Poznáme víťazov súťaže Slovak University Startup Cup 2022
Dňa 30.6.2022 sa uskutočnilo v Bratislave slávnostné vyhlásenie výsledkov celoslovenského projektu „ Slovak University Startup Cup 2022“. Cieľom projektu je oceniť a podporiť mladú generáciu študentov VŠ, ktorí majú inovatívne nápady a myšlienky. Zároveň im to má pomôcť pri transformácií ich inovatívnych riešení do reálneho podnikania.
Podujatie sa organizovalo pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Projekt sa organizoval aj v iných krajinách pod názvom University Startup World Cup 2022 Organizovala ho mimovládna organizácia JCI –Slovensko (Junior Chamber International-Slovakia). JCI-Slovensko podporuje podnikanie mladých ľudí a to už od študentov VŠ.
Junior Chamber International- Slovakia je oficiálnou pobočkou Junior Chamber International, ktorá má zastúpenie v 115 krajinách sveta s počtom vyše 200 000 členov. V roku 2015 oslávila 100 rokov od svojho založenia.
Odborná komisia podujatia vybrala z prihlásených študentských startupov z celého Slovenska 6 víťazov jednotlivých kategórií súťaže .Víťazi kategórii boli vybraní na osobné stretnutie s odbornou komisiou.
Všetci absolvovali prezentáciu svojho podnikateľského príbehu s dôrazom na udržateľnosť svojho podnikania ako aj na svoje podnikateľské plány do budúcnosti. Na základe týchto prezentácií, ako aj ďalšej diskusie s komisiou, odborná porota vybrala držiteľov špeciálnych cien ako aj absolútneho víťaza súťaže.
1. kategória : Informačné technológie, mobilné technológie, web
Marco Mrúz, líder študentského startupu Truide, Fakulta elektrotechniky a informatiky TU v Košiciach
Truide je platforma, ktorá poskytuje cestovateľské plány na mieru a šetrí čas a peniaze koncovému používateľovi. Vyplnením dotazníka požiada používateľ o cestovateľský itinerár, ktorý mu vytvorí skúsený cestovateľ alebo človek, ktorý žije vo vybranej destinácii.
V itinerary používateľ nájde odporúčané miesta a aktivity, ktoré by si mal pozrieť. Získa aj cenné informácie, ktoré nie sú dostupné voľne na internete. Všetky tieto dáta sú rozdelené na jednotlivé dni dovolenky a aj časovo ohraničené, čo vytvorí časový harmonogram.
Súčasťou itinerara je aj spôsob ako sa dostať z miesta A na miesto B, čo najefektívnejšie a preferujú sa ekologické spôsoby prepravy – táto časť má slúžiť ako dopomôcť byť mestám smart (smart city).
A všetko to, ako sa presúvať, má používateľ dostupné na mape jedným klikom. Biznis model je postavený na fees z predaných itinerarov a affiliate marketingu (ubytovanie, letenky, akcie, aktivity a reštaurácie).
2. kategória: Umelá inteligencia
V tejto kategórii vybrala odborná komisia 2 víťazov a to: Aleš Jandera líder študentského startupu storePredictor, Fakulta baníctva, ekológie , riadenia a geotechnológií TU v Košiciach
Startup rieši na princípe umelej inteligencie predikciu predaja a potreby produktu skladom v predikovanom časovom období. Vďaka tomu zákazníci môžu mať na sklade tovar, ktorý reálne budú potrebovať a s tým sa reálne uvolnia voľné prostriedky na investície.
Poskytujú im dáta v budúcich objednávkach s presnosťou až 95 percent, čo umožňuje lepší rozsah, cashflow na princípe vlastného unikátneho modelu, ktorý získa oproti konkurencii lepšie výsledky z jednoduchšie získateľných vstupných dát.
Princípy ich modelu boli potvrdené švajčiarskym časopisom Mathematics, kde víťazovi o tom vyšiel článok. Ich startup ma už hotový Minimum value product a s ôsmymi zákazníkmi riešia beta testovanie.
Michal Takáč, líder študentského startupu SIML.ai, Fakulta baníctva, ekológie , riadenia a geotechnológií TU v Košiciach
SIML.ai je softvérová platforma pre vysoko-rýchlostné numerické simulátory pre simulácie komplexnej fyziky založené na umelej inteligencii.
V DimensionLabe pracujú na vysokorýchlostnom inžinierskom softvéri na báze umelej inteligencie (AI Engineering). Vďaka nedávnym pokrokom v strojovom učení od spoločností ako DeepMind je konečne možné využiť schopnosti umelej inteligencie na mimoriadne náročné úlohy, ako je napríklad numerická simulácia komplexnej fyziky. Avšak, v súčasnej dobe ešte chýbajú nástroje na prácu s umelou inteligenciou pre fyzikálne simulácie.
Túto dieru na trhu vypĺňa ich produkt SIML.ai, čo je softvérová platforma, prostredníctvom ktorej môžu inžinieri a vedci mimoriadne jednoducho vytvárať, trénovať a optimalizovať učiace sa simulátory a veľmi efektívne ich nasadzovať na riešenie problémov, ktoré zahŕňajú numerické simulácie.
Vďaka ich softvéru sa experimentálna fáza vývoja technológie alebo základného výskumu konkrétnych fyzikálnych javov môže skrátiť z mesiacov alebo týždňov na hodiny alebo v niektorých prípadoch dokonca na minúty.
3. kategória Životné prostredie , zelené technológie
Michaela Pavúková, líderka študentského startupu Nobill, Pedagogická fakulta UK v Bratislave
Startup vznikol ako myšlienka šetrania životného prostredia, keďže denne sa vytlačí a okamžité hodí do koša milóny bločkov. Cieľom startup je presvedčiť čo najväčšie množstvo ľudí, ktorí pouzívajú smartfón, aby presedlali na online bločky formou aplikácie. Všetkým zúčastneným stranám poskytujeme výhody. Životné prostredie: šetria lesy. Obchodníci: šetria náklady na papier a farbu do tlačiarne.
Prezentujú ich vo svetle, že im záleží na životnom prostredí a majú obrovský dopad na neho. Ľudia, zákazníci, ktorí majú všetky bločky pohromade v jednej aplikácii a kedykoľvek sa k ním vedia dostať. Cieľom je získať na svoju stranu obchodníkov a ľudí naraz, aby projekt mal čo najširší a najlepší dosah. Je potrebné to združiť do jednej aplikácie, aby projekt mal zmysel a taktiež využiteľnosť . Za každého človeka, ktorý aplikáciu bude používať, chcú vysadiť jeden strom ročne.
4. Priemyselné technológie, technické riešenia, robotika
Filip Malát, líder študentského startupu Historia 3D, Fakulta výrobných technológii TU v Košiciach
Start-up sa zaoberá niekoľkými činnosťami, všetko však spája dohromady jedna téma, ktorou sú 3D technológie. Po 7 ročných skúsenostiach s 3D tlačou a 3D modelovaním s odbornými prácami dospel k záveru, že je načase šíriť osvetu a vtiahnuť ľudí viac do témy 3D tlače.
V prípade už pracujúcich ľudí, ktorí zariadenie vlastnia, väčšinou už nie je toľko času na vymýšlanie a realizáciu, kreatívných riešení za pomoci tlače, ktoré táto technoĺogia prináša. Spustili preto v marci 1. verziu ich vzdelávacieho webu, kde po registrácií budú mať či už jednotlivci študenti ale aj firmy možnosť sa viac dostať do tejto témy pre využitie v každodennom živote.
3D tlač im bude priblížená jednak formou článkou ako aj videonávodov pre lepšie pochopenie tém. Keď sú už na ich stránkach, nájdu tam aj e-shop aby mali hneď k dispozízií aj ,,náplne do 3D tlačiarne“ takzvané filamenty a ďalší spotrebný tovar, ktorý 3D tlačiar potrebuje, nie však iba to.
Čo sa týka realizácie 3D modelov historických pamiatok, tak za sebou majú 13 modelov hradov, z čoho 2 sú vytvorené na základe LIDAR dát. LIDAR je úžasna technológia, s ktorou sa zaznamená, konkrétny terén do podoby tzv. bodového mraku s ktorým vedia ďalej pracovať a vytiahnuť z neho kontúry hradu, ktoré by človek bežne v teréne už nevidel.
5.kategória: Ostatné nápady (doprava)
Tomáš Greguš- líder študentského startupu Europe Night Trains, Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, Žilinská univerzita v Žiline
Startup sa zaoberá vytvorením pravidelných nočných železničných liniek naprieč Európou, nakoľko v súčasnosti neexistujú podobné linky spájajúce európske štáty. Tieto spojenia budú realizované moderným vozovým parkom, ktorým zabezpečia kvalitné služby.
Nakoľko budeme prevádzkovať linky na elektrifikovaných tratiach naša spoločnosť nebude pri svojej činnosti produkovať žiadne emisie. Niektoré z plánovaných liniek boli už v minulosti prevádzkované, avšak do dnešného dňa sa ich prevádzka nezachovala z dôvodu nízkej úrovne kvality vozňov, služieb a dlhej jazdnej doby.
V súčasnosti nastáva „renesancia“ nočných želežničných spojení z dôvodou skrátenia jazdnej doby po rekonštrukciách železničných tratí, kvalitnejšieho vozového parku, poskytovaných služieb a v neposlednom rade európskej integrácií v oblasti železníc (schengenský priestor). V súčasnosti Európska únia podporuje rozvoj železničnej dopravy, pretože ide o jediný udržateľný druh dopravy vzhľadom na uhlíkovú neutralitu, ekológiu a potrebu odľahčenia preťažených ciest.
Špeciálne ceny
„Cena TV JOJ „ cenu získal Marco Mrúz, líder študentského startupu Truide, Fakulta elektrotechniky a informatiky TU v Košiciach
„Cena BMW Slovenská republika za trvalú udržateľnosť “ cenu získala Michaela Pavúková, líderka študentského startupu Nobill, Pedagogická fakulta UK v Bratislave
„Cena JCI-Slovensko za najlepší podnikateľský nápad „,cenu získala Michaela Pavúková, líderka študentského startupu Nobill, Pedagogická fakulta UK v Bratislave.
Vyhlásenie absolútneho víťaza
Z týchto TOP finalistov vybrala odborná komisia absolútneho víťaza –
Michal Takáč, líder študentského startupu SIML.ai, Fakulta baníctva, ekológie , riadenia a geotechnológií TU v Košiciach
Generálni partneri projektu: Asseco Central Europe, Microsoft Slovakia, EY Slovensko
Špeciálny partner projektu: Slovak Business Agency