Práca len 4 dni v týždni a to bez zmeny platu. Škótska vláda chce otestovať novinku, ktorá sa vo svete osvedčila
- Škótska vláda chce vyskúšať experiment a zaviesť štvordňový pracovný týždeň.
- Podobné nápady majú aj v ďalších krajinách, na Novom Zelánde sa vďaka tomu zvýšila produktivita

- Škótska vláda chce vyskúšať experiment a zaviesť štvordňový pracovný týždeň.
- Podobné nápady majú aj v ďalších krajinách, na Novom Zelánde sa vďaka tomu zvýšila produktivita
Návrat do práce po pandémii je náročný. Zamestnanci si zvykli na prácu z domu a zistili, že im vyhovuje oveľa viac ako z kancelárie. Jedným z dôvodom prečo uprednostňujú home office je napríklad aj ušetrený čas, ktorý by inak strávili vo verejnej doprave alebo v aute.
Pracovný trh sa mení oveľa rýchlejšie, ako to bolo pred pandémiou. Preto nie je prekvapením, že krajiny prichádzajú s odvážnymi nápadmi, ako je napríklad štvordňový pracovný týždeň.
Zamestnanci súhlasia
Fanúšikmi tohto nápadu je samozrejme väčšina ľudí, informuje BBC. Škótsky prieskum ukázal, že až 80 percent ľudí by uprednostnilo pracovať iba 4 dni v týždni, a pravdepodobne by im to zlepšilo život.
Problémom môžu byť určití zamestnávatelia. Pri skrátení pracovného týždňa je dôležité, aby objem práce neostal rovnaký. V opačnom prípade sa môže stať, že síce budeš pracovať oficiálne 4 dni v týždni, ale namiesto 8 hodín denne to bude 10 hodín. Dôležitou súčasťou takéhoto návrhu je aj fakt, že by sa neznižovali mzdy. Zamestnanci by mohli časť mzdy dostávať napríklad z odmien pre manažment alebo zo ziskov pre akcionárov.
Štvordňový pracovný týždeň by však nemusel mať vplyv ani na produktivitu. Až 68 percent zamestnancov si myslí, že kratší pracovný týždeň by zvýšil ich produktivitu, pretože do práce by chodili oddýchnutí. Škótska vláda chce túto teóriu otestovať, sľúbila to vo svojom volebnom programe.
Škótsky inštitút IPPR Scotland ponúka pomoc tým, ktorí sa zaujímajú o zavedenie štvordňového pracovného týždňa.
Spoločnosť, ktorá vyhľadáva takéto inovácie, bude pravdepodobne aj omnoho lepšie pracovné prostredie. Zamestnanci takejto firmy sa budú cítiť užitoční, a motivovaní, pretože im bude spolu s pracovným pomerom ponúknutá flexibilita, autonómia, dôvera, priestor na kreativitu.
Navyše, to bude pravdepodobne viesť aj k vývoju nových technológií, respektíve k efektívnejšiemu využitiu starých.
Zamestnanci by následne mohli priestor počas voľného dňa využiť na vzdelávanie, či už súvisiacim so svojim zamestnaním, alebo s ich záľubami.
Pracovný týždeň vo svete
Myšlienka skráteného pracovného času prišla z Japonska, kde bojujú s dvoma veľkými problémami: chronickou prepracovanosťou, a takisto s veľmi nízkou pôrodnosťou, čo krajina má najvyšší podiel veľmi starých ľudí na svete.
Z ostatných krajín sa tiež ozývajú pozitívne ohlasy. Island skrátil jeden pracovný deň v týždni o 4 hodiny, zamestnanci majú teda jedno popoludnie týždenne voľné. S týmto experimentom prišli pred šiestimi rokmi, keď tento benefit určili pre najstresujúcejšie povolania z verejného sektora. Dnes má tento benefit 86 percent pracujúcej populácie.
Na Novom Zélande zas vedci z univerzity v Aucklande dokázali, že produktivita sa zvýšila o 20 percent, pričom väčšina zamestnancov potvrdila, že sa im zlepšila rovnováha medzi pracovným a súkromným životom. Navyše, viac voľného času môže znamenať to, že ľudia investujú peniaze do cestovania a pomôžu tak tvrdo zasiahnutému turistickému priemyslu.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: BBC