčený, že tvrdý lockdown potrebujeme, inak nám čoskoro skolabujú nemocnice.

„Zo skúseností z predchádzajúcich vĺn vieme, že ak nechceme aby sa lockdown ťahal, musí byť prísny. Bez výnimiek či kompromisov a platný pre všetkých, aby sa dal ľahko kontrolovať.“

Vysvetľuje tiež, že Slovensku stačí len pár týždňov, aby sme zaznamenali výrazný pokles pozitívnych a časom aj hospitalizovaných. „Ak sa zavedie lockdown a nenavýši zaočkovanosť v populácií, tak sme síce odbremenili nemocnice, ale prudké nárasty a hospitalizácie sa znova vrátia.“

Pripomína, že za posledné dni narástol záujem o očkovanie. Celkový počet zaočkovaných osôb v našej krajine prvou dávkou vakcíny je viac ako 2,6 milióna. Za predchádzajúci deň pribudlo 4 871 očkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo viac ako 2,3 milióna ľudí a za včerajší deň sa zaočkovalo 1 387 ľudí

„Ak chceme zabrániť ďalšej vlne po lockdowne, tak potrebujeme výraznejší nárast prvoočkovaných.“

Možnosti máme podľa analytika dve. Tou prvou je, že po skončení obdobia lockdownu sa opatrenia uvoľnia len pre zaočkovaných, respektíve po prekonaní ochorenia. Podľa Smatanu ide prakticky o prísnejšiu verzia v súčasnosti platných opatrení.

Povinné očkovanie ako nutnosť

Druhou možnosťou je zavedenie povinného očkovania pre rizikové osoby, napríklad pre 60+. „Toto je riešenie, ktoré by bolo najefektívnejšie a zachránilo najviac životov a peňazí. Obávam, sa že prvá možnosť síce zaberie, ale nie v dostatočnej miere, keďže podľa posledného prieskumu Focusu až 66 % nezaočkovaných sa na dávku vôbec nechystá.“

Dáš sa zaočkovať aj treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu?

Ak budeme chcieť zabrániť stovkám úmrtí a opakujúcim sa lockdownom, povinnému očkovaniu sa podľa Smatanu s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhneme.

„Čím neskôr sa zavedie, tým menej ľudí a firiem a živnostníkov zachránime. Politické dohody, kompromisy a strach zaviesť potrebné opatrenia výrazne prispeli k tomu, že sme znova na prahu lockdownu.“

V susednom Česku sú v očkovaní o niečo odvážnejší. Tamojšia vládna rada pre zdravotné riziká podporila zavedenie povinného očkovania pre ľudí starších ako 60 rokov. Na tlačovej konferencii to povedal český premiér Andrej Babiš, informuje spravodajský portál Novinky.cz.

covid zóna
zdroj: TASR/ Michal Svítok

Český predseda vlády doplnil, že ministerstvo zdravotníctva najneskôr v priebehu budúceho utorka rozhodne aj vo veci povinnej vakcinácie proti Covidu pre určité profesie. Išlo by napríklad o zdravotníkov či pracovníkov integrovaného záchranného systému a zamestnancov sociálnych služieb.

Povinné očkovanie pre niektoré profesijné skupiny by malo podľa Babiša vstúpiť do platnosti vo februári budúceho roku, čiže v rovnakom termíne ako v Rakúsku, kde sa však počíta s povinnosťou pre všetkých obyvateľov.

Babiš tiež uviedol, že od decembra by sa mal skrátiť interval na podávanie tretej dávky vakcíny z terajších šiestich na päť mesiacov od podania druhej dávky. Česká vláda pre zhoršujúcu sa epidemickú situáciu rokovala v priebehu pondelka o možnom vyhlásení núdzového stavu, čo však nakoniec neurobila. Babiš to vysvetlil tak, že nemá dostatočnú podporu ani na zavedenie lockdownu.

Analytik Smatana dodáva, že to, či bude lockdown na Slovensku krátky, efektívny a už sa nezopakuje, bude závisieť od toho, či naša vláda nájde potrebnú odvahu prijať nutné tvrdé opatrenia. „Nezabúdajme, že vírus kompromisy nerobí a využije každú dieru a chybu v opatreniach.“

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: Facebook/ Martin Smatana, TASR, Novinky.cz

Najnovšie videá

Trendové videá