Pozri sa na Slovensko z inej perspektívy. Týchto 8 TOP vyhliadkových veží ti ukáže našu krajinu úplne inak
- Spoznáš celé Slovensko, prírodu aj vzácne pamiatky
- Dozvieš sa viac o našej histórii, dívať sa budeš aj z miest, kde sa odohrávali boje s fašistami
- Spoznáš celé Slovensko, prírodu aj vzácne pamiatky
- Dozvieš sa viac o našej histórii, dívať sa budeš aj z miest, kde sa odohrávali boje s fašistami
Teraz tam stojí nová, ktorá bola pre verejnosť sprístupnená v roku 1974 pri príležitosti osláv 30. výročia Karpatsko-duklianskej operácie.
Veža má 49 metrov a na jej vrchole sa ti naskytne panoramatický výhľad na slovensko-poľské pohraničie, kde sa kedysi odohrávali boje s nemeckými fašistami.
Pozrieť si môžeš aj grafické znázornenia plánu úderu Červenej armády cez Karpaty na pomoc Slovenskému národnému povstaniu. V interiéri sa nachádza expozičná miestnosť, v ktorej nájdeš dobové fotografie, nálezy z bojiska a jedinečné exponáty ťažkej bojovej techniky.
Na streche spodnej kupoly je aj terasa, z ktorej je tiež nádherný výhľad na krajinu okolo.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Burianova veža, Žilinský kraj
Burianova veža patrí medzi najkrajšie pamiatky Žiliny, spolu s Katedrálou Najsvätejšej Trojice tvoria neoficiálny symbol mesta. Obe nájdeš na Katedrálnom námestí v centre mesta. Renesančná zvonica ponúka výhľad z výšky 46 metrov. Uvidíš z nej celú Žilinu, ale aj panorámy okolitých pohorí.
Kedysi slúžila ako zvonica a zároveň pozorovateľňa, ako ochrana pred prípadnými požiarmi a nepriateľmi. Veža bola postavená už okolo roku 1545 a odvtedy ju postihli viaceré požiare a často menila podobu. Dnes je na veži aj vyhliadková terasa a je prístupná verejnosti.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Rozhľadňa Jelenec, Trenčiansky kraj
Na rozhľadňu Jelenec pôjdeš lesom približne pol hodinu. Od Holubyho chaty budeš nasledovať zelenú turistickú značku, na konci ktorej sa nachádza vysoká kovová veža.
Rozhľadňa sa nachádza na vrchu Jelenec, kde je v nadmorskej výške 925 metrov areál vojenského vysielača. Ten v socializme slúžil ako cvičný cieľ pre leteckú armádu. Po rozdelení Československa zostal kvôli majetkovým sporom areál opustený.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Ľudia si z neho časom urobili neoficiálnu rozhľadňu a tak je to aj dnes. Kovová konštrukcia má 40 metrov a ponúka nádherný výhľad. Táto rozhľadňa je vhodná skôr pre ľudí, ktorí obľubujú adrenalín, na vrchol totiž môžeš ísť, no na vlastnú zodpovednosť.
Okrem toho je pri výlete potrebné dbať na to, že sa rozhľadňa nachádza v najvyššom stupni ochrany prírody, v bez-zásahovom prostredí.
Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 29. mája 2021.