Poznáme najšťastnejšiu krajinu na svete: Slovensko sa v rebríčku prepadlo, predbehli nás Rakúsko, Česko aj Poľsko
- Správa čerpá z údajov globálnych prieskumov
- Za najmenej šťastnú krajinu označili Afganistan
- Slovensko si oproti minulému roku pohoršilo o 16 priečok
- Správa čerpá z údajov globálnych prieskumov
- Za najmenej šťastnú krajinu označili Afganistan
- Slovensko si oproti minulému roku pohoršilo o 16 priečok
Fínsko sa siedmy rok po sebe stalo krajinou s najšťastnejším obyvateľstvom na svete. Slovensko sa v rebríčku Správy o šťastí vo svete 2024 umiestnilo na 45. mieste. Vyplýva to z údajov, ktoré v stredu zverejnila nezisková organizácia spojená s OSN.
Ako informuje TASR, Slovensko si oproti minuloročnému hodnoteniu pohoršilo o 16 priečok. Zo susedných krajín nás predbehli Rakúsko (14. miesto), Česká republika (18. miesto) a Poľsko (35. miesto). Maďarsko skončilo na 56. priečke a Ukrajina obsadila 105. miesto.
Hodnotili dĺžku života, sociálnu podporu aj korupciu
„Tohtoročná správa ako prvá obsahuje samostatné rebríčky podľa vekových skupín a prináša aj zlé správy o spokojnosti so životom medzi mladými ľuďmi v niektorých častiach sveta,“ informuje spravodajská CNN. Vyplýva to z výročnej správy, ktorá si 20. marca pripomína Medzinárodný deň šťastia OSN.
Správa čerpá z údajov globálnych prieskumov od ľudí vo viac ako 140 krajinách. Krajiny sú zoradené podľa šťastia na základe ich priemerného životného hodnotenia za tri predchádzajúce roky, v tomto prípade 2021 až 2023 .
Šťastie obyvateľov je v správe posudzované na základe toho, ako sami vnímajú faktory ovplyvňujúce ich život. Ako spresňuje TASR, medzi kritériá patrí dĺžka života, hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa, sociálna podpora, korupcia, postoje v komunitách či sloboda pri životných rozhodnutiach.
„Správa o šťastí vo svete po prvýkrát zahŕňa aj hodnotenie podľa vekových skupín, ktoré sa v mnohých prípadoch výrazne líši od celkového umiestnenia. Litva je na čele rebríčka pre ľudí do 30 rokov, zatiaľ čo Dánsko je najšťastnejšou krajinou na svete pre ľudí na 60 rokov,“ informuje TASR.
Ktoré krajiny sú najšťastnejšie?
Do najlepšej desiatky rebríčka patria všetky severské krajiny. Dánsko, Island a Švédsko sa umiestnili na 2. až 4. mieste, Nórsko skončilo siedme. Medzi päť krajín s najšťastnejším obyvateľstvom na svete patrí aj Izrael.
Na opačnom, najmenej šťastnom konci rebríčka 143 krajín sa opäť umiestnili Afganistan a Libanon.
Spojené štáty (č. 23) a Nemecko (č. 24) vypadli z top 20 čiastočne pre nárast šťastia v iných krajinách — najmä v Česku (č. 18), Litve (č. 19) a Slovinsku ( č. 21). Spojené kráľovstvo bolo na 20. mieste. Kým Litva sa tento rok v celkovom zozname umiestnila na 19. mieste, medzi respondentmi do 30 rokov bola najšťastnejšou krajinou č. 1 v roku 2024. V prípade ľudí nad 60 rokov sa Litva umiestnila na 44. mieste.
Zaujímavé štatistiky boli aj v iných krajinách. V Spojených štátoch a Kanade bolo skóre šťastia u ľudí mladších ako 30 rokov dramaticky nižšie ako u ľudí vo veku 60 rokov a starších. Ľudia do 30 rokov rozhodli, že sa USA umiestnili na 62. mieste. U ľudí, ktorí mali 60 rokov a viac boli USA obľúbené natoľko, že v rebríčku skončili na 10. priečke. Kanada bola na 58. mieste medzi mladými a na 8. mieste medzi ľuďmi vo veku 60 a viac rokov.
Austrália a Nový Zéland, v menšej miere, tiež zaznamenali oveľa nižšie umiestnenie medzi mladými.
20 najšťastnejších krajín sveta v roku 2024:
1. Fínsko
2. Dánsko
3. Island
4. Švédsko
5. Izrael
6. Holandsko
7. Nórsko
8. Luxembursko
9. Švajčiarsko
10. Austrália
11. Nový Zéland
12. Kostarika
13. Kuvajt
14. Rakúsko
15. Kanada
16. Belgicko
17. Írsko
18. Česko
19. Litva
20. Spojené kráľovstvo
Afganistan zostáva krajinou s najnižším hodnotením šťastia na svete. Na konci rebríčka sa umiestnili aj Libanon, Lesotho, Sierra Leone a Kongo.