Pozitívnu ju chceli poslať do práce. Slováci hovoria o svojich skúsenostiach s testovaním
- Každý deň sa prídu otestovať tisíce Slovákov
- Viacerí čakajú v radoch alebo ich prekvapí niečo iné - „všetci stláčali to isté tlačidlo, aj pozitívni“
- Pozitívnych druhýkrát netestujú a posielajú do práce
- Každý deň sa prídu otestovať tisíce Slovákov
- Viacerí čakajú v radoch alebo ich prekvapí niečo iné - „všetci stláčali to isté tlačidlo, aj pozitívni“
- Pozitívnych druhýkrát netestujú a posielajú do práce
Vyplníš formulár na stránke korona.gov.sk a čakáš, kedy sa ozvú. „Po 4 dňoch od prihlásenia na test mi prišla SMS,“ opisuje nám Ivana. V správe ti napíšu čas a miesto, čo možno najbližšie v tvojom okolí, kde ti spravia výter vzoriek na testovanie.
Alebo si ťa na testy môžu predvolať aj bez vyplneného formulára, ako napríklad Mišku zo Žiliny: „Boli sme s pozitívne testovaným človekom a ten musel nahlásiť zoznam osôb, s ktorými bol v úzkom kontakte. To znamená dlhšiu dobu, blízko pri sebe a bez rúška. Všetkým zo zoznamu nám následne zavolal Úrad verejného zdravotníctva,“ opisuje svoju skúsenosť Miška.
Pani v telefonáte jej oznámila, že teraz má byť 10 dní v karanténe a že jej príde SMS, kedy a kde sa má prísť otestovať. „Do hodiny prišla aj tá SMS. Test sme mali na druhý deň skoro ráno, ale niektorí z nás dostali termín až o 5 dní, záleží asi od počtu ľudí, neviem.“
Pozitívne i negatívne ohlasy zo samotného testovania
Ako informuje stránka korona.gov.sk a mala by ťa aj správa či pani z Úradu verejného zdravotníctva, v deň testovania si nemáš umývať a ani vyplachovať zuby, máš prísť nalačno (aspoň niekoľko hodín predtým nejesť), nefajčiť a pred výterom sa vykašľať a vyprázdniť nos – vysmrkaním sa do vreckovky.
„Kázali nám nevystupovať z auta (odber vám väčšinou urobia priamo z auta). Čakali sme v rade, aj keď sme boli objednaní na určitú hodinu. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, bola som tam už 3x, zlyháva tam organizácia. Niektorí ľudia tam prídu i pešo, vlakom, lebo nemajú inú možnosť. Predbiehajú sa a tie slečny to tam nevedia ukorigovať,“ rozpráva Miška.
Na rad, kde im spravili výter z hrdla i nosa, sa teda dostali zhruba o hodinu neskôr, než mali podľa správy. Niektorí ohlásili ešte dlhšie čakanie. No treba povedať, že viacerí z vás nám odpovedali aj kladne: „Po prvýkrát sa mi stalo v štátnom zdravotníckom zariadení, že termín 8:20 bol naozaj 8:20 a nie desiatky minút čakania,“ odpovedá s úsmevom Ondrej z okresu Čadca.
Pozitívnu skúsenosť má aj Zuzana z Banskej Bystrice: „Boli veľmi profesionálni, ústretoví a pokojní. Sestrička, čo mi brala vzorku, bola veľmi jednoznačná, keď mi hovorila, čo a ako. A keď ma naplo z tej špajdle, veľmi pohotovo zareagovala, ukľudnila ma a povedala mi, aby som sa nadýchla,“ opisuje Zuzka.
No niektorých na testoch prekvapili aj isté hygienické nedostatky. „Testovanie prebiehalo na platenom parkovisku pred nemocnicou a vytočilo ma hneď to, že úplne všetci, čo išli autom, stláčali rovnaké tlačidlo na otváranie rampy a tlačenie lístka – pozitívni aj negatívni.“ opisuje nám svoju skúsenosť Dávid.
Pozitívnu ma už posielali do práce
Väčšine opýtaných, vrátane Dávida, prišiel výsledok ešte večer daného dňa alebo najneskôr na druhý deň. „Čo bolo ďalšie mínus, bolo celé to dohadovanie sa o karanténe medzi lekárom, poisťovňou a zamestnávateľom, keďže nikto mi nevedel presne povedať komu čo poslať a nahlásiť,“ pokračuje Dávid.
Viacerých pozitívne testovaných na koronu zaskočilo aj to, že po absolvovaní stanovenej karantény ich druhýkrát už nikto netestoval – iba sami si mohli, podotýkame, že mohli, teda nemuseli, ísť sami zaplatiť ďalšie otestovanie.
„Ak si pozitívny, máš ostať 10 dní v karanténe a po uplynutí tej doby sa máš hlásiť u lekára. Žiaden kontrolný test nemáš, nemusíš mať príznaky a doktor ťa môže znova poslať do práce. Druhý test som si teda musela ísť spraviť a zaplatiť sama, lebo ma naň nikto poslať nechcel a už ma chceli dať do roboty. Ukázalo sa, že stále som pozitívna,“ hovorí Mirka z Bratislavy.
Na stránke korona.gov.sk sa nachádza informácia, že „objednanie na opakované testy (retesty) na COVID-19 je potrebné dohodnúť s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva.“ Či je druhé, neskoršie otestovanie pozitívnych ľudí povinné a preplatené alebo si ich hradí dotyčný sám a či sa pôjde preveriť je len na jeho vlastnej vôli – ako nám tvrdia opýtaní, nám ministerstvo zatiaľ neodpovedalo.
Veľký ohlas spôsobili aj správy ľuďom, v ktorých bolo, že sú pozitívni na koronavírus, hoci na žiadnych testoch neboli. Najznámejší z týchto prípadov, ktorý sa najviac šíril sociálnymi sieťami, označila Polícia SR za vymyslený hoax.
Ministerstvo taktiež vysvetlilo, že takéto správy sa objaviť môžu a to tak, že sa ľudia pri zadávaní telefónneho čísla môžu pomýliť a tým teda správa o výsledku príde niekomu inému. Ak sa ti to náhodou stane, v prípade negatívneho výsledku to máš proste ignorovať. Ak ti príde správa o pozitívnom výsledku a na testovaní si nebol, máš informovať Urád verejného zdravotníctva, nech dotyčnej nakazenej osobe stihne neradostnú novinu včas oznámiť.
https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/photos/a.282048765997240/693493281519451/?type=3
Kto za testy neplatí a porovnanie s Rakúskom
Niektorí Slováci sa nechali otestovať v zahraničí. Jednou z nich je napríklad naša čítateľka Radka, ktorá pracuje v susednom Rakúsku. Keď sa plánovala vrátiť kvôli krstinám domov na Slovensko, pre pokoj v rodine i na jej dedine, sa išla dať otestovať priamo v Rakúsku.
„Tí, čo tu robia v gastre, majú možnosť sa zadarmo testovať, ale to musí vybavovať šéf a je to zdĺhavejší proces. Mala by som možnosť mať test zadarmo aj vtedy, kebyže poviem, že mám príznaky, no to by sme museli ísť do karantény všetci, oba podniky, kde pracujem,“ vysvetľuje, prečo sa rozhodla za test zaplatiť.
V Rakúsku ju toto testovanie u doktora v ambulancii stálo 120€. Na Slovensku majú taktiež niektorí možnosť prísť sa otestovať zadarmo, ostatní si za to musia proste zaplatiť desiatky eur – teda u nás lacnejšie než v Radkinom prípade.
Zadarmo testovanie majú právo absolvovať tí, ktorí:
- prišli z rizikových krajín
- ktorí majú symptómy ochorenia (kašeľ, teplota, problém s dýchaním, strata čuchu a chuti)
- ktorí boli v úzkom kontakte s pozitívne testovaným
- ktorým test nariadi ošetrujúci lekár, ide napríklad o ľudí, ktorých čaká v blízkej dobe operačný zákrok
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus