Pozreli sme sa do skladov najväčšieho elektra: Nové inovácie, milióny v robotoch a kauza čokoláda (FOTO+VIDEO)
- Pozreli sme sa do skladov elektra NAY
- Riaditeľ logistiky priblížil, ako vyzeralo spojenie s DATART
- Najdrahšia investícia od vzniku firmy je ich pýchou
- Pozreli sme sa do skladov elektra NAY
- Riaditeľ logistiky priblížil, ako vyzeralo spojenie s DATART
- Najdrahšia investícia od vzniku firmy je ich pýchou
Ako vchádzame do poloprázdnej skladovej haly, všímam si zvláštnu konštrukciu, ktorá vyzerá ako budova. Táto konštrukcia je AutoStore, ktorá zaberá 570 m2 a obsahuje 20 079 binov, ktoré sú rozdelené do 60 239 lokácií.
Funguje to tak, že do binov (debničiek) zamestnanci ukladajú malý tovar, ktorý sa následne cez prijímací port v konštrukcii pošle do danej lokácie. Tovar je takto uskladnený, pokiaľ ho zamestnanec nevyberie opäť pomocou portu, kde sa nachádza počítač. Zamestnanec si v počítači zadá objednávku, pričom AutoStore mu postupne dáva tovar. V rámci konštrukcie vkladajú a vyťahujú debničky roboty, presnejšie 26 robotov.
Táto automatizácia a nové inteligentné osvetlenie v Centrálnom sklade pomohli zlepšovať životné prostredie, pretože vďaka nej NAY výrazne poklesla spotreba elektrickej energie, čo dokazujú čísla z tohto roku. Spotreba elektriny na 1 robota je totiž menšia, ako v prípade domáceho robotického vysávača. Celý stroj dokáže za 1 hodinu spracovať až 800 debničiek.
To, ako veľmi zefektívňuje prácu v sklade, uvidel Krasický na vlastné oči 13. septembra. „Je to stroj, a treba sa o neho veľmi dobre starať, keďže je háklivý na rôzne úpravy. Zhodou okolností v piatok 13. septembra skoro o 13. hodine napadol náš systém škriatok a my sme zdržanie museli dobiehať ešte nasledujúci týždeň.“
Zlúčenie s Datart
September 2024 sa zapísal do kroniky spoločnosti NAY zlatými písmenami. Tento mesiac zaznamenal rekordný počet expedovaných internetových objednávok, čím prekonali všetky doterajšie rekordy.
Kvôli tomuto projektu si musel centrálny sklad prejsť rozsiahlou transformáciou, ktorá zahŕňala vytvorenie viac ako 15 000 nových skladových lokácií. 56 kamiónov do 1. septembra (keď došlo k fúzii) prepravilo až 88 000 kusov tovaru, pričom tento tovar bol 24 000 rôznych artiklov. Z tohto počtu bolo až 12 000 artiklov úplne nových, čo svedčí o rozšírení sortimentu NAY.
A veruže je toho tovaru požehnane. Obrovské sklady sú plné malej i veľkej elektroniky, kde sa len človek pozrie. Kvôli vlastnej bezpečnosti sme informovaní, že sa pohybujeme len na pravej strane. Ako prechádzame uličkami chladničiek, práčok či televízorov, predbiehajú nás malé vozíky, ktoré pán Krasický spoločne so zamestnancami skladu volajú „papa mobily“.
Presun Datartu si vyžiadal viac ako 3 200 pracovných hodín a zodpovedá približne 270 pracovným dňom. „Niekedy sme museli pracovať aj v sobotu aj nedeľu.“
Zaujímavosťou je, že napriek tejto intenzívnej práci sa podarilo zachovať plynulú expedíciu objednávok a tovaru pre NAY a ElectroWorld.
Ukončenie kauzy Čokoláda
Začiatkom tohto roka sa spoločnosť NAY dostala do mediálneho priestoru kvôli kurióznemu prípadu. Ten sa stal Dušanovi Schifferovi, ktorý si objednal iPhone, no namiesto telefónu si v balíku našiel len tri čokolády. Ako vtedy informoval portál EMEFKA, incident sa odohral po tom, čo kuriér doručil zásielku o deň neskôr. Dušan následne podal trestné oznámenie a polícia začala vyšetrovanie pre podozrenie z podvodu.
Niekto v novinárskom dave sa opýtal aj na túto situáciu.
„V tom čase som rozhodol, že okamžite zákazníkovi pošleme nový iPhone. A až dva týždne dozadu sa to vyriešilo. Bohužiaľ, v tomto momente zlyhal ľudský faktor na strane kuriérskej spoločnosti,“ ozrejmil Krasický.
Potreby zákazníkov
V záujme zákazníkov sa často opakuje požiadavka na možnosť zatelefonovania priamo kuriérovi počas prepravy objednávok. Táto funkcia zatiaľ nebola zavedená. Krasický objasnil prečo.
„Šoféri sa potrebujú sústrediť na ich prácu, teda šoférovanie. Ale to všetko je pripravené, aby to prišlo v správnom čase.“
Nakalibrujú ti televízor?
Mnohí zákazníci túžia dostať svoju elektroniku už nastavenú. To platí najmä v prípade televízorov. Otázka kalibrácie televízorov priamo v sklade však zostáva otvorená. Podľa Krasického by si realizácia vyžadovala značné investície do priestorov, vybavenia a kvalifikovaného personálu.
„Vždy bola o tom debata s riaditeľom predaja a s generálnym riaditeľom, že či ja na sklade so špinavými rukami dokážem krásny televízor rozbaliť v rukavičkách, postaviť ho na krásny semišový stôl alebo podušku, následne ho nakalibrovať, zabaliť a poslať. V tomto momente nemám na to systémový proces,“ uzavrel s úsmevom Krasický prechádzajúc skladom plným drahej techniky.