Pozor na dopravné obmedzenia: Dúhový Pride začína o 12:00, na poriadok dohliada polícia
- Ohlásené verejné zhromaždenia môžu spôsobiť dopravné obmedzenia
- O zabezpečenie bezkonfliktného priebehu podujatí sa má postarať zvýšený počet policajtov
- Ohlásené verejné zhromaždenia môžu spôsobiť dopravné obmedzenia
- O zabezpečenie bezkonfliktného priebehu podujatí sa má postarať zvýšený počet policajtov
V centre hlavného mesta sa v sobotu popoludní konajú dva sprievody – Dúhový Pride a Národný pochod Hrdí na rodinu. Polícia i bratislavský magistrát v tejto súvislosti avizujú dopravné obmedzenia.
Dúhový Pride, ktorého cieľom je podpora viditeľnosti LGBTI+ komunity, sa začína na Námestí slobody o 12.00 h.
Účastníci Národného pochodu Hrdí na rodinu, ktorý zdôrazňuje výnimočnosť rodiny a manželstva muža a ženy pre výchovu detí, sa stretávajú o 15.00 h na Jakubovom námestí.
Zvýšená bezpečnosť
O zabezpečenie bezkonfliktného priebehu oboch podujatí sa má postarať zvýšený počet policajtov, a to aj v súčinnosti s príslušníkmi bratislavskej mestskej polície.
V súvislosti s verejnými zhromaždeniami môže dôjsť k dopravným obmedzeniam vrátane dočasného vylúčenia niektorých zastávok MHD. Dopravný podnik Bratislava (DPB) potvrdil, že popoludní môže dôjsť k odklonom viacerých liniek.
„Linky 1, 9, 31, 39, 42, 44, 47 a 80 budú v prípade odklonov premávať po upravených trasách,“ uvádza DPB.
Upozorňuje, že aktuálne informácie možno nájsť na jeho webe, aktualizovať ich bude dopravca aj na zastávkových tabuliach, takisto v rámci informačného systému vo vozidlách. „K dispozícii bude aj infocentrum na čísle 02/59505950 a prostredníctvom mailu info@dpb.sk,“ dodal hovorca DPB Martin Chlebovec.
Podpora LGBT+ komunity
Päťdesiat diplomatických misií a ďalšie subjekty stoja pri LGBT+ komunite. Tá tvorí neoddeliteľnú súčasť slovenskej spoločnosti, usiluje sa o dosiahnutie úplnej rovnoprávnosti a zápasí s netolerantnosťou.
Každý má právo na rešpekt, dôstojnosť a rovnosť – bez ohľadu na to, ako sa identifikuje alebo koho miluje. Uviedli to v spoločnom vyhlásení k tohtoročnému Dúhovému Pridu, o ktorom informovalo Veľvyslanectvo USA na Slovensku.
„Minulý rok bol smutným mementom toho, ako jednoducho môžu nenávistné slová viesť k nenávistným skutkom. Keď sa terčom stane jedna skupina ľudí, všetci ľudia v zraniteľných situáciách sú v menšom bezpečí,“ skonštatovali diplomati. Zdôrazňujú, že keď sa postavia za práva všetkých, spoločnosť sa stane slobodnejšou, prosperujúcejšou a bezpečnejšou.
Diplomati pripomínajú, že princípy Charty základných práv Európskej únie vyžadujú, aby všetky členské štáty zakotvili rovnaké zaobchádzanie so všetkými vrátane LGBT+ ľudí. Členské štáty a mimovládne organizácie združené v Koalícii za rovnaké práva na celom svete podporujú práva LGBT+ ľudí.
„O týchto právach nemožno vyjednávať. Sú to ľudské práva. Sú nedeliteľné. Sú základný kameň našej slobodnej a demokratickej spoločnosti,“ skonštatovalo americké veľvyslanectvo.
Homofób roka
Víťazom 11. ročníka ankety o anticenu Homofób roka sa stal arcibiskup Ján Orosch. Ako v tlačovej správe informovala mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv, po prvýkrát tento rok udelili aj ocenenie Dúhový jednorožec, ktoré má byť protipólom ankety Homofób roka. Prvým víťazom sa stal Vojtech Klinec, rómsky tínedžer vystupujúci pod umeleckým menom Vojtík z Detvy.
„Priepasť, ktorá delí výhercu Homofóba roka a Dúhového jednorožca, je príznačná pre stav našej spoločnosti. Slová arcibiskupa Oroscha sa stretli s takým pobúrením, a to aj medzi veriacimi, že sa zaň musel de facto ospravedlniť. Ukazuje to, ako sa za tie roky, čo túto anketu organizujeme, posunul stred verejného diskurzu od tolerancie smerom k akceptácii LGBT ľudí,“ povedal riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher.
Arcibiskup Orosch sa v obežníku adresovanom kňazom Trnavskej arcidiecézy pýtal ešte minulý rok po streľbe v bare Tepláreň, či návštevníci podniku „sú naozaj všetci nevinní“, ako často tam bola kontrola osôb mladších než osemnásť rokov a koľkokrát bola v Teplárni protidrogová razia.
„Viem si totiž predstaviť, že ani raz sa tam žiadna kontrola nekonala. Lebo by sa to mohlo považovať za homofóbne konanie,“ napísal v obežníku Orosch.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroj: TASR