Poznáme sumu maximálneho rodičovského dôchodku v roku 2025 (PREHĽAD)
- Výška rodičovského dôchodku predstavuje 1,5 % z hrubého príjmu dieťaťa
- Zisti, aký bude maximálny rodičovský dôchodok v roku 2025
- Výška rodičovského dôchodku predstavuje 1,5 % z hrubého príjmu dieťaťa
- Zisti, aký bude maximálny rodičovský dôchodok v roku 2025
Rodičovský dôchodok by mal v roku 2025 dosiahnuť najviac 309,60 eura za jedno dieťa alebo 25,80 eura mesačne. Takýto rodičovský dôchodok svojim rodičom môžu dopriať deti, ktorých hrubá mzda alebo vymeriavací základ dosahuje 1 716 eur a viac. Výška rodičovského dôchodku predstavuje 1,5 % z hrubého príjmu dieťaťa.
Suma rodičovského dôchodku je však zastropovaná, počíta sa ako 1,5 percenta najviac z 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku. A tú za rok 2023 v pondelok zverejnil Štatistický úrad SR, dosiahla 1 430 eur.
Konkrétna suma sa počíta na základe vymeriavacieho základu dieťaťa alebo detí. To znamená, že nižší rodičovský dôchodok dostanú tí, ktorých deti zarábajú menej ako 1 716 eur.
Nový druh dôchodkovej dávky
Vláda chcela rodičovský dôchodok koncom minulého roka najprv zrušiť, potom robiť väčšie zmeny. Rodičovský dôchodok sa v roku 2023 vyplácal raz ročne, a toto sa malo v tomto roku zmeniť a dávka sa mala posielať dôchodcom mesačne. Nakoniec sa ani toto nezmenilo a rodičia dostanú rodičovský dôchodok raz ročne, a to v júni.
Rodičovský dôchodok sa zaviedol od 1. novembra 2022 ako nový druh dôchodkovej dávky. Nárok na rodičovský dôchodok vznikol najskôr od 1. januára 2023. Ústava Slovenskej republiky garantuje každému poistencovi právo rozhodnúť sa, že časť uhradenej dane alebo časť uhradenej platby spojenej s účasťou na systéme primeraného hmotného zabezpečenia v starobe bude poskytnutá osobe, ktorá ho vychovala a ktorej je poskytované hmotné zabezpečenie v starobe.
Znamená to, že priamo Ústava Slovenskej republiky garantuje, že priznanie rodičovského dôchodku nebude mať negatívny vplyv na dôchodok vášho dieťaťa. Rodičovský dôchodok nemá vplyv na výšku odvodov dieťaťa ani na výšku jeho budúceho dôchodku.
Je potrebné o rodičovský dôchodok požiadať?
O rodičovský príspevok netreba žiadať, Sociálna poisťovňa ho automaticky prideľuje poberateľom, ktorí na neho majú nárok. Aj tu však existujú výnimky.
Ak si dieťa neželá, aby bola dávka priznaná jednému alebo obom rodičom, nedostanú ho, keď vyplnia formulár Sociálnej poisťovne. Ďalšou výnimkou sú poberatelia dôchodku z cudziny. O priznanie rodičovského dôchodku musia požiadať Sociálnu poisťovni špeciálnou žiadosťou.
Nárok na rodičovský dôchodok majú poberatelia starobného dôchodku, invalidného dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku a poberatelia výsluhového dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku. Rodičovský dôchodok dostanú rodičia vtedy, ak ich dieťa či deti odvádzali v roku 2023 poistné na dôchodkové poistenie Sociálnej poisťovni.
Problémy s vyplácaním
V minulom roku sa s vyplácaním rodičovského dôchodku objavili problémy. Ako sme ťa informovali, väčšina Slovákov nedostala priznané peniaze od všetkých ich detí. Sociálna poisťovňa postupne tieto chyby opravovala.
Jedným z tých dôchodcov bol aj František Jedinák. Má dve pracujúce deti, ale rodičovský dôchodok mu prvotne priznali len od jedného z nich. „V tom rozhodnutí z dvoch synov, ktorých máme, bol uvedený len jeden z nich. Usudzovali sme, že môžu prísť dve rozhodnutia, jedno o jednom synovi, druhé o druhom synovi, no nejako nechodia,“ uviedol pán Jedinák.
Jednota dôchodcov na Slovensku sa nezrovnalosťami v rodičovskom bonuse zaoberala tiež. Pôvodne sa ozvalo len niekoľko nespokojných dôchodcov, no postupne sa pridávali tisícky ďalších.
„Na začiatku to bolo veľmi akútne, pretože každý čakal, kedy príde výpočet, a keď prišiel, tak sa hneď niektorí pýtali, že čo s tým,“ ozrejmil predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Michal Kotian.
Mnohí dôchodcovia, ktorí požiadali Sociálnu poisťovňu o opravu údajov, dlhšie nedostali priznaný rodičovský dôchodok.
„Desaťtisíc už je opravených, na zvyšku kolegovia pracujú, majú lehotu. Ak sa príde na chybu v registri fyzických osôb, tá lehota na to, aby sme to posúdili, je 60 dní,“ informoval v tom čase generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Ilko.
Zdroje: SITA, Archív SIU