Prehľad: Slovenské občianske preukazy sa kompletne zmenia na biometrické
- Výmena OP sa týka tých, ktorí používajú elektronický podpis
- Štát Slovákom „ponúka“ tri možné riešenia v súvislosti s OP
- Výmena OP sa týka tých, ktorí používajú elektronický podpis
- Štát Slovákom „ponúka“ tri možné riešenia v súvislosti s OP
Slováci, ktorí majú občiansky preukaz (OP) vydaný do 20. júna 2021, musia spozornieť. Týmto občianskym preukazom totiž koncom roka končí platnosť podpisových certifikátov, ktoré sú potrebné na elektronické podpisovanie niektorých úkonov a komunikáciu so štátom cez portál Slovensko.sk.
„Staré“ občianske preukazy môžu byť problémom aj pri odosielaní daňového priznania na budúci rok cez portál Finančnej správy.
Výmena občianskeho preukazu sa teda týka všetkých, ktorí patria medzi používateľov elektronického podpisu, ktorí takýmto spôsobom na dennej báze podpisujú všetky úkony, lebo je to k ich profesii nevyhnutné.
Požiadaj oň kdekoľvek
„O nový občiansky preukaz možno požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov a nechať si ho doručiť na oddelenie dokladov najbližšie k bydlisku či pracovisku, prípadne kuriérom do vlastných rúk,“ povedal Roman Mikulec, minister vnútra SR. To znamená, že o OP nemusíte žiadať len na mieste svojho trvalého bydliska.
Ako uviedlo na Facebooku Ministerstvo vnútra SR, o nové OP žiadajú len tí držitelia občianskeho preukazu, ktorým bol vydaný do 20. júna 2021. Rezort taktiež uviedol, že v prípade, ak sa takto podpisuješ zriedkavo, prípadne riešiš len určité úkony, občiansky preukaz nie je nutné vymieňať.
O nový OP môžeš požiadať aj dnes, no je nutné spomenúť, že sa budeš musieť popasovať s jeho platnosťou do 3. augusta 2031 – skrátená doba platnosti. Taktiež nenesie biometrické prvky, ako budú OP vydané po 1. januári 2023.
„Podľa európskeho nariadenia o posilnení bezpečnosti totiž od augusta 2031 musí každý doklad totožnosti vydaný v krajine EÚ obsahovať biometrické údaje, obdobne ako je to pri cestovných pasoch,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec.
Aké sú možnosti?
Podľa vyššie uvedených informácií a možností, ktoré štát „ponúka“, má občan SR na výber z troch alternatív.
- Prvá je počkať a požiadať o nový biometrický občiansky preukaz, ktorý by sa mal vydávať od decembra 2022, prípadne od nového roka 2023, ak prezidentka podpíše zákon, ktorý schválil parlament. Slovensko tak začne vydávať biometrické OP.
- Alternatíva číslo 2 je požiadať o nový OP, v skutočnosti o starý typ, s tým, že tu je možnosť pokračovania s elektronickým podpisom, lenže bez biometrických funkcií a vymeniť ho znova po auguste 2031.
- Tretia možnosť je nechať si starý OP do konca jeho platnosti, ale nepoužívať elektronické služby, ktoré si vyžadujú podpis.
Koľko za výmenu OP zaplatím?
Keďže je to zmena zo strany štátu, nový, vymenený občiansky preukaz bude zadarmo na akejkoľvek pobočke na Slovensku. „V prípade, že si idem vybaviť občiansky preukaz na základe toho, že mi končí certifikát s elektronickým podpisom, vtedy to mám, v súčasnosti, bez poplatku, čo sa týka klasického vybavenia dokladu, tak tam už sa ide v zmysle platného cenníka,“ povedala Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva vnútra SR pre TA3.
Ak ide o urýchlené vydanie OP, je potrebné zaplatiť si kolok (číslo kolku 6904), stojí 20 eur a OP ti príde na určenú pobočku do dvoch dní.
Nezabúdaj, ak si občiansky preukaz vybavíš teraz, bude platný len do augusta 2031.
Čo je nové v biometrickom OP
Nový typ občianskeho preukazu má nový dizajn s duálnym rozhraním a novými bezpečnostnými prvkami.
Nový typ občianskeho preukazu má odlišný dizajn, teda ide o nový typ eID karty, kde bude okrem biometrickej podoby tváre a odtlačkov prstov aj bezkontaktný čip.
Taktiež bude vybavený množstvom najmodernejších bezpečnostných prvkov, ktoré znížia riziko zneužitia OP pri strate alebo krádeži, uvádza Ministerstvo vnútra SR.
„Je teda pripravený pre používanie e-služieb cez mobil. Čip je chránený mechanizmami aktívnej a pasívnej autentifikácie. Jeho držiteľ si s pomocou voľne prístupných aplikácií bude môcť sám prečítať základné údaje o svojej osobe zapísané v čipe,“ uviedlo ministerstvo vnútra.
Zdroje: Slovensko.sk, MINV, MINV, TA3