Pozor, staré triky na Makarskej už neskúšaj. Polícia sa s bezohľadnými turistami „nemazná“
- Na Makarskej riviére zakročili proti turistom
- Zabudni na skoré vstávanie a obsadzovanie ležadla
- Na Makarskej riviére zakročili proti turistom
- Zabudni na skoré vstávanie a obsadzovanie ležadla
Mestskí pracovníci na Makarskej riviére rázne zakročili proti turistom, ktorí si obsadzujú uterákmi ležadlá. Ako uvádza portál tvnoviny.sk, uteráky a iné predmety, ktoré mali slúžiť na rezerváciu, odstránili.
V meste Gradac v Chorvátsku zasiahli proti turistom, ktorí sa pokúšali rezervovať ležadlá pomocou uterákov. Zamestnanci mesta zhromaždili veci, ktoré sa na nich nachádzali a odviezli ich autom preč.
Turisti opakovane porušovali zákaz nechávať veci na pláži bez dozoru. Pracovníci mesta sa rozhodli, že je nutné tento zvyk ukončiť.
Rázna akcia proti „neposlušníkom“
Podľa informácií chorvátskeho webu Danas sa pracovníci mesta rozhodli v sobotu skoro ráno odstrániť uteráky a ďalšie predmety, ktorými si turisti rezervovali ležadlá.
Tento krok oznámili pracovníci mesta Gradac aj prostredníctvom svojej facebookovej stránky, kde zverejnili fotografie. Zároveň pripomenuli, že je zakázané nechávať uteráky a iné predmety na pláži bez dozoru cez noc.
Mesto má v úmysle pokračovať v podobných akciách aj v budúcnosti. Okrem toho sa tiež snažia zredukovať množstvo plastových ležadiel, ktoré zbytočne zaberajú veľa miesta na pláži.
Koniec konzumácie jedla na pláži
Nezodpovední turisti nahnevali aj primátora sardínskeho mesta Sant’Antioco. Ako sme ťa informovali, primátor Ignazio Locci podpísal nové predpisy týkajúce sa činností na pláži, ktoré obsahujú celkom 23 ustanovení a sú účinné od 5. júla. Miestni obyvatelia najviac kritizujú zákaz konzumácie potravín.
Touto opatrnosťou sa ale primátor snaží zabrániť znečisťovaniu pláží odpadkami, ktoré turisti často nechávajú za sebou.
Loccimu najviac prekážali väčšie rodinné podniky. Niektorí domáci si údajne dokonca nosili na pláže počas sviatkov stoly a celú výbavu potrebnú na obed.
Primátor sa preto rozhodol rázne zakročiť a zakázať konzumáciu akéhokoľvek jedla, a to vrátane ovocia, zmrzliny a aj malých sendvičov. „Viem, že sa to môže zdať ako prehnané opatrenie, no bolo nevyhnutné,“ tvrdí Locci.
Dva tábory
Miestnym aj turistom sa zdá nelogické najmä to, že v blízkosti pláže sa nachádzajú bufety, kde si môžu zakúpiť jedlo, ale musia ho skonzumovať priamo pri stánku a nesmú si ho vziať so sebou na pláž.
„Ako mám vedieť, kde presne sa začína pláž a kde teda nesmiem jesť? Nedáva to zmysel,“ sťažuje sa jeden z občanov.
Nové nariadenie tiež zahŕňa zákazy stanovania, fajčenia a používania kameňov ako „kotiev“ pre slnečníky.
Ľudia sa delia na dva tábory – niektorí schvaľujú tieto zákazy, pretože sa im nepáči znečistenie pláží, zatiaľ čo ostatným sa zdajú nariadenia nezmyselné a príliš prísne.
Historické mestečko
Sant’Antioco je malebné mestečko, ktoré sa nachádza na ostrove Sardínia v Taliansku. Nájdeš ho sa na južnom cípe ostrova a je spojené s pevninskou časťou ostrova mostom. Mesto je pomenované po svojom patrónovi, svätom Antiokovi.
Toto mestečko je známe pre svoje bohaté historické dedičstvo, ktoré sa datuje až do praveku. Na území mesta boli objavené pozostatky starovekých osád, ktoré svedčia o prítomnosti fenických, púnskych a rímskych kultúr.
Ako informuje portál PerfectSardinia, najvýznamnejšou historickou pamiatkou je tzv. Tofet, ktorý je pohrebiskom fenických a púnskych pohrebných rituálov. Tofet obsahuje množstvo zachovalých náhrobných kameňov a je jedným z najdôležitejších archeologických miest v oblasti.
Okrem svojho historického významu je Sant’Antioco aj obľúbeným miestom pre letné dovolenky. Mesto sa rozprestiera na pobreží s nádhernými plážami a krásnymi skalnatými útesmi. Pláže s jemným pieskom a krištáľovo čistou vodou sú ideálne na oddych a relaxáciu. K populárnym plážam patrí napríklad Maladroxia, Coaquaddus a Cala Sapone.