Pozor, státisíce Slovákov môžu prísť o prácu: Úplne nová daň sa stane cintorínom firiem
- Daň z finančných transakcií môže úplne pochovať firmy
- Pre konsolidáciu hrozí, že o prácu príde obrovské množstvo Slovákov
- Daň z finančných transakcií môže úplne pochovať firmy
- Pre konsolidáciu hrozí, že o prácu príde obrovské množstvo Slovákov
Konsolidačný balíček robí vrásky úplne každému. Vyššia DPH, celkom nové dane, nové finančné povinnosti. Jednou zo skupín, ktoré čakajú celkom nové a neznáme skúšky, je množstvo slovenských firiem a podnikateľov. Už čoskoro dostanú „facku“ menom daň z finančných transakcií a podľa odborníka im hrozí úplný zánik.
„Daň z finančných transakcií pochová slovenské firmy a podnikateľov,“ píše na sociálnej sieti bývalý podpredseda našej vlády a exposlanec europarlamentu Jozef Mihál. Táto nová daň ma síce za úlohu pomôcť štátu ozdraviť svoj rozpočet, no priamo sa týka podnikateľov a slovenských firiem. To platí, aj ak majú účty v zahraničí, podotýka Mihál.
„Daň z finančných transakcií sa však samozrejme netýka podnikateľov, ktorí sú daňovníkmi v iných štátoch sveta. Jednoducho, zahraničné firmy túto daň platiť nebudú,“ podotýka.
Škoda pre firmy
Daň z finančných transakcií teda pôsobí ako hrozba. Slovenské firmy a podnikatelia pre jej zavedenie oslabnú a nebudú schopní konkurovať zahraničným hráčom tak ako doteraz.
V skratke sa im jednoducho zvýšia náklady, a tým v konečnom dôsledku môžu prísť o miesto na trhu. Zahraničné firmy budú mať navrch, svoj tovar dokážu ponúkať lacnejšie a slovenských súkromníkov postupne vystriedajú, predpovedá Mihál.
Zaplatiť za to môžeš aj ty
Tento úpadok konkurencieschopnosti môže viesť k jedinému. K zoslabeniu firmy, znižovaniu jej rozpočtu, a teda k hľadaniu spôsobov, ako ušetriť peniaze. Postupom času sa môžu výrazne zhoršovať podmienky pre zamestnancov a neskôr dôjde až k ich prepusteniu.
Bežní ľudia teda prídu o prácu, pretože si ich zamestnávatelia nebudú môcť dovoliť, ale práve pre nedostatok zamestnancov nakoniec zrejme zaniknú aj samotné firmy.
Čo je presne daň z finančných transakcií?
Čo presne táto nová daň znamená? V jednoduchosti, štát začne zdaňovať platby z účtu na účet aj výbery hotovosti z bankomatov. Výška dane je nakoniec ešte vyššia, než sa uvádzalo v pôvodnom návrhu ministerstva financií. Pri transakciách pôjde o 0,40 percenta namiesto 0,35 a pri výberoch z bankomatov o 0,8 percenta namiesto 0,7.
Daň z finančných transakcií sa priamo netýka bežných ľudí. Dotkne sa právnických osôb, organizačných zložiek zahraničnej osoby, ale aj daňovníkov ako fyzických osôb, ktoré vykonávajú finančné transakcie súvisiace so svojím podnikaním (napríklad mnohí živnostníci).
Znamená to, že bežní zamestnanci ju priamo platiť nemajú, no aj tak ju istým spôsobom pocítia. Ak pracuješ pre menšie firmy, skutočne ti v konečnom dôsledku hrozí aj strata zamestnania. No všeobecne si predstav, že tvoj zamestnávateľ musí za každú tvoju výplatu odviesť štátu istý poplatok.
Dajme tomu, že zarábaš 1 200 eur v čistom, a teda pri tomto prevode firma platí štátu 4,80 eur. K tomu sa pripočítajú aj ďalšie pohyby na účte, predstav si koľko máš kolegov a tvojmu zamestnávateľovi zrazu vznikajú nemalé výdavky navyše. To sa z veľkej pravdepodobnosti odrazí na jeho schopnosti zvýšiť ti plat.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: Facebook/Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála, SIU, Archív SIU