Pozor, cestovné poistenie nekryje úplne všetko. V týchto situáciách z neho nevyžmýkaš ani cent
- Cestovatelia majú na výber rôzne typy poistení
- Existuje doplnkové poistenie, ktoré môže preplatiť stratu, poškodenie či krádež kufrov
- Cestovatelia majú na výber rôzne typy poistení
- Existuje doplnkové poistenie, ktoré môže preplatiť stratu, poškodenie či krádež kufrov
Keď sa rozhodneš niekam vycestovať, riešiš milión vecí okolo toho – letenka, ubytovanie, doprava, peniaze, balenie, lieky, doklady a podobne. Často sa zabúda na to, čo by malo byť pre mnohých základnou vecou, a tým je cestovné poistenie. Tu však treba upozorniť, že ono nie je len jedno jediné.
Cestovatelia majú na výber rôzne typy poistení a ešte predtým, než sa rozhodneš vycestovať na dovolenku či nejaký pobyt, by si si mal rozmyslieť, ktoré poistenie je pre teba to najvhodnejšie a ktoré práve vtedy potrebuješ.
Cestovateľský portál Travelhacker uviedol, že neexistuje len jedna najlepšia poisťovňa, ktorá by cestovateľovi dala to najlepšie poistenie, aké existuje. Blogerka Janka uviedla, že každá poisťovňa je vhodná na niečo iné a taktiež to, že každá má rôzne ceny a rôzne podmienky.
Ak patríš medzi cestovateľa, ktorý cestuje viackrát do roka, oplatí sa ti mať celoročné poistenie. Podľa Janky to vychádza 50 – 100 € na rok. Ak ideš na dvojtýždňovú dovolenku len raz do roka, poistenie by ťa vyšlo od 20 do 40 €.
Poistenie by mal mať každý, kto chce ušetriť pri možnom zranení či pobyte v nemocnici v inej krajine, ako je tá naša.
Poistenie STORNO
Ak si sa rozhodol vycestovať letecky, vieš, že letenka je doklad na konkrétnu osobu s jej údajmi, čo znamená, že ju nemôžeš tesne pred odletom len tak niekomu posunúť či predať. V každom čase sa môžu udiať okolnosti, ktoré ti nedovolia odcestovať a takýmto štýlom by ti mohla prepadnúť aj letenka za pár stovák eur.
Ak pred odletom nečakane ochorieš a tvoja liečba si vyžaduje minimálne päť dní, utrpíš zranenie, ktoré ti nedovolí odletieť, ochorie ti rodinný príslušník a ty ho nemôžeš nechať samého, stratíš prácu bez vlastného zavinenia, dokonca aj v prípade, keď nezmaturuješ či nezoštátnicuješ alebo nedostaneš víza, sa oplatí mať poistenie STORNO, uviedol portál Pelipecky.
Ak sa vieš preukázať potvrdením o určitej udalosti, ktorá ti nedovolí vycestovať, za „nepreletenú časť“ letenky ti vrátia peniaze. Výhodou pri storno poistení od Pelikána je, že ju môžu stornovať aj poistení rodinní príslušníci či traja poistení spolucestujúci, ktorí s tebou nemajú rodinný vzťah.
Krádež batožiny
Existuje doplnkové poistenie, ktoré môže preplatiť stratu, poškodenie či krádež kufrov, dokladov alebo iných osobných vecí. Poisťovňa však od teba pri takomto čine bude potrebovať potvrdenie od prepravcu alebo ubytovacieho zariadenia, že tvoja batožina či iné osobné veci boli naozaj poškodené či stratené, uviedla blogerka vo svojom blogu.
Pri krádeži je to dokonca tak, že musíš predložiť záznam od polície. Treba si dôkladne pozrieť poistné podmienky, ktoré môžu obsahovať kadejaké „výluky“.
Pozor na takéto prípady
Keďže poistení je naozaj niekoľko a každá poisťovňa ponúka rôzne benefity či výluky k tomu, v týchto prípadoch ti nepomôže ani celoročné poistenie.
Alkohol – Je prirodzené, že ak sa v zahraničí zraníš a zistia ti alkohol v krvi, nezachráni ťa ani komerčné poistenie. Všetko, čo budeš musieť podstúpiť, si musíš hradiť sám a dobre vieš, že v zahraničí to nie sú malé peniaze.
Tehotenstvo – Ak sa tehotná žena rozhodne vycestovať aj po šiestom mesiaci, v prípade, ak sa niečo stane, náklady si kryje sama.
Covid – V tomto prípade je to diskutabilné a treba sa dobre poobzerať v poisťovniach či v poistných balíkoch zahŕňajú aj poistenie, ktoré chráni v prípade ochorenia covid, uviedla blogerka Janka.
Portál Pelipecky pri poistení od Pelikánu ISTOTA, ktoré zahŕňa aj poistenie STORNO, uviedli, že toto poistenie taktiež obsahuje krytie v prípade ochorenia koronavírusom. Ak je pri tomto ochorení potrebné storno letenky, s poistením máš nárok na náhradu 90 % stornopoplatku.
Lacné nemusí byť správne
Travelblogerka Janka taktiež uviedla, že poistenie si netreba vyberať podľa ceny. Nízka cena vie byť lákavá, ale nemusí obsahovať dostatočné krytie. Taktiež si treba všímať limity poistného krytia. Práve tie označujú maximálnu sumu, ktorá je v prípade poistnej udalosti vyplatená alebo preplatená nákladmi.
Výluky z poistného krytia vedia byť tiež veľavravné, preto ich v zmluvných podmienkach netreba preskočiť. Výluky môžu obsahovať alkohol, návykové a psychotropné látky, úmyselné poškodenia a podobne.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: Pelipecky, Travelhacker, Pelikan