Pozor: Predávať na internete svoje nepotrebné lieky ťa môže vyjsť poriadne draho, je to totiž nelegálne
- Nárok na vydávanie liekov a zaobchádzanie s nimi má len osoba s oprávnením
- Títo ľudia totiž vedia, ako s liekmi pracovať

- Nárok na vydávanie liekov a zaobchádzanie s nimi má len osoba s oprávnením
- Títo ľudia totiž vedia, ako s liekmi pracovať
Na nedostatok liekov na trhu reagujú Slováci rôzne. Ak však lieky majú, v súčasnosti sa na nich snažia zarobiť, a to predajom prostredníctvom internetu. Informuje o tom RTVS s tým, že ide o lieky na úzkosť, spanie a dokonca kardiovaskulárne ochorenia.
Hoci si Slováci týmto spôsobom môžu prilepšiť o pár eur, polícia upozorňuje, že toto konanie je nelegálne a môžu dostať pokutu až 5-tisíc eur. Okrem toho však môžu lieky kúpené od neznámeho človeka poškodiť zdravie kupujúceho. Ten totiž nevie, čo s nimi predávajúci robil.
Situáciu eviduje aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv a s políciou sa podieľa na vyšetrovaní konkrétnych prípadov.
„Polícia sa zaoberá aj farmaceutickou kriminalitou a aktívne monitoruje, vyhľadáva a preveruje porušenia § 170 a Trestného zákona, ktorého skutková podstata zahrňuje aj neoprávnený predaj liekov cez internet,“ uviedla pre RTVS hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Karolína Barinková.
Viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory Miroslava Snopková zas upozorňuje na to, že nárok na vydávanie liekov a zaobchádzanie s nimi má len osoba s oprávnením. Ide o lekáreň, ktorá je držiteľom tohto povolenia, no tiež veľkodistribútorov alebo výrobcov.
Ide o ľudí, ktorí vedia, ako je s liekmi potrebné zaobchádzať. Snopková poukazuje na to, že lieky totiž môžu zmeniť svoje vlastnosti.
Slovensko má naďalej akútny nedostatok liekov
Neprejde deň, aby sa lekárnici nestretli s výpadkom nejakého lieku. Na predpis alebo voľnopredajný. Aktuálne je akútny nedostatok najmä antibiotík pre deti a preparátov na zmiernenie horúčky. Alarmujúca situácia je však aj pri ďalších skupinách liekov, pričom mnohé z nich nemajú náhradu.
Situácia, kedy v lekárňach chýba množstvo liekov, žiaľ, nie je nová a netýka sa len Slovenska. Trvá už celé mesiace a namiesto toho, aby sa zlepšovala, sa mení na alarmujúcu.
Pre niektoré lieky neexistujú náhrady a pacienti hľadajú náhradné riešenia. Ako napríklad otec chlapca trpiaceho epilepsiou: „Rok som chodil po liek s účinnou látkou klonazepam, ktorú synček potrebuje, do Poľska. Je síce pekné, že nám ho na Slovensku preplatili, ale čas a náklady na cestovanie nám nezaplatí nikto. Tento liek je na Slovensku dlhodobo nedostupný a neexistuje ani žiadna náhrada. V zahraničí je však k dispozícii,“ vyjadril nespokojnosť Ondrej Dobiáš.
Liekov, ktoré sa nedajú zohnať, je však oveľa viac. „Momentálny stav je priam alarmujúci,“ upozorňuje Ing. Martin Valášek z občianskeho združenia Medicamentum, ktoré zabezpečuje dopravu liekov na predpis až k pacientom domov po celom Slovensku.
„Dlhodobé výpadky evidujeme v rôznych skupinách liekov. Ide o receptové, ale aj voľnopredajné lieky. Najkritickejšia je situácia v detskom sortimente, kde chýbajú antibiotické sirupy aj sirupy a čapíky na zmiernenie telesnej teploty. Za niektoré lieky nie je dostupná vhodná náhrada,“ dodáva Valášek.
Pre dospelých napríklad dlhodobo chýba liečivo urapidil (používané na liečbu hypertenzie) alebo antiepileptikum valproát sodný.
Začiatok peľovej sezóny sa pre desiatky tisíc alergikov nezaobíde bez medikácie, ktorá zmierňuje príznaky alergie a niekedy im život nielen uľahčuje, ale aj zachraňuje.
Kvôli liekom až za hranice
Ak pacienti potrebujú liek, ktorý v lekárňach nedostanú, majú niekoľko ďalších možností. Tie si však vyžadujú čas a ďalšie náklady. Platí, že lekársky predpis vystavený lekárom v jednej krajine EÚ, je platný vo všetkých ostatných krajinách EÚ. Lieky predpísané v jednej krajine však v inej nemusia byť dostupné, alebo môžu mať iný názov.
„Ak pacient nedostane v lekárni predpísaný liek kvôli jeho nedostupnosti a ani vhodnú náhradu, je nútený opätovne sa vrátiť k lekárovi a ten musí prehodnotiť liečbu a predpísať dostupný prípravok. Alternatívou zostáva vybratie receptu v inej členskej krajine EÚ, ako napríklad Česko, Poľsko, Rakúsko alebo Maďarsko. Avšak v tomto prípade pacient musí mať k dispozícií papierový recept,“ vysvetľuje farmaceutka.
Ide teda o cezhraničnú zdravotnú starostlivosť, ale poisťovňa následne prepláca len cenu lieku na Slovensku, a to podľa aktuálne platného kategorizačného zoznamu vydaného ministerstvom zdravotníctva v deň výberu lieku.
To znamená, že liek bude preplatený do výšky, akoby si ho pacient vybral na území Slovenska. Ak sa za liek v zahraničí dopláca, doplatok poisťovňa neuhrádza.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: RTVS, archív Startitup