Pozor, za častú „diaľničnú chybu“ hrozí pokuta 150 eur. Existuje však výnimka, štát ti ju vie odpustiť
- Omyl z nepozornosti ťa môže vyjsť pekne draho
- Existuje však možnosť, vďaka ktorej ti štát pokutu odpustí

- Omyl z nepozornosti ťa môže vyjsť pekne draho
- Existuje však možnosť, vďaka ktorej ti štát pokutu odpustí
Komu sa ešte nestala chyba z nepozornosti, tak s najväčšou pravdepodobnosťou klame. Mýliť sa je ľudské, no niekedy môžeš práve na nepozornosť vážne doplatiť. V prípade, že zle zadáš tvoju ŠPZ pri kúpe diaľničnej známky, môže ťa to vyjsť naozaj draho. Existuje ale výnimka, keď ti štát môže pokutu odpustiť. Musíš spĺňať jednu podmienku.
Čo urobiť v prípade preklepu?
Samozrejme sa stane, že sa ti niekedy privodí chyba z nepozornosti aj pri kúpe diaľničnej známky. Nemusíš však zúfať. Pokiaľ si urobil chybu pri zadávaní ŠPZ, tak tvojich 60 eur si ešte nespláchol márne do záchoda. Existujú dva varianty, ako chybu zmeniť.
V prípade, že si kupuješ diaľničnú známku cez predajné miesto, ako je napríklad čerpacia stanica, tak po zakúpení známky máš presne 15-minútovú lehotu, počas ktorej môžeš údaje ešte zmeniť. Nemusíš sa báť, že by na teba na pokladni krivo pozerali, keďže takáto chyba sa deje častejšie, ako si myslíš.
Ak medzitým uplynul čas dlhší ako 15 minút, môžeš v rámci dňa nákupu o zmenu, resp. opravu, požiadať písomne alebo elektronicky cez stránku eznamka.
V prípade, že si si kupoval známku cez internet, jediná možnosť pre teba je podať reklamáciu v aplikácii. Pokiaľ je reklamácia na zmenu údajov opodstatnená, tak ju aj vykonajú v systéme samotnom. Na toto ale nemáš neobmedzený čas a vieš tak urobiť iba v deň zakúpenia diaľničnej známky.
Čo ak si preklep v ŠPZ nevšimnem alebo všimnem neskoro a príde mi pokuta?
Aj v prípade, že si preklep nevšimneš, existuje riešenie. Tejto otázke sa venoval aj Najvyšší súd Slovenskej republiky vo svojom rozhodnutí zo dňa 25. marca 2020.
Advokát Marek Šábik na svojej webovej stránke odporúča v prípade, že ti prišla pokuta poštou, v odporúčanej lehote využiť prípustný opravný prostriedok – ODPOR, v argumentácii sa odkázať na vyššie citované Rozhodnutie NS SR a do prílohy priložiť najmä potvrdenie o zaplatení diaľničnej známky s preklepom v ŠPZ.
V prípade, ak ťa zastavili na mieste a chcú ti dať pokutu v blokovom konaní, Šábik neodporúča súhlasiť s prejednaním veci v blokovom konaní a zaplatiť pokutu, ale odkázať sa opäť na vyššie spomenuté rozhodnutie NS SR a poukázať na zaplatenú diaľničnú známku s preklepom.
Portál Národnej diaľničnej spoločnosti na svojom webe píše, že podľa zákona môžeš proti rozkazu podať do 15 dní odo dňa jeho doručenia odpor. Odpor adresuješ Okresnému úradu, ktorý rozkaz vydal. V odôvodnení uvedieš skutočnosti, ktoré by vysvetľovali, že pokutu si dostal neoprávnene, a zároveň označíš dôkazy na preukázanie svojich tvrdení.
V momente, ako zaplatíš blokovú pokutu, sú tvoje možnosti podstatne okresanejšie. Ako upozorňuje aj Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, proti blokovému konaniu sa nemožno odvolať, nemožno ho obnoviť ani preskúmať mimo odvolacieho konania.
Ak si teda odpor podal na príslušný Okresný úrad, stačí už len čakať na vyhodnotenie a v prípade, že máš dostatočné dôkazy o vlastnej chybe a platbe za známku, je pravdepodobné, že si úrad vyjde v ústrety a konanie v rámci daného priestupku zastaví.
Pozor, zároveň však platí, že pokuta ti môže prísť za každý začatý mesiac, čiže ak si diaľničnú využíval bez vedomosti vlastnej chyby napríklad 5 mesiacov, pričom v prvom z nich bola diaľničná zakúpená, tak ti môže prísť dokopy 5 pokút, bežne na sumu 150, resp. 100 eur pri úhrade do 15. dní od nadobudnutia právoplatnosti listiny.
Voči týmto pokutám je možné odvolať sa iba prostredníctvom odporu pre každú udelenú pokutu.
Treba dodať, že v prípade zastavenia konania ide o veľmi ústretový krok od štátu voči nepozorným občanom.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Národná diaľničná spoločnosť, JuDr. Marek Šábik