Poznáme čísla kandidátnych listín: Volí sa spomedzi 25 subjektov, zisti číslo svojho favorita
- Štátna volebná komisia zaregistrovala kandidátky všetkých 25 subjektov
- Čísla listín sú vyžrebované, prinášame ti zoznam
- Štátna volebná komisia zaregistrovala kandidátky všetkých 25 subjektov
- Čísla listín sú vyžrebované, prinášame ti zoznam
Vo voľbách, ktoré sa uskutočnia v septembri, si budú voliči môcť vyberať spomedzi 25 rôznych subjektov. Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán totiž zaregistrovala všetky z nich. TASR o tom informuje po oznámení predsedu komisie Ladislava Orosza.
Komisia v stredu preverovala podané kandidátne listiny, zaregistrovala ich a vyžrebovala im čísla. Počet kandidátok sa ešte môže znížiť, pokiaľ nejaký subjekt z volieb odstúpi. Kandidátky zverejnia na webe ministerstva vnútra.
Volebná kaucia
Subjekty museli uhradiť volebnú kauciu vo výške 17 000 eur. Po podaní kandidátky nie je možné ju dopĺňať o ďalších kandidátov a ani meniť ich poradie. Kandidovať za poslanca Národnej rady (NR) SR môže občan SR, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕši 21 rokov a má trvalý pobyt na území Slovenska.
Politický subjekt môže najneskôr 48 hodín pred voľbami vziať späť celú svoju kandidátku. Takisto sa môže aj kandidát najneskôr 48 hodín pred začatím sa volieb svojej kandidatúry vzdať alebo ho môže strana odvolať.
Predčasné parlamentné voľby sa budú konať v sobotu 30. septembra. Volebná kampaň sa začala 9. júna, končí sa 48-hodinovým volebným moratóriom. Politické subjekty môžu na kampaň minúť najviac tri milióny eur vrátane dane z pridanej hodnoty. Musia mať transparentný účet.
Čísla jednotlivých strán a hnutí
Každý politický subjekt kandidujúci v najbližších voľbách dostal náhodne vyžrebované číslo kandidátnej listiny, pod ktorým ho bude možné nájsť.
Z prieskumov vyplývajúca najsilnejšia trojka získala nasledujúce čísla. SMER-SSD kandiduje pod číslom 16, HLAS-SD pod číslom 17 a Progresívne Slovensko pod číslom 3.
Vyžrebované čísla pre strany a hnutia:
1 Pirátska strana – Slovensko
2 Princíp
3 Progresívne Slovensko
4 Spoločne občania Slovenska
5 Koalícia strán OĽANO a priatelia: Obyčajní ľudia (OĽANO), Nezávislí kandidáti (NEKA), Nova, Slobodní a zodpovední, Pačivale Roma, Magyar szívek, Kresťanská únia a Za ľudí
6 Komunistická strana Slovenska
7 Maďarské fórum, Občianski demokrati Slovenska, Za regióny, Rómska koalícia, Demokratická strana
8 Vlastenecký blok
9 Modrí, Most-Híd
10 Spravodlivosť
11 Slovenské Hnutie Obrody
12 Sloboda a Solidarita
13 Sme rodina
14 My Slovensko
15 Slovenská národná strana
16 SMER – slovenská sociálna demokracia
17 HLAS – sociálna demokracia
18 Szövetség – Magyarok. Nemzetiségek. Regiók. | Aliancia – Maďari. Národnosti. Regióny
19 Srdce vlastenci a dôchodcovia – Slovenská národná jednota
20 SDKÚ – DS – Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana
21 Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko
22 Demokrati
23 Kresťanskodemokratické hnutie
24 Karma
25 Republika
Prieskum
Ak by sa voľby konali v júni 2023, vyhrala by ich strana SMER-SSD. Na druhom mieste by sa umiestnila strana HLAS-SD. Nasleduje Progresívne Slovensko a do parlamentu by sa dostali aj Republika, koalícia OĽANO a priatelia, Sme rodina, SASKA a KDH. Demokrati a SNS by ostali tesne pred bránami parlamentu.
Smer by získal 18 %, Hlas 14,1 % a Progresívne Slovensko 11,6 %. Republika by dosiahla 8,2 %, OĽANO 7,1 % a Sme Rodina 7 %. Nasledujú SASKA so 6,6 % a KDH s 6,5 %.
Pod čiarou by skončili napríklad Demokrati so 4,7 %, SNS so 4,6 %, ale aj Kotlebovci – ĽS Naše Slovensko s 3 %.
Agentúra uvádza, že svojou voľbou si nie je istá takmer polovica tých, ktorí deklarujú ochotu zúčastniť sa volieb. V porovnaní s rokom 2020 sa v posledných dvoch týždňoch taktiež rozhodovalo ešte približne 40 percent ľudí.
„Svojou voľbou sú si častejšie istí muži, starší vo veku nad 60 rokov, ľudia s nižším dosiahnutým vzdelaním alebo obyvatelia Žilinského a Bratislavského kraja. Nerozhodnutých nájdeme častejšie medzi ženami, najmladšími vo veku 18 – 29 rokov alebo obyvateľmi východného Slovenska či Trenčianskeho kraja,“ píše MEDIAN SK.
Zdroje: TASR, Archív SIU