Pozor na stočené kilometre: Tieto autá sú najčastejšie zapletené do podvodov s tachometrom
- Ktoré autá sa stáčajú najčastejšie?
- Ako odhaliť upravené informácie na vozidle, o ktoré máš záujem?
- Na čo si dať pozor pri kúpe ojazdeného vozidla

- Ktoré autá sa stáčajú najčastejšie?
- Ako odhaliť upravené informácie na vozidle, o ktoré máš záujem?
- Na čo si dať pozor pri kúpe ojazdeného vozidla
Každý rok sa tisíce vodičov, aj zo Slovenska, stanú obeťami podvodníkov, ktorí manipulujú s tachometrami vozidiel „z druhej ruky“. Či už ide o dovezené vozidlá, autobazáre, alebo súkromných predajcov, opatrnosť je vždy na mieste. Kúpa takéhoto auta sa ti môže poriadne predražiť a budeš doň musieť investovať peniaze skôr, než by v mnohých prípadoch bolo bežné.
Problematické Ducato
Niektoré konkrétne vozidlá sú na Slovensku častým cieľom manipulácie s tachometrami. Ako uvádza spoločnosť carVertical v tlačovej správe, v roku 2024 získal nelichotivé prvenstvo model Fiat Ducato. Táto dodávka je mimoriadne obľúbená a odolná, používatelia z nej však dostanú pred predajom maximum, a to sa odráža aj na aspekte falšovania kilometrov. Podľa informácií poskytnutých pre portál Interez až 8,1 % všetkých kontrolovaných kusov na platforme carVertical vykazovalo falšované údaje tachometra. Priemerné stočenie kilometrov pri modeli Ducato dosiahlo hodnotu 144 000 km.
Na druhom a treťom mieste sa ocitli modely Opel Insignia (7,8 %) a Opel Astra (5,3 %). „Insignia zaznamenala priemerné stočenie 51 000 km, zatiaľ čo Astra mala tachometre upravené v priemere o 44 000 km,“ uvádza spoločnosť carVertical. Tieto modely sú obľúbené aj v ďalších európskych krajinách a veľká časť z nich bola zrejme dovezená aj na naše územie.
Ďalšie modely, ktoré majú vysoký počet stočených kilometrov, zahŕňajú BMW radu 3 (188 000 km), BMW radu 5 (112 000 km) a Audi A4 (107 000 km).
Kupuješ auto v autobazáre alebo od súkromníka? Na toto sa zameraj
Pri kúpe auta z druhej ruky musíš venovať pozornosť niekoľkým kľúčovým faktorom, aby si sa vyhol problémom v budúcnosti. Tu sú najdôležitejšie veci, ktoré prízvukuje každý skúsenejší „autičkár“ či mechanik. Na toto by si si mal dávať obzvlášť pozor:
História vozidla:
- Skontroluj servisnú knižku, či má vozidlo pravidelnú servisnú históriu.
- Over, či auto nebolo havarované alebo či nie je v zozname odcudzených vozidiel.
- Zisti, či bolo auto pravidelne servisované a či sa nevyskytli nejaké opakujúce sa problémy.
Technický stav:
- Motor a prevodovka: Prekontroluj, či motor beží hladko a bez divných zvukov a tiež, ako funguje prevodovka.
- Podvozok: Pozri sa pod auto na známky korózie, opotrebovania alebo poškodenia.
- Brzdy a tlmiče: Tieto komponenty sú kritické pre bezpečnosť, takže ich stav je veľmi dôležitý.
- Chladiaci systém: Prekontroluj stav chladiacej kvapaliny, hadíc a termostatu.
Karoséria:
- Skontroluj, či nie sú na aute stopy po nehode (napr. nerovnomerné lakovanie, zlé zrazené línie, iné odtiene farby).
- Over, či nie je na aute hrdza, najmä v oblastiach ako blatníky, dvere, prahové lišty a podbehy.
Elektronika a výbava:
- Skontroluj, či všetky elektronické systémy fungujú správne (klimatizácia, rádio, svetlá, okná, bezpečnostné systémy, parkovacie senzory).
- Skontroluj stav batérie a alternátora.
Kilometre a opotrebenie:
Ako sme už spomínali, nie vždy je to jednoduché odhaliť, napriek tomu je to dôležitá súčasť kúpy vozidla. Porovnaj počet najazdených kilometrov s opotrebením vozidla (stav interiéru, pedále, volant). Ak sú kilometre veľmi nízke, ale auto vyzerá opotrebovane, môže to naznačovať podvod.
Dokumenty a právny stav:
Over, či sú všetky dokumenty (technický preukaz, poistka, daňová známka, STK) v poriadku a aktuálne.
Skontroluj, či auto nie je zaťažené nejakými dlhmi (hypotéky, leasingy).
Testovacia jazda:
Určite máš právo na testovaciu jazdu. Pri nej sa zameraj na správanie auta pri jazde. Sleduj, ako reaguje na zrýchlenie, brzdenie, riadenie a ako zvláda rôzne druhy povrchov. S kúpou sa neponáhľaj a dopraj si čas všetko preveriť. Investícia do auta býva často vyššia položka a zanedbať detaily či drobné chyby, ktoré auto pri jazde vykazuje, sa ti môže vypomstiť.
Cena:
V neposlednom rade je to, samozrejme, samotná cena vozidla. Porovnaj cenu s podobnými vozidlami na trhu. Príliš nízka cena môže naznačovať, že auto má skryté problémy.
Ak máš možnosť, daj si auto skontrolovať odborníkom alebo mechanikom, ktorý ti pomôže identifikovať možné problémy, ktoré si nemusíš všimnúť.
Čítajte viac z kategórie: Auto
Zdroje: Interez, CarVertical