Pozor na stočené kilometre: Rebríčku kraľuje obľúbená luxusná značka
- Manipulácia s odometrom je na Slovensku bežná praktika
- Stočené kilometre majú najčastejšie obľúbené značky
- Manipulácia s odometrom je na Slovensku bežná praktika
- Stočené kilometre majú najčastejšie obľúbené značky
Ako sme ťa informovali v tomto článku, stáčanie kilometrov ostáva aj naďalej problémom. Na túto problematiku si totiž z času na čas posvieti aj Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) a urobila tak tiež koncom roka 2023. Na slovenskom trhu sa totiž, prirodzene, nesmú ponúkať, uvádzať a ani sprístupňovať autá, ktoré si prešli takouto „úpravou“.
SOI v mesiacoch júl až október 2023 zistila, že v autobazároch a na internetových stránkach predajcov sa aj naďalej objavujú desiatky stočených automobilov. Dovedna kontrolovali 50 bazárov a nedostatky zistili v ôsmich, respektíve v prípade 16 percent.
„Spolu bolo prekontrolovaných 245 motorových vozidiel, čo je o 76 vozidiel viac ako počas predchádzajúcej kontrolnej akcie z roku 2020. Porušenie zákazu v zmysle § 53 ods. 3 zákona č. 106/2018 Z. z. bolo zistené v 9 prípadoch,“ píše inšpekcia v správe.
Najviac vozidiel so stočenými kilometrami SOI evidovala v Nitrianskom kraji (8 %). Nasledovali vozidlá z Bratislavského kraja (7 %), Prešovského (4 %), Košického (2 %) a Trnavského, pri ktorom SOI percentá neuvádza.
V Trenčianskom, Žilinskom a Banskobystrickom kraji však kontrolóri nezistili žiadne porušenie neoprávnenej manipulácie s odometrom pri ponuke a predaji motorových vozidiel.
Priemerný počet stočených kilometrov v zistených vozidlách predstavoval 47 000 km. Pri vozidle s najvyšším počtom šlo o 110 123 km a najnižší počet predstavoval 18 517 km.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy