Povodne sa na Slovensku opakujú čoraz častejšie. O odškodné môžeš požiadať viackrát (NÁVOD)

  • Povodeň spôsobila značné škody
  • Ľudia majú poškodené svoje byty a rodinné domy
  • Zisti, ako nahlásiť poistnú udalosť a kde žiadať o humanitárnu pomoc
Muž s dieťaťom kráča po troskách po nedávnych záplavách v kúpeľnom meste Jeseník a peniaze.
Ilustračné foto TASR/AP Photo/Petr David Josek, Freepik/@freepik
  • Povodeň spôsobila značné škody
  • Ľudia majú poškodené svoje byty a rodinné domy
  • Zisti, ako nahlásiť poistnú udalosť a kde žiadať o humanitárnu pomoc

Slovensko prežilo náročný víkend aj začiatok nového pracovného týždňa. Veľká voda spôsobuje obrovské škody. Ľudia už prišli o byty či rodinné domy a pod vodou skončili aj autá. Od utorka 17. septembra by sa však počasie malo zlepšiť, čo umožní začať s opravami a odstraňovaním škôd. Situáciu sledujeme online.

Pri živelnej pohrome je kľúčové poznať správny postup, ako riešiť poistné udalosti a čo najrýchlejšie získať náhradu za škody na majetku.

O pomoc možno požiadať viackrát

„Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny je pripravené spustiť humanitárnu pomoc pre občanov v oblastiach postihnutých záplavami. Vďaka nedávnej novele zákona je možné pri odstraňovaní škôd spôsobených živelnými pohromami poskytnúť viac finančných prostriedkov na jednu domácnosť, v prípade potreby aj opakovane,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš na tlačovej konferencii.

Výška príspevku pre jednu domácnosť predstavuje 1 500 eur. Pozitívom je, že ľudia môžu požiadať o pomoc viackrát, a to prostredníctvom úradov práce, kam sa môžu poškodení obrátiť.

Obce majú tiež možnosť získať ďalšie financie na nákup materiálu pre svojich obyvateľov. „Podobne, ako po zemetrasení na východnom Slovensku, ani teraz nenecháme ľudí bez pomoci. Chcem sa zároveň poďakovať záchranným zložkám aj odborníkom za ich doterajšie nasadenie a profesionálny prístup,“ avizoval minister ďalej. 

Obce môžu získať finančnú podporu vo výške 15-tisíc eur.

Postup pri nahlásení poistnej udalosti

Silné dažde, búrky či víchrice môžu spôsobiť vážne škody na domoch, bytoch a domácnostiach. Tieto škody sa dajú pokryť z poistenia nehnuteľnosti a domácnosti, ktoré zahŕňa aj prírodné katastrofy. Havarijné poistenie pokryje opravy áut, ktoré poškodil živel.

Ľudia, ktorí majú poistené svoje domácnosti, by mali vedieť, aký postup zvoliť pri uplatňovaní nárokov na poistné plnenie. Ako uvádza Uniqa na svojej webovej stránke, pre nich je podstatné byť pripravení, aby proces prebehol čo najhladšie.

Ako nahlásiť vzniknutú poistnú udalosť:

  • Je potrebné čo najskôr kontaktovať poisťovňu a nahlásiť poistnú udalosť. Ideálne je použiť online formulár poisťovne, kde sa dajú nahrať aj fotografie škody, alebo škodu nahlásiť telefonicky cez infolinku.
  • Poisťovňa informuje, či likvidátor musí vykonať fyzickú obhliadku škody. Niektoré poisťovne ponúkajú možnosť videoobhliadky, čo umožňuje rýchlejšie zdokumentovanie škôd a začatie likvidácie poistnej udalosti.
  • Dodržiavanie pokynov poisťovne pri odstraňovaní škôd má veľký význam. Ak si bezpečnostné alebo hygienické dôvody vyžadujú odstránenie poškodených vecí, odporúča sa najprv ich nafotiť alebo natočiť videozáznam.
  • Rýchle nahlásenie škody a poskytnutie dôkazov, ako sú fotografie, môže urýchliť proces vyhodnotenia udalosti a vyplatenie náhrady za škodu.
  • Ak proces likvidácie poistnej udalosti trvá dlhšie, je možné požiadať poisťovňu o zálohu.

Pri vzniku povodne treba pomáhať starým, bezvládnym a deťom bez dozoru

Počas povodne treba pomáhať starším, bezvládnym ľuďom a deťom, ktoré sú bez dozoru. Ochrana zdravia má prednosť pred záchranou majetku. Odporúča sa dodržiavať pokyny záchranárov, povodňových orgánov a polície, a riadiť sa oficiálnymi správami o situácii.

Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR: „Pohybujte sa mimo zaplavených oblastí. Do vody vstupujte len tam, kde stojí. Nikdy nevstupujte do prúdiacej vody, jej prúd môže byť nebezpečný a pri rýchlom stúpnutí hladiny môže dôjsť k utopeniu. (…) Nejazdite autom v zatopených zónach, vozidlo môže byť zaplavené prívalovou vlnou,“ varuje úrad.

ÚVZ takisto odporúča vypnúť prívod elektrickej energie do domu a vyhnúť sa kontaktu s elektrickým vedením a zapnutými spotrebičmi. „Nepoužívajte otvorený oheň a nefajčite. Na svietenie využite baterku,“ radí. Zároveň upozorňuje na dôležitosť pitia iba zdravotne nezávadnej vody a vyhýbanie sa potravinám, ktoré prišli do styku s povodňovou vodou, kalom alebo bahnom.

Hygiena je kľúčová. „Dbajte na čistotu a často si umývajte ruky, hlavne pred jedlom, pitím či po použití toalety,“ zdôraznil úrad. Pri čistení po povodni ľudia používajú ochranné prostriedky, ako gumené rukavice, plášť a nepremokavé topánky. Každé poranenie treba okamžite vydezinfikovať, a pri väčších zraneniach vyhľadať lekára.

Zdroje: Archív SIU, Uniqa, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá