Pozor, u slovenského výrobcu našli kontrolóri „kontaminované mäso“. Zisti, či ho nemáš doma
- V priebehu 30 dní nejde o jediný výrobok, v ktorom preukázali prítomnosť baktérie
- Aktuálne sú tieto výrobky pozastavené na expedovanie
- V priebehu 30 dní nejde o jediný výrobok, v ktorom preukázali prítomnosť baktérie
- Aktuálne sú tieto výrobky pozastavené na expedovanie
Salmonelóza sa najčastejšie šíri prostredníctvom nedostatočne tepelne upraveného a kontaminovaného mäsa, tepelne neupraveného mlieka, slepačích vajec a ich výrobkov. Podľa informácií TASR to potvrdila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková. Hygienici odporúčajú ľuďom jednoduchý postup, ako eliminovať salmonelu v týchto potravinách.
Úrad verejného zdravotníctva vyzýva na varenie jedál pri teplote minimálne 70 stupňov Celzia, pričom ideálna teplota je 75 stupňov Celzia.
„Baktérie sa v potravinách množia a prežívajú pri chladničkovej teplote aj v mrazených potravinách. Teplota 70 stupňov Celzia ich zničí, preto vždy overte, či jedlá dosiahli túto teplotu. Šťava z dobre uvareného mäsa a hydiny by mala byť číra, nie ružová,“ vysvetlila hovorkyňa.
Aby ste zničili salmonelu vo vajciach, stačí ich variť desať minút pri teplote 70 stupňov Celzia.
„Vajíčka, najmä v horúcich mesiacoch, radšej uvarte, a volské oká opražte z oboch strán,“ doplnila hovorkyňa. Podľa nej môžu byť zdrojom salmonel aj vajcia z iných druhov hydiny. „Vyhýbajte sa konzumácii týchto rizikových potravín,“ odporučil.
Úrad tiež vyzýva ľudí, aby boli obozretní pri nákupe mäsových výrobkov, sledovali dobu spotreby alebo dátum minimálnej trvanlivosti, a tiež senzorické zmeny, ako zmenu farby, pachu alebo osliznutie.
„Pri nákupe mäsa v chladiacej taške a jeho čo najrýchlejšom umiestnení v chladničke alebo mrazničke sa snažte,“ doplnila Račková. Dôležité je tiež dodržiavať správnu technológiu a osobnú hygienu pri príprave jedál a oddeľovať surové potraviny od uvarených pokrmov.
Treba podľa neho dodržiavať aj pravidlá hygieny pri používaní pracovných pomôcok a dostatočne čistiť pracovné plochy. Apeluje aj na správnu manipuláciu so surovinami a jedlami aj ich správne skladovanie.
„Nenechávajte jedlá, potraviny a nápoje na priamom slnku, či už pri bazéne, na terase chaty alebo v aute,“ zdôraznil.