Poznáme najnebezpečnejšie krajiny Európy pre rok 2024: Skóre Slovenska prekvapilo
- Najnovší rebríček od analytikov z Numbeo odhalil najbezpečnejšie európske štáty
- Zistili sme tiež, v ktorých krajinách si treba dávať väčší pozor
- Najnovší rebríček od analytikov z Numbeo odhalil najbezpečnejšie európske štáty
- Zistili sme tiež, v ktorých krajinách si treba dávať väčší pozor
Popredný analytický portál Numbeo predstavil najbezpečnejšie, respektíve najnebezpečnejšie európske krajiny. V jednotlivých štátoch meria tiež kriminalitu a vytvoril tak hneď dva rebríčky na rok 2024.
Čo sa týka indexu bezpečnosti na našom svetadiele, Slovensko skončilo na 15. priečke zo 43 porovnávaných štátov. Predbehli nás traja z piatich susedov. Česko sa umiestnilo dvanáste a hneď za ním nasledovali Rakúšana (13.) aj Poliaci (14.).
„Údaje v tejto časti pochádzajú z prieskumov uskutočnených návštevníkmi našej webovej stránky. Otázky v týchto prieskumoch sú navrhnuté tak, aby boli podobné mnohým vedeckým a vládnym prieskumom,“ píše sa na portáli Numbeo.
Každému záznamu v prieskume je priradené číslo v rozsahu -2 až +2. Najnižšie -2 predstavuje silne negatívne vnímanie a +2 predstavuje silne pozitívne vnímanie bezpečnosti štátu.
„Aby sme zabezpečili presnosť údajov, zaviedli sme filtrovacie opatrenia na identifikáciu a vylúčenie potenciálneho spamu z výpočtov. Naše algoritmy identifikujú používateľov, ktorí sa správajú ako spam, a ich vstupy sa pri výpočtoch nezohľadňujú. Pomáha to udržiavať integritu údajov a poskytuje spoľahlivé výsledky,“ podotkol portál.
Najbezpečnejšie krajiny
Na úplnom vrchole zoznamu najbezpečnejších štátov nájdeš malú pyrenejskú Andorru so ziskom 87,1 bodu z možných 100. Na druhom mieste skončil ostrov Man, samosprávna britská korunná dependencia s výsledkom 79,5. Top trojku uzatvoril ďalší malinký európsky štát – prestížne Monako s výsledkom 76,4.
Prvou väčšou krajinou v zozname je na štvrtom mieste Estónsko s populáciou približne 1,366 milióna obyvateľov. Najlepšiu päťku uzatvára Slovinsko.
Pre porovnanie, Slovensko získalo 68,9 bodu, Česko 73,2 bodu. Okrem susedov nás ešte zaradom od šiesteho miesta predbehli Švajčiari, Islanďania, Chorváti, Holanďania, Dáni a Fíni.
Slovensko tesne predbehlo Portugalsko (68,8), Nórsko (67,4) či Litvu (67,2). Devätnásta priečka rebríčka pokračuje Maďarskom s výsledkom 66,3 bodu.
Naopak, najnebezpečnejšou krajinou Európy sa stalo Francúzsko (44,7). Do negatívnej top trojky sa dostali aj Bielorusko (49,2) či Belgicko (50,8). Najhoršiu päťku uzatvárajú Švédsko a Spojené kráľovstvo. Nebezpečná desiatka patrí ešte zaradom Taliansku (52,6), Ukrajine (52,7), Grécku (53,1), Írsku (53,5) a Albánsku (54,4).
Čo sa týka napríklad bezpečnosti v Rusku, federácia získala 60,9 bodu a skončila na 28. priečke zo 43 porovnávaných štátov.
Kriminalita
Index kriminality predstavuje odhad celkovej úrovne kriminality v danom meste alebo krajine. Úroveň pod 20 bodov Numbeo považuje za veľmi nízku, hodnotenie medzi 20 a 40 za nízke, medzi 40 a 60 za stredné, medzi 60 a 80 za vysoké. V prípade hodnotenia nad 80 ide o veľmi vysokú kriminalitu.
Čím nižšie sa teda krajina v rebríčku umiestnila, tým lepšie, pretože vyššie hodnotenie predstavuje negatívny výsledok. Ide teda o presne opačné výsledky ako v predchádzajúcom rebríčku najbezpečnejších krajín.
Najvyššiu mieru kriminality má Francúzsko. Keďže v rebríčku bezpečnosti získalo 44,7 bodov zo sto, v miere kriminality obdržalo zvyšných 55,3 bodu. Takto to pokračuje Bieloruskom, Belgickom, Švédskom…
Slovensko skončilo na 29. mieste s mierou kriminality na úrovni 31,1 bodov.
Zdroj: Numbeo