Pozor, na Slovensko sa rúti pekelné teplo. SHMÚ vydalo výstrahy, očakávanie kolapsov v uliciach
- Šanca skolabovania je dnes na Slovensku vysoká
- Platia výstrahy pred horúčavami
- Bude 35 stupňov Celzia
- Šanca skolabovania je dnes na Slovensku vysoká
- Platia výstrahy pred horúčavami
- Bude 35 stupňov Celzia
Na Slovensku dnes platia výstrahy druhého stupňa pred vysokými teplotami. Dnes, 19. júna, vstupujeme do zrejme najteplejšieho dňa týždňa a ako upozorňuje polícia, hrozí prehriatie organizmu a skolabovanie. Teploty dnes dosiahnu až 35 stupňov Celzia.
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vysvetľuje, že po zadnej strane oblasti vyššieho tlaku nad juhovýchodnou Európou k nám naďalej prúdi veľmi teplý vzduch. Ten má tropický pôvod a prichádza z juhozápadu.
Dnes možno s prehánkami či búrkami počítať len ojedinele. Všeobecne bude veľmi dusno a hlavne teplo. Najchladnejšie si užijú pod Tatrami a na Orave, a to tiež 28 stupňov. Zvyšok Slovenska musí počítať s tridsiatkami, na juhu sa teploty vyšplhajú na 35 stupňov Celzia.
Výstraha druhého stupňa podľa SHMÚ platí od 13:00 do 18:00 hod v okresoch Dunajská Streda, Komárno, Nové Zámky a Levice. V rovnakom čase platí pre celý Bratislavský kraj, prakticky celé južné Slovensko a aj pre okresy Michalovce, Sobrance, Humenné či Vranov nad Topľou výstraha prvého stupňa.
Odporúčanie polície
Mestskí policajti z Bratislavy v súvislosti s horúčavami zverejnili na svojej facebookovej stránke viacero odporúčaní, ako sa počas dňa chrániť.
Uvádzajú, že je nesmierne dôležité piť veľa vody. Dospelý človek by mal vypiť aspoň tri litre tekutín za deň. Sladeným nápojom a alkoholu by si sa však mal v tomto teple vyhnúť. Vo veľkom množstve sa neodporúča piť ani kávu. Ľudia by sa mali ľahšie stravovať a konzumovať čo najviac zeleniny aj ovocia s vyšším obsahom vody. Policajti odporúčajú napríklad uhorky a melóny.
Obliecť by si si mal vzdušné veci, ideálne svetlej farby. Ak to nie je vyslovene nevyhnutné, nevychádzaj na priame slnko. To platí hlavne okolo obeda a popoludní.
Počas dňa radšej doma nevetraj, vojde ti do interiéru dusný vzduch. Polícia odporúča otvárať okná len skoro ráno a neskoro večer. Okrem toho sa treba pripraviť aj na teplotné rozdiely medzi klimatizovaným priestorom a vonkajšou horúčavou.
Čo robiť, ak niekto skolaboval?
Ak niekto v tvojom okolí alebo na ulici stratí vedomie, nemal by si váhať a čo najrýchlejšie mu poskytnúť prvú pomoc. Najprv treba dotyčnú osobu presunúť mimo slnka. Ulož ju do polohy ležmo a podopri mu hlavu alebo ju dostaň do polosedu.
Ďalej treba skolabovanú osobu ochladzovať. Možno ju potierať vlažnou vodou, ovievať, podávať jej vlažnú a nesladenú vodu v malých dávkach.
„Ak sa stav postihnutého nezlepšuje, nečakajte a kontaktujte bezodkladne rýchlu zdravotnú pomoc prostredníctvom linky,“ dodali policajti.
Ako píše iMeteo, vysoká teplota predstavuje pre človeka potenciálne nebezpečenstvo. Obmedzuje naše fyzické aktivity a zvyšuje riziko požiarov.
V tomto ročnom období ide o nezvyčajne vysoké teploty. O to viac sa zvyšuje pravdepodobnosť poškodenia na zdraví. Treba si dať pozor aj na vysoký UV index a nevystavovať sa prílišnej fyzickej aktivite.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Facebook/Mestská polícia Bratislava, SHMÚ, iMeteo