Povodne na Slovensku v minulosti spôsobili miliardové škody. Vyžiadali si desiatky obetí (PREHĽAD)

  • Jedna z najničivejších záplav prišla v roku 1998
  • Povodne stáli Slovensko značné sumy peňazí
  • Počasie vyčíňalo aj v Česku v roku 2002
Na snímke sú povodne na Slovensku.
Ilustračné foto TASR/Roman Hanc, Miroslava Mlynárová
  • Jedna z najničivejších záplav prišla v roku 1998
  • Povodne stáli Slovensko značné sumy peňazí
  • Počasie vyčíňalo aj v Česku v roku 2002

Nasledujúce dni bude čakať Slovensko veľká skúška. Na naše územie sa totiž rútia výdatné lejaky, o čom sme písali aj v tomto článku. Tie by podľa meteorológov mali sprevádzať povodne, na čo upozorňujú aj v Slovenskom hydrometeorologickom ústave (SHMÚ). Aktuálne platia meteorologické aj hydrologické výstrahy 3. stupňa. 

Okrem dažďa v Bratislavskom kraji vyčíňa aj vietor, kvôli ktorému majú hasiči plné ruky práce. Od štvrtka do piatku zasahovali už pätnásťkrát, píše TASR. Portál iMeteo predpokladá, že cez víkend sa bude situácia ešte viac zhoršovať.

Povodne nie sú na Slovensku novinkou, bojovali sme s nimi už aj v minulosti. Prierez záplavami v histórii samostatnej SR zverejnil portál Teraz.

Vyžiadali si ľudské životy

Slovensko čelilo od svojho vzniku v roku 1993 mnohým ničivým povodniam, ktoré za sebou zanechali spúšť a v niektorých prípadoch si vyžiadali aj ľudské životy. Tieto prírodné katastrofy sa stali takmer každoročnou realitou, testujúc odolnosť obyvateľov a infraštruktúru krajiny.

Jednou z najničivejších bola povodeň v júli 1998, ktorá zasiahla východné Slovensko. V obci Jarovnice si vyžiadala 50 obetí, čo ju radí medzi najtragickejšie v novodobej histórii krajiny. Táto katastrofa postihla približne 10 000 obyvateľov v 86 obciach, pričom voda zničila alebo výrazne poškodila 357 domov.

Aj krátko po vzniku samostatného Slovenska, v novembri 1993, zasiahli záplavy 26 miest a obcí v povodí rieky Uh. Škody vtedy presiahli 122 miliónov slovenských korún. V tom istom období Dunaj poškodil aj nedokončené objekty Vodného diela Gabčíkovo pri obci Čunovo.

K ďalším významným záplavám došlo v júli 1997, keď bolo zaplavených 2 450 domov a bytov, čo priamo ovplyvnilo 10 000 obyvateľov. Celkové škody v tom roku dosiahli takmer 2,5 miliardy slovenských korún.

Rok 2002 priniesol rozsiahle záplavy, ktoré postihli celú strednú Európu vrátane Slovenska. Napriek škodám vo výške 1,5 miliardy slovenských korún sa výrazne osvedčilo vodné dielo Gabčíkovo, ktoré pomohlo zmierniť následky povodne.

V júni 2010 sa krajina opäť potýkala s rozsiahlymi záplavami. Rieka Rajčianka zaplavila približne 30 domov v Rajeckých Tepliciach, Váh sa vylial v obci Stankovany a rieka Žitava spôsobila škody v oblasti Požitavia. V okrese Košice-okolie škody presiahli 2 milióny eur.

Poslednou významnou povodňou bola tzv. tisícročná voda v auguste 2010. Táto prírodná katastrofa sa prehnala vodnými tokmi hornej Nitry, pričom najviac zasiahla mesto Handlová a obce Handlovskej doliny, zanechávajúc za sebou značné škody a spúšť.

Katastrofa v Česku

Meteorológovia boli v roku 2002 zaskočení rozsahom zrážok aj v susednej Českej republike. Práve tieto lejaky viedli k ničivým povodniam. Predpovedné modely vtedy nedokázali včas zachytiť výnimočnosť situácie, čo sťažilo prípravu na blížiacu sa katastrofu. Informovalo o tom ČT24.

Extrémne povodne v júli 1997, ktoré zasiahli najmä Moravu a Sliezsko, boli pre mnohých šokom. V 20. storočí sa české územie s takýmto rozsahom záplav prakticky nestretlo, čo viedlo k istej nepripravenosti.

August 2002 priniesol obyvateľom južného, západného, stredného a severozápadného Česka vrátane Prahy bolestivú pripomienku ničivej sily vody. Išlo o najväčšiu povodeň v povodí Vltavy od roku 1890, kedy bol poškodený aj ikonický Karlov most.

Atmosférické podmienky, ktoré viedli k tejto katastrofe, sa vyvinuli nečakane rýchlo. Začiatkom augusta nič nenaznačovalo blížiacej sa pohrome.

Numerické predpovedné modely boli nekonzistentné – zatiaľ čo jeden naznačoval možnosť výraznejších zrážok, iný nepredpovedal takmer žiadne. Táto nejednoznačnosť viedla k tomu, že meteorológovia nemali dôvod očakávať blížiacu sa katastrofu. Rekordné množstvo vody, ktoré spadlo v priebehu niekoľkých dní, prekonalo kapacitu riek a spôsobilo rozsiahle záplavy.

Zdroje: Teraz.sk, ČT24, SHMÚ, iMeteo, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá