Povojnový byt zmenili na škandinávsky skvost a vyhrali medzinárodnú súťaž. Títo Slováci to jednoducho vedia

  • BIG SEE je architektonická súťaž, do ktorej sú zapojené krajiny južnej a východnej Európy
  • Slovenské architektonické štúdio .archstyl bolo ocenené v kategórii Interiér
  • Nachádza sa v Bratislave na Björnsonovej ulici
.archystyl
  • BIG SEE je architektonická súťaž, do ktorej sú zapojené krajiny južnej a východnej Európy
  • Slovenské architektonické štúdio .archstyl bolo ocenené v kategórii Interiér
  • Nachádza sa v Bratislave na Björnsonovej ulici

Žijú kreativitou a snažia sa ju objaviť aj v našom regióne. Východná a južná Európa boli dlho rámci uzavretého priestoru architektonicky jednotné. Dnes sa tvorí vo veľkom a mnohí skutočne na svetovej úrovni. Európska Terra Incognita sa doslova zaplnila kvalitnými ľuďmi a vznikajú skutočné unikáty.

Staromeštiansky byt neďaleko pyramídy

Keď v povojnových rokoch budovalo Staré mesto, vznikali aj unikátne stavby v okolí Slovenského rozhlasu. Vtedy ešte na Mýtnej pyramída nestála, no lokalita na bývanie to bola lukratívna stále.

zdroj: .archstyl

Dnes sa z architektúry tých čias ťaží a prestavby interiéru sa uskutočňujú s najvyšším zreteľom na zachovanie vtedajších trendov. Byt mal pôvodne 118 štvorcových metrov, no majitelia ho rozdelili na dva menšie byty. Každopádne predstavujú na dnešné pomery stále priestranný interiér. Vysoké stropy, ktoré sú veľkou devízou starších staromestských bytov, sa stali predlohou aj pre návrh interiéru aj tentokrát.

Moderná Škandinávia vs. česko-slovenské retro

Rekonštrukcia bola podľa slov architektov z .archstyl rozsiahla. Napriek všetkým zmenám, ktoré bolo potrebné vykonať, sa im podarilo zachovať dobovú atmosféru. Tá je v kontraste s čistým severským dizajnom.

Ako prepojenie s pôvodným vzhľadom bytu sme použili najmä krásnu stromčekovú dubovú podlahu a kazetové obloženie. Nejedná sa však o originálne prvky zo starého interiéru. Drevená podlaha aj kazety boli nanovo vyrobené na mieru,“ prezrádzajú architekti o interiéri, ktorý menili presne 9 mesiacov.

V medzinárodnej súťaži potom získali prvú cenu.

Biela, sivá a béžová – to sú farby, ktoré vládnu celému bytu. Vďaka nim je presvetlený a v spojitosti s drevom aj veľmi teplý a domácky. Najväčšou miestnosťou je obývacia izba, ktorá má jedinú úlohu – socializovať. Spája sa s jedálňou a vytvára tak obrovskú vzdušnú plochu, kam sa zmestí jedna veľká kompletná rodina.

Vstupná hala pripomína tie newyorské z 5th Avenue. Centrálny stolík s kvetinami a okolo neho malé taburetky, ktoré jej dodávajú luxusnú bodku.

Veľmi rafinované prechody, sklenené dvere či modulovateľné steny, sú funkčné, netradičné a moderné. Zároveň však pocitovo dotvárajú charakter predvojnových víl.

zdroj: .archstyl

Slovinci a Gréci sú architektonickí mágovia

V konkurencii krajín ako Taliansko, Grécko, Chorvátsko, Česká republika, Slovinsko či Turecko si najlepšie počínali práve Slovinci a Gréci. Slováci získali ocenenie v kategórii Interiér za realizáciu interiéru ešte v roku 2019.

Nominovala nás porota, my sme len vyplnili potrebné údaje a prihlásili sme sa online cez web do súťaže, aby mali všetky údaje a foto k prezentácii. Následne nás porota vybrala a stali sme sa víťazmi v spomínanej kategórii Interiér,“ vysvetľuje pre Startitup architekt Juraj Krč zo štúdia .archstyl.

Do súťaže sa zapojilo veľa slovinských architektov a konkurencia bola silná. „Je to silná komunita v rámci tohto regiónu a stále rastie, nakoľko Slovinci ako organizátori sú veľmi aktívni v oblasti architektúry v celej Európe,“ predstavil novú architektonickú vlnu Krč.

zdroj: Slovinská Ľubľana/ unsplash.com

Už je dlho známe, že hlavné mesto Slovinska, Ľubľanu, architektonicky veľmi silno porovnávajú práve s Bratislavou. Slovinsko malo v minulosti veľmi úzke prepojenia s našou krajinou a aj v dávnych časoch rakúsko-uhorskej monarchie bolo ako významná krajina monarchie.

Dalo by sa povedať, že aj dnes sa v rámci modernej architektúry stavia jednotne. V novovzniknutých interiéroch ale aj exteriéroch vidieť jasné paralely. Dôležitá je funkčnosť a čistota štýlu. Mnoho architektov dnes siaha po škandinávskych predlohách.

Našou inšpiráciou sú hlavne architekti, ktorí tvoria jednoducho, ale zároveň funkčne, čo je našou filozofiou a komunikáciou vždy aj smerom ku klientovi či verejnosti,“ ozrejmil koncept interiéru na Björnsonovej ulici J. Krč.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Najnovšie videá

Trendové videá