Pozor na kvapky do nosa: Ich nesprávne užívanie môže mať fatálne následky

  • Choroba je síce nepríjemná
  • Zlé používanie liekov ti z nej však môže spraviť nočnú moru
práceneschopnosť
Ilustračný obrázok Canva/IOFOTO
  • Choroba je síce nepríjemná
  • Zlé používanie liekov ti z nej však môže spraviť nočnú moru

Jesenné obdobie viróz, chrípok a prechladnutí je v plnom prúde aj na Slovensku. Mnohí sa musia pasovať s nádchou, upchatým nosom či boľavým hrdlom a siahajú po kvapkách či sprejoch s nádejou na rýchlu a dlhodobú úľavu od nepríjemnej bolesti.

Bojovať s chorobou nie je síce výhra, no nesprávne užívanie a dávkovanie liekov môže byť „gólom do vlastnej bránky“. Spreje do nosa by sa počas problémov mali používať maximálne sedem dní a pokiaľ nedodržiavaš odporúčané dávkovanie, dávaš svojmu zdraviu poriadne zabrať, čo sa ti môže násobne vrátiť. Chronická nádcha.

Používanie sprejov a kvapiek sa môže stať závislosťou

Cyril Mucha, praktický lekár a člen výboru Spoločnosti všeobecného lekárstva ČLS JEP, pre TN.cz uviedol, že si nesprávnym dávkovaním človek môže poriadne zavariť. „Vytvorí sa v podstate rezistencia. Kvapôčky prestanú fungovať a nádcha pretrváva ďalej. Potom pacient prichádza o možnosť liečby.“

Môžu sa však vyskytnúť prípady, keď sú následky ešte oveľa horšie. „Naopak môžu dokonca škodiť. Stretávame sa často s tým, že pri dlhšom užívaní dochádza k naleptávaniu sliznice i vzniku chronickej nádchy,“ priznal Mucha. 

Mnohí pritom nechajú zájsť situáciu až do absolútnych extrémov, kedy sa používanie sprejov a kvapiek stáva závislosťou, ktorej sa človek zbavuje veľmi ťažko. Odborníci upozorňujú na to, že je pri výbere liečby upchatého nosa dôležité zhodnotiť, aké veľké problémy daný pacient skutočne má.

chrípka, choroba, bolesť hlavy
zdroj: Unsplash/Brittany Colette, Anh Nguyen

„Pri miernych problémoch radšej volíme hypertonické roztoky morskej vody, ktoré síce nemajú taký silný a dlhotrvajúci účinok, no dajú sa používať v podstate bez obmedzení. A aj dlhodobo sú úplne bezpečné,“ povedal pre spomínaný český portál lekárnik Dávid Gregor.

Uviedol tiež, že sa až v prípade silnejších a intenzívnejších problémov volia spreje s látkami, ktoré majú silnejší účinok.

„Preferujeme skôr spreje s obsahom látok zo skupiny sympatomimetík. Vzhľadom na ich potenciálnu návykovosť a riziko vzniku závislosti ich však odporúčame užívať iba veľmi krátko. U dospelých maximálne týždeň, u detí tri až päť dní, prípadne aspoň striedavo používať spoločne s morskou vodou,“ dodal.

Na východe Slovenska upozornili na žltačku

Okres Vranov nad Topľou zaznamenáva nárast počtu prípadov žltačky, respektíve vírusovej hepatitídy typu A (VHA). Deje sa tak od 4. septembra. Do štvrtka (9. 11.) evidovali 129 prípadov.

Pre TASR to z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom vo Vranove nad Topľou potvrdila regionálna hygienička a generálna tajomníčka služobného úradu Monika Kurucová, ako sme ťa informovali v tomto článku.

„V okrese zaznamenávame stúpajúci trend ochorenia. Momentálne máme desať aktívnych ohnísk v obciach Vechec, Hencovce, Zámutov, Poša, Sedliská, Banské, Soľ, Kamenná Poruba, Vranov nad Topľou a Sačurov,“ uviedla s tým, že postupne dochádza k nárastu ochorenia v obciach Poša, Sedliská, Zámutov, Sačurov a Kamenná Poruba.

V obci Vechec, kde prvý prípad VHA zaznamenali 4. septembra, sa podľa nej situácia začína zlepšovať. Posledný prípad ochorenia tam nahlásili 27. októbra. V súvislosti s výskytom žltačky v okrese prijal tamojší RÚVZ viaceré opatrenia.

„Osobám, ktoré boli v kontakte s chorým, bol nariadený lekársky dohľad pozostávajúci zo sledovania zdravotného stavu a aktívnej imunizácie. Dosiaľ bolo zaočkovaných viac ako 1000 detí,“ spresnila Kurucová.

Zdroje: TN.cz, TASR, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá