Pozri sa, ako vyzerá práca v jednom z najznámejších tankov. Jeho veliteľ všetko zachytil na videu
- M1 Abrams je hlavný bojový tank USA
- Jeho veliteľ teraz odhalil aj bežným ľuďom, čo všetko vyžaduje mať ho pod kontrolou
- M1 Abrams je hlavný bojový tank USA
- Jeho veliteľ teraz odhalil aj bežným ľuďom, čo všetko vyžaduje mať ho pod kontrolou
Tanky sú bez pochýb silné stroje, ktoré spaľujú veľké množstvo paliva, sú drahé, no len hŕstka ľudí vie, ako s nimi zaobchádzať. Už pred časom kolovalo po internete video, ako taký tank naštartovať. Samotná obsluha a jeho manévrovanie však dá zabrať aj profíkom.
Premýšľal si niekedy nad tým, ako vlastne vyzerá nabíjanie kanónu tanku alebo čo sa deje vo vnútri tohto stroja, ktorý vzbudzuje rešpekt? Zábery priamo z modelu M1A2 Abrams ukazujú, s čím musia vojaci počítať pri práci s obrneným vozidlom.
Online sa aktuálne šíri video, ktoré ti priblíži fungovanie posádky v tomto americkom modeli. Ide o zábery zo skutočného tréningu šoféra tanku, ktorého výcvik prebiehal v Nemecku a Estónsku.
Na záberoch je jasne vidieť naloďovanie, nutné úkony, no aj to, aký má veliteľ výhľad na bojisko. Zachytené je aj prebíjanie zbrane či používanie guľometu. Táto konkrétna posádka používa na svoje maskovanie aj odpaľovač dymových granátov. Video je o to zaujímavejšie, že je točené z pohľadu prvej osoby.
Je nutné tiež zdôrazniť, že tank môže veľmi ľahko zraniť nielen nepriateľa, ale aj jeho posádku, takže všetky príkazy na palube musia byť vyslovené nahlas a zreteľne. Každá plánovaná akcia musí byť dopredu jasne odkomunikovaná. Je jasné, že pri práci špeciálnych jednotiek nie je žiaden priestor na chyby.
Zmocnenie sa techniky
Špeciálne jednotky majú zväčša konkrétne a veľmi špecifické úlohy. V prípade ukrajinských jednotiek to okrem iného znamená lov ruských protilietadlových cieľov. Získaná technika sa im neskôr veľmi hodí priamo na bojisku.
Špeciálna skupina SSO, takzvaná sila špeciálnych operácií ukrajinskej armády sa napríklad pochválila ukradnutím moderných ruských systémov protivzdušnej obrany BUK M1 a BUK M2.
Protilietadlové systémy Buk M1 a M2 sú užitočné na boj proti lietadlám, helikoptéram či raketám na vzdialenosti do 30 až 35 kilometrov. Súprava obsahuje aj veliteľské stanovište, radarovú stanicu a pomocné vozidlá. Ide tak o skutočne ukážkový úlovok.
Obrnené sanitky
Navyše sa ukazuje, že v bojoch môžu ďalej slúžiť nielen ulovené stroje, ale aj tie vyradené. Vo Veľkej Británii sa odborníci zhodli na tom, že autá britskej armády Ukrajine dobre poslúžia ako obrnené sanitky. O ukážkovú rekonštrukciu sa postarala firma Venari. Ide o jedného z najväčších výrobcov sanitiek v Británii.
Táto firma má len krátku históriu, ktorá sa datuje od roku 2019, avšak niektorí z jej zamestnancov sú dokonca bývalí vojenskí pracovníci, čo náročné úpravy vozidiel aspoň trochu zjednodušilo.
Prerobiť vojenské obrnené vozidlo na skutočnú sanitku si vyžaduje poriadny kus práce. Experti preto venovali prácam dlhé hodiny. Autá sú komplexne rozobraté, zrenovované a modernizované tak, aby spĺňali požiadavky zdravotníkov. Kľúčové bolo, aby sa v pancierovej kabíne zachovalo, čo možno najviac miesta pre prípadné obete.
Zásadné boli, samozrejme, aj terénne vlastnosti. Svetlá, výška a masívne pneumatiky zostali preto zachované, aby bola záchrana ľudí možná aj v tom najnáročnejšom teréne. Vozidlo si zachovalo aj nepriestrelný pancier, ktorý poskytuje balistickú ochranu posádke i pacientom.
Prvá várka zrenovovaných sanitiek už bola sfinalizovaná. V rámci prvej objednávky bude na Ukrajinu dodaných celkovo 30 vozidiel. Nákup bol financovaný z prostriedkov získaných z verejnej zbierky, ktorá vznikla na webe withukraine.org. Ide o populárnu zbierku, ktorú zastrešuje a organizuje priamo ukrajinské veľvyslanectvo vo Veľkej Británii.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroje: Emergency Live , Military.com, General Staff of the Armed Forces of Ukraine