Pôvod koronavírusu je stále nejasný. Americký prezident Biden nariadil vyšetriť, či neunikol z laboratória
- Otázka o pôvode koronavírusu začína rezonovať v čoraz vyšších kruhoch
- Naposledy sa ňou zaoberali najvyšší predstavitelia ekonomicky silných krajín skupiny G7 na stretnutí v Cornwalle vo Veľkej Británii
- WHO necháva zatiaľ túto teóriu otvorenú
- Otázka o pôvode koronavírusu začína rezonovať v čoraz vyšších kruhoch
- Naposledy sa ňou zaoberali najvyšší predstavitelia ekonomicky silných krajín skupiny G7 na stretnutí v Cornwalle vo Veľkej Británii
- WHO necháva zatiaľ túto teóriu otvorenú
Na summite lídrov G7 sa k diskusii pripojil aj generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Okrem možností riešenia pandémie a očkovania prišla na rad aj otázka o pôvode koronavírusu. Čoraz viac krajín totiž začína špekulovať, či vírus predsa len mohol uniknúť z laboratória v čínskom Wu-Chane.
Americký prezident Joe Biden, ktorý sa tiež zúčastnil summitu, už minulý mesiac nariadil svojim pracovníkom, aby prešetrili teóriu o úniku z laboratória.
Laboratórna nehoda alebo kontakt so zvieraťom?
Americké spravodajské agentúry uvažujú o dvoch pravdepodobných scenároch. Vírus mohol byť výsledkom istej laboratórnej nehody, alebo mohol vzniknúť po kontakte človeka s infikovaným zvieraťom. Na potvrdenie jedného z týchto scenárov sa však zatiaľ čaká.
Stále utajovaná správa vznikla ešte počas vlády Donalda Trumpa. Uvádzala, že traja vedci z čínskeho virologického ústavu vo Wu-chane ochoreli počas práce s vírusom tak, že museli vyhľadať lekársku pomoc, čím sa ochorenie začalo šíriť.
Americkí predstavitelia obvinili Čínu, že nie je transparentná ohľadom pôvodu vírusu, čo Peking poprel. Mike Ryan, najvyšší predstaviteľ Svetovej zdravotníckej organizácie vyhlásil, že WHO nemôže prinútiť Čínu, aby prezradila viac údajov o pôvode vírusu. Zároveň však doplnil, že navrhne ďalšie výskumy na pochopenie toho, ako sa vírus začal šíriť.
Začiatkom júna 2021 vyzval americký expert na infekčné choroby Čínu, aby vydala lekárske záznamy deviatich ľudí, ktorých diagnózy by mohli poskytnúť dôležité informácie týkajúce sa úniku ochorenia z laboratória.
Únik z laboratória je stále menej pravdepodobný
Na summite doktor Tedros potvrdil, že WHO sa pripravuje na druhú fázu vyšetrovania pôvodu COVID-19. Tá bude podľa neho vyžadovať spoluprácu a transparentnosť zo strany Číny.
Na celom svete v dôsledku ochorenia zomrel viac ako 3 milióny ľudí. „Je to veľmi tragické a myslím si, že úcta, ktorú si títo ľudia zaslúžia, je vedieť, aký je pôvod tohto vírusu. Tak môžeme zabrániť tomu, aby sa to už nezopakovalo,“ cituje riaditeľa WHO portál news.sky.com.
Hlasovanie sa nepodarilo načítať.
Aj britský premiér Boris Johnson v nedeľu povedal, že Spojené kráľovstvo si želá ďalšie vyšetrovanie pôvodu pandémie ochorenia COVID-19, avšak v súčasnosti sa krajina nedomnieva, že by nový druh koronavírusu pochádzal z laboratória. Informovala o tom agentúra TASR prostredníctvom agentúry AP.
Johnson po summite skupiny G7 v juhozápadnom Anglicku uviedol, že aj keď to v súčasnosti nevyzerá tak, že by táto konkrétna choroba pochádzala z laboratória, svet si musí v tejto otázke „ponechať otvorenú myseľ“.
Hoci túto myšlienku kedysi odmietla väčšina zdravotníckych expertov i vládnych činiteľov, hypotézu, že vírus SARS-CoV-2 nešťastnou náhodou unikol z čínskeho laboratória, teraz vyšetrujú USA na pokyn prezidenta Joea Bidena, pripomína AP.
Lídri krajín G7 v spoločnom vyhlásení po trojdňovom summite podporili výzvy na „včasné, transparentné, odborníkmi vedené a na vede založené“ ďalšie vyšetrovanie pôvodu nového druhu koronavírusu.
Mnohí vedci sa podľa AP naďalej domnievajú, že tento vírus sa s najväčšou pravdepodobnosťou preniesol na človeka zo zvierat.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: SKY news, TASR, Startitup