Pozor, v tejto lokalite vydali upozornenie kvôli smogu. Astmatici a alergici môžu mať problémy
- SHMÚ vydalo upozornenie na smogovú situáciu pre častice PM10
- Varovanie platí v okolí Veľkej Idy
- SHMÚ vydalo upozornenie na smogovú situáciu pre častice PM10
- Varovanie platí v okolí Veľkej Idy
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal oznámenie o vzniku smogovej situácie pre častice PM10 vo Veľkej Ide a okolí.
Pre objasnenie je nutné pozrieť sa na vysvetlivky, ktoré s časticami PM10 súvisia. SHMÚ vysvetľuje, že oznámenie o vzniku smogovej situácie výdávajú v prípade, že častice PM10 po prekročení informačného prahu 100 µg/m3.
Výstraha pred závažnou smogovou situáciou zas nasleduje až po prekročení výstražného prahu 150 µg/m3.
Akútne aj chronické účinky na zdravie
Príčinou smogovej situácie majú byť podľa SHMÚ vysoké emisie PM10 z vykurovania pevným palivom a z priemyselných zdrojov.
„Vzhľadom na nepriaznivé rozptylové podmienky možno očakávať vysoké koncentrácie PM10 vo všetkých oblastiach v blízkosti aj v susedných dolinách, v ktorých sa nachádzajú relevantné zdroje PM10 (napr. lokálne kúreniská na pevné palivo, kotolne na pevné palivo, a pod.),“ informuje SHMÚ.
Objasňujú tiež, že pod pojmom PM10 je možné rozumieť frakciu suspendovaných častíc v pevnom alebo kvapalnom skupenstve aerodynamickým priemerom 10 μm, ktoré môžu mať akútne i chronické účinky na zdravie.
U astmatikov môže vyvolávať záchvaty
Na častice PM10 sú najcitlivejší astmatici, alergici či osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo – cievnej sústavy. K citlivejším skupinám populácie patria podľa slov SHMÚ aj starí ľudia, veľmi malé deti a tehotné ženy.
„Akútne účinky sa môžu pozorovať u citlivých osôb už od koncentrácií, ktoré prekračujú hodnotu informačného prahu (100 μg.m-3) vo forme dráždenia očí, nosa a hrdla, pocitov tlaku na prsiach, kašľa a bolesti hlavy. U astmatikov môže vyvolávať záchvaty a príznaky z dráždenia dýchacích ciest,“ píše SHMÚ v oznámení.
V ňom ďalej objasňujú, že chronické účinky sú možné pri opakovanom a dlhodobom vystavovaní sa zvýšenej koncentrácii častíc PM10. V takom prípade by sa účinky mohli „prejavovať zápalovými ochoreniami dýchacích ciest a pľúc, zvýšením pohotovosti na alergickú reakciu, poruchami odolnosti organizmu“.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: SHMÚ