Povstalci v Jemene zaútočili na ropné zariadenie. Môže to znamenať ropnú krízu
- Jemenskí povstalci tvrdia, že v piatok zaútočili na ropné zariadenie Saudi Aramco
- Saudská Arábia začiatkom týždňa oznámila, že nebude niesť zodpovednosť za nedostatok dodávok ropy

- Jemenskí povstalci tvrdia, že v piatok zaútočili na ropné zariadenie Saudi Aramco
- Saudská Arábia začiatkom týždňa oznámila, že nebude niesť zodpovednosť za nedostatok dodávok ropy
Jemenskí povstalci tvrdia, že v piatok zaútočili na ropné zariadenia saudskoarabskej štátnej ropnej spoločnosti Saudi Aramco v meste Džidda. Urobiť tak mali v rámci vlny útokov bezpilotných lietadiel a rakiet.
V rovnakom čase bol v blízkosti dejiska Formuly 1 v meste viditeľný obrovský oblak dymu. Počas prvého piatkového tréningu na Veľkú cenu Saudskej Arábie MS formuly 1 vypukol 20 kilometrov od okruhu v Džidde obrovský požiar.
„Vykonali sme niekoľko útokov s bezpilotnými lietadlami a balistickými raketami,“ uviedli povstalci, ktorí sú podporovaní Iránom, píše The Times of Israel.
Konflikt začal v 2014
Ich útoky údajne zasiahli aj „zariadenia (Saudi) Aramco v Džidde a dôležité zariadenia v (hlavnom meste) Rijád.“ Do konfliktu medzi húsíami podporovanými Iránom a jemenskou vládou, ktorý sa začal v septembri 2014, sa o pol roka neskôr zapojila medzinárodná koalícia vedená Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi, podporovaná USA a Britániou.
Rijád si vyslúžil kritiku viacerých krajín za vysoký počet civilných obetí, ktoré sú výsledkom náletov saudskoarabského letectva. Práve na túto skutočnosť poukazujú húsíovia, keď vykonávajú útoky na území Saudskej Arábie, píše AP.
K najnovšiemu útoku v Džidde došlo v čase, keď sa v tomto druhom najväčšom saudskoarabskom meste koná Veľká cena formuly 1. Jemenskí povstalci útočili na zariadenie Saudi Aramco v Džidde už viackrát.
V roku 2020 zasiahli zásobník nafty s objemom 500-tisíc barelov. Jeho oprava stála Aramco približne 1,5 milióna dolárov. OSN považuje situáciu v občianskou vojnou sužovanom Jemene za najhoršiu humanitárnu katastrofu na svete. Jemen je navyše závislý od dodávok potravín, pričom až tretina všetkých dodávok pšenice pochádza z Ukrajiny, kde od 24. februára tiež prebieha vojna.
Za nedostatok ropy nebudú niesť zodpovednosť
Saudská Arábia začiatkom týždňa oznámila, že „nebude niesť zodpovednosť za nedostatok dodávok ropy na svetové trhy“. Uviedli tak v reakcii na skoršie útoky jemenským povstalcov húsíov, ktoré ovplyvnili saudskoarabskú produkciu ropy.
Medzinárodné spoločenstvo musí podľa saudskoarabského ministerstva zahraničných vecí „prevziať na seba zodpovednosť za udržiavanie dodávok energie“ s cieľom „postaviť sa proti húsíom„. Vyjadrenie ministerstva sprostredkovala saudskoarabská štátna tlačová agentúra SPA.
Opakované útoky húsíov podľa ministerstva ovplyvnia „výrobnú kapacitu kráľovstva (Saudskej Arábie) a jeho schopnosť plniť svoje záväzky„. To ohrozí „bezpečnosť a stabilitu dodávok energie na svetové trhy“. Útok by tak mohol mať priamy dopad na dodávky a teda aj ceny ropy.
Jemenskí povstalci v nedeľu uskutočnili sériu útokov, ktoré sa zamerali na saudskoarabské zariadenia na výrobu ropy a zemného plynu, pripomína AFP. Saudskoarabské ministerstvo pre energetiku uviedlo, že útoky dronmi a raketami dočasne obmedzili produkciu v jednom závode na pobreží Červeného mora.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Times of Israel, SITA, TASR