Pozor, Slováci netušia o skrytom poplatku. „Daň za modré svetlo“ platí aj pre ich automobily
- Takzvaná „daň za modré svetlo“ sa týka domácich, ale aj zahraničných vodičov
- Existuje viacero výnimiek, keď sa poplatok neuplatňuje
- Takzvaná „daň za modré svetlo“ sa týka domácich, ale aj zahraničných vodičov
- Existuje viacero výnimiek, keď sa poplatok neuplatňuje
S príchodom letnej sezóny sa veľa ľudí vyberie na dovolenku, pričom mnohí volia cestu autom. Ak plánuješ aj ty cestovať autom cez Rakúsko, mal by si vedieť o poplatku za privolanie polície k dopravnej nehode. Tento poplatok, známy ako „daň za modré svetlo“, platia domáci aj zahraniční vodiči.
Ak zavoláš políciu k nehode s materiálnou škodou, musíš zaplatiť poplatok za hlásenie nehody. Ako informuje portál Autoviny.sk, poplatok sa vzťahuje aj na prípady, keď účastník nehody, ktorý políciu nezavolal, požiada o kópiu policajnej správy, napríklad pre poisťovňu.
Koľko daň stojí a kedy ju nemusíš platiť
Poplatok za privolanie polície momentálne činí 36 eur. Tento poplatok musí zaplatiť ten, kto políciu zavolal, aj keď nehodu nezavinil. Ak je však druhý vodič čiastočne vinný, náklady sa rozdelia medzi všetkých účastníkov nehody.
Existuje ale niekoľko výnimiek, keď sa tento poplatok neplatí. Napríklad keď o nehode informuje políciu len svedok alebo ak druhý účastník nehody utečie z miesta činu.
Daň za modré svetlo sa tiež neplatí, ak došlo k dopravnej nehode s lesnou zverou. Tieto výnimky umožňujú vodičom vyhnúť sa nákladom za privolanie polície v určitých situáciách.
Dani za modré svetlo sa môžeš „vyhnúť“
Dbaj na bezpečnosť rovnako ako v bežnom živote. Predchádzaj nehodám tým, že budeš dodržiavať dopravné predpisy a jazdiť s maximálnou opatrnosťou.
Ak sa ti napriek všetkej opatrnosti stane nehoda a nikto neutrpí zranenie, postupuj nasledovne: vymeň si s druhým účastníkom nehody osobné údaje a spolu vyplňte formulár o dopravnej nehode. Takto sa vyhneš poplatku za privolanie polície, pretože políciu nevoláš.
Po vyplnení formulára ho odovzdáš priamo poisťovni, ktorá sa postará o ďalší postup a riešenie vzniknutej situácie. Poisťovňa zabezpečí, aby boli všetky potrebné kroky vykonané a škody nahradené, čím sa minimalizuje tvoja administratívna záťaž.
Extra dane na elektromobily
Ako sme ťa v článku informovali, niekoľko krajín zaviedlo nové dane na elektrické vozidlá, pretože odstraňovanie spaľovacích motorov môže spôsobiť výpadok príjmov z benzínových a naftových daní vo výške 110 miliárd dolárov.
Spojené kráľovstvo, Nový Zéland, Izrael a väčšina štátov USA sú medzi jurisdikciami, ktoré prijímajú tieto opatrenia. Cieľom je vyrovnať stratu príjmov z daňových pokladníc. Správu priniesol portál Financial Times.
Nové opatrenia zahŕňajú registračné poplatky, poplatky za používanie ciest podľa najazdených kilometrov a dane na verejných nabíjacích staniciach. Majitelia elektromobilov a ekologickí aktivisti tvrdia, že tieto kroky spomaľujú prechod na alternatívy s nižšími emisiami.
„Je to skôr ako pokuta,“ uviedol Jeff Shoffner, ktorý jazdí na elektrickom Chevrolete Bolt v Tennessee, kde sa ročné poplatky tento rok zdvojnásobili na 200 dolárov. „Nebránim sa plateniu dodatočného poplatku, ale myslím si, že je príliš vysoký.“
Nové poplatky sa objavujú v náročnom období, keď dopyt po elektrických vozidlách klesá. Niektoré automobilky pozastavili svoje elektrifikačné plány. Elon Musk, generálny riaditeľ Tesly, reagoval na pokles príjmov uzavretím divízie nabíjacích staníc Supercharger a prepustením stoviek zamestnancov.
„Veľa z týchto opatrení nie je politicky populárnych. Je ťažké zvýšiť dane, ale je to potrebné,“ uviedla Rachel Alandová, riaditeľka sekcie dopravy Americkej rady pre energeticky efektívnu ekonomiku, think-tanku so sídlom vo Washingtone.
Povedala, že príjmy z dane z palív klesajú už nejaký čas. Rastúce používanie elektrických vozidiel na cestách vyvíja ďalší tlak na významný zdroj vládnych príjmov.
Zdroje: Autoviny.sk, archív SIU