Práca z domu a k tomu 10 % zo zisku? Slováci vybudovali firmu, v ktorej by si chcel pracovať aj ty

  • Slovenský IT startup vyniká v tom, čoho sa korporáty boja
  • Remote-first firma Panaxeo chce, aby zamestnanci pracovali z domu
  • Benefitmi v Panaxeo by sa mohli inšpirovať aj najlepší zamestnávatelia
pana
Startitup, Unsplash.com
  • Slovenský IT startup vyniká v tom, čoho sa korporáty boja
  • Remote-first firma Panaxeo chce, aby zamestnanci pracovali z domu
  • Benefitmi v Panaxeo by sa mohli inšpirovať aj najlepší zamestnávatelia

Igor Liška začínal ako programátor – pracovať v IT prostredí bolo jeho snom už od detstva. Po skúsenostiach so software developmentom, projektovým manažmentom či obchodom v rôznych firmách však prišiel čas založiť si vlastnú firmu. 

Spolu s kamarátom Adamom Okruhlicom v roku 2019 zasadli na čelo IT startupu Panaxeo, od ktorého by sa, minimálne v oblasti benefitov, mohli iné spoločnosti inšpirovať. Zamestnanci v podstate pracujú stopercentne remote a 10 percent zisku spoločnosti sa delí medzi ľudí v tíme, ktorí navyše môžu dovolenkovať vo firemnom apartmáne na Kanárskych ostrovoch.

IT firma Panaxeo sa špecializuje na budovanie digitálnych produktov, na software development a digitálne inovácie. Firma od založenia úctyhodne rástla – aktuálne Panaxeo zamestnáva už 70 skúsených developerov, ktorí sa starajú o globálnych klientov z oblasti fintechu, medtechu či médií. Za rok 2022 dosiahli obrat vo výške 3,8 milióna eur.

Igor Liška exkluzívne pre Startitup načrtol, čo dnes musí firma robiť, aby bola atraktívna pre zamestnancov, a ako je možné, že s hiringom ako jeden z mála nemá problém – práve naopak, o prácu v Panaxeo je veľmi vysoký záujem.

 

  • IT firmy v USA prepúšťajú. Čo to znamená pre budúcnosť IT biznisu?
  • Práca v IT je dlhodobo vnímaná cez optiku vysokých platov. Platí to aj dnes? 
  • S akými požiadavkami dnes Slováci prichádzajú? Vedia im firmy vyhovieť?

BBB_7912
zdroj: Startitup - Igor Liška spolu s kamarátom Adamom Okruhlicom v roku 2019 vytvorili IT firmu, kde každý pracuje na remote a 10 % zisku sa delí medzi zamestnancov.

O IT špecialistov sa firmy stále doslova bijú, minimálne na slovenskom trhu. Ako hodnotíte aktuálny IT trh na Slovensku?

Za celé to obdobie, čo doposiaľ pôsobím v IT, nikdy nebol dostatok IT-čkárov. Bez ohľadu na to, aká bola ekonomická situácia. Ja si úprimne ani nemyslím, že sa to v blízkej dobe zmení. Pribúdajú nám softvéry, a tým aj pracovné pozície, ktoré musia byť špecializované.

IT segment sa však mení z biznisového hľadiska. Keď sme s podnikaním v IT začínali, ekonomická situácia bola o dosť priaznivejšia. Bolo jednoduchšie zohnať investora alebo rozbehnúť nové projekty. V dnešnej dobe sa podľa môjho názoru najviac darí projektom, ktoré už majú nejakých používateľov, rozumnú myšlienku a pridanú hodnotu v zmysle, že to pomáha svetu.

Na jednej strane sa hovorí o nedostatku odborníkov, na druhej vidíme americké korporácie ako Google či Spotify prepúšťať desaťtisíce IT-čkárov. Prečo je teda problém zohnať kvalifikovaných ľudí?

Napriek tomu, že sa prepúšťa, tí ľudia si vždy majú kde nájsť robotu – minimálne na takom veľkom trhu, akým je USA. Na Slovensku tých ľudí však stále nie je dostatok.

Keď sme hľadali ľudí na netechnologické pozície, prišlo nám 20 životopisov, mohli sme si vyberať.

Ale keď sme hľadali IT-čkárov, tak ich musíme sami vyhľadávať, oslovovať, presviedčať. Preto sme sa rozhodli nakopnúť aj benefity.

Rast, na ktorý môžu byť Slováci hrdí

Panaxeo je slovenská softwarová firma, ktorá vyvíja software pre startupy, scale-upy aj veľké technologické firmy najmä z USA. Väčšina ich klientov sú medtech, fintech alebo SaaS projekty.

Ich cieľom je podľa Igora Lišku pracovať na zmysluplných projektoch bez zbytočnej byrokracie – slobodne a flexibilne odkiaľkoľvek z celého sveta. Medzi ich spokojných zákazníkov patria Raiffeisen bank, Bloomreach, Cisco/Slido, GEFCO, Rádio Slobodná Európa, Tatra banka či Medrio.

Najnovšie sa zaradili do rebríčka 100 najrýchlejšie rastúcich spoločností pre rok 2023 podľa portálu Clutch. Panaxeo na Slovensko prinieslo špecifické pracovné prostredie s remote-first firemnou kultúrou. Tiež ako jedna z mála lokálnych firiem ponúka svojim zamestnancom podiel na zisku – medzi svojich ľudí rozdeľuje 10 % zo zisku.

Group Photo 2 (2)
zdroj: Panaxeo - V roku 2023 tvorí Panaxeo viac ako 70 skúsených developerov a globálnych klientov z fintechu, medtechu či médií. Za rok 2022 dosiahli obrat vo výške 3,8 milióna eur.
Panaxeo Founders 2
zdroj: Panaxeo – IT startup Panaxeo založil Igor Liška s Adamom Okruhlicom.

Zamestnanci majú dokonca možnosť ísť dovolenkovať do firemného apartmánu na Kanárskych ostrovoch. Okrem toho máte vzdelávacie príspevky a množstvo ďalších benefitov. Čím by sa od vás mali iné firmy inšpirovať?

Každá firma si v prvom rade musí upratať priority a zistiť, ako chce prilákať ľudí a čo sú jej silné stránky. Kedysi uchádzači reagovali najmä na výšku platu, dnes však priamo očakávajú benefity a nechajú si ich vymenovať.

Hľadali sme možnosti, ako ľudí zaujať, a tiež, či ich podporiť finančne alebo v rámci voľného času. Práve oddych niekde v zahraničí je jedna z vecí, ktorú sme považovali za skvelú voľbu. A preto sme cez Airbnb našli apartmán na Kanárskych ostrovoch. Za 5 minút to bolo vybookované na celú dobu.

Ako ste už spomenuli, v Panaxeo preferujete prácu na diaľku a zamestnancom dávate flexibilitu. Aké benefity v tom vidíte vy ako firma?

Umožňuje nám to hľadať ľudí po celom Slovensku aj Česku. Nevyžadujeme, aby bol daný uchádzač priamo z Bratislavy, môže to byť aj človek zo stredného či východného Slovenska. Máme ľudí, ktorí sú naozaj z rôznych kútov krajiny.

Čo, naopak, vyžadujete vy od svojich zamestnancov? Majú dnes zamestnávatelia na IT ľudí vysoké nároky?

Najdôležitejšia vlastnosť pri ľuďoch v IT je, aby sa stále vedeli učiť a posúvať dopredu, lebo IT je segment, ktorý rýchlo napreduje – rýchlejšie ako iné odvetvia.

Naše nároky spočívajú skôr v tom, že sa snažíme získavať ľudí, ktorí nemusia byť najlepší programátori – ale vedia nájsť tie správne nástroje a technológie, aby daný problém vyriešili.

Je mi jasné, že každý nemôže vedieť 20 programovacích jazykov, ale ak tam je schopnosť učiť sa, tak by ju mal vedieť využiť. A to, čo sa naučil v jednom jazyku, vie relatívne aplikovať aj pri učení sa iných jazykov.

BBB_7872
zdroj: Startitup - Vnímame veľký nedostatok softvérových inžinierov v rôznych programovacích jazykoch. Dnes to však nie je len o programovaní, hovorí Igor Liška.

Vaši zamestnanci si delia 10 % zo zisku. To je zvláštne, nie? IT firmy skôr rozdávajú akcie než zisk.

Nám nedávalo zmysel ísť do akcií, chceli sme skôr rozdeľovať profit. Funguje to tak, že zoberieme 10 % zo zisku a spravíme jeden veľký excel, ku ktorému majú prístup všetci zamestnanci. Každý vie, kto koľko dostane – podmienkou však je, aby takýto zamestnanec vo firme odpracoval už aspoň 2 500 hodín.

Pri tomto benefite sme sa inšpirovali zahraničím, ale už aj na Slovensku sú firmy, ktoré to robia.

Čo v prípade, ak do firmy pribudnú noví ľudia? Zisk nemusí automaticky narásť, je potom bonus nižší?

Nie, nefunguje to ako akcie. Ak pribudne viac ľudí, zisk aj príjmy firmy rastú, keďže my sme servisne orientovaná firma. Tým, že predávame čas strávený na projektoch, tak akonáhle pribúdajú ľudia, pribúdajú aj príjmy a zisky. Rastie to ruka v ruke.

vianoce (1)
zdroj: Panaxeo - Cieľom Panaxeo je podľa Igora Lišku pracovať na zmysluplných projektoch bez zbytočnej byrokracie – slobodne a flexibilne odkiaľkoľvek z celého sveta.

Zohrávajú u IT-čkárov rolu aj projekty, na ktorých firma pracuje? Alebo ide vyslovene o plat a benefity.

Určite áno. Ľudia chcú robiť na zmysluplných projektoch. Kedysi bolo IT viac o peniazoch – dnes sú to práve projekty, ktoré ľuďom pripadajú zaujímavé. Ide o prirodzený vývoj – ak už niekto zarába veľa, tak miesto pár stoviek eur uprednostní radšej pracovať na niečom, čo ho napĺňa a dáva mu zmysel.

Má na to nejaký vplyv rozvoj umelej inteligencie?

Programátorov určite AI nenahradí. Na druhej strane sme vďaka nej efektívnejší. AI môže navrhnúť kus kódu, ktorý môže byť chybný a nedá sa na to spoľahnúť, ale je to rýchlejšie ako googlenie a môže to našu prácu zefektívniť. AI ale nenahradí kódera, pretože nevymyslí ako by to celé malo fungovať, neotestuje to.

Dobrý softwerový inžinier vie čo chce a musí si byť istý, že jeho kód robí to, čo má.

BBB_7923
zdroj: Startitup - Nemyslím si, že umelá inteligencia nahradí programátorov. No na druhej strane ľuďom pomáha byť efektívnejšími, hovorí Liška.

Čo dnes primárne ľudí láka na práci v IT?

Pri hiringu ľudí do Panaxeo som vnímal, že pre nich je dnes prioritou flexibilita, a to najmä, čo sa týka pracovného času. To neznamená, že robia menej, no majú viac možností sa rozhodnúť, kedy chcú pracovať. Napríklad nám nezáleží na tom, či si niekto dá v stredu voľno a pracuje v sobotu – musí iba dodržať deadline a je len na ňom, ako si to zmanažuje.

Ďalším aspektom je remote práca. Pred pandémiou to bola pridaná hodnota len pre našu firmu, ale dnes tak funguje väčšina firiem. Je to jedna z vecí, ktorá nám najsilnejšie rezonuje aj na pohovoroch, a jeden z dôvodov, prečo si ľudia vyberajú Panaxeo.

V USA však posledné mesiace veľké korporácie paradoxne naháňajú ľudí späť do kancelárií.

Jeden pohľad je podľa mňa finančné hľadisko. Veľké korporáty ako Tesla či Meta si postavili krásne office priestory, teraz sú však prázdne a firmu to stojí peniaze.

Druhá vec je, že sa stále stretávame s názorom, že ľudia sú jednoducho efektívnejší v kancelárii. Za 4 roky sme mali asi 2 prípady ľudí, ktorým remote štýl práce vyslovene nevyhovoval a išli radšej do firmy, ktorá celá sedí v kancelárii.

BBB_7868
zdroj: Startitup - Panaxeo je mladá slovenská agentúra, ktorá sa zaoberá softvérovým vývojom, digitálnymi inováciami a cloudovými riešeniami. Okrem iného ponúka svojim klientom IT konzultácie, softvérové audity aj škálovanie.

O ktoré pracovné pozície je dnes v IT najväčší záujem?

Vnímame veľký nedostatok softvérových inžinierov v rôznych programovacích jazykoch. Dnes to však nie je len o programovaní, lebo tam z môjho pohľadu spadajú aj dizajnéri, testeri či produktoví a projektoví manažéri.

A aj o tých je veľký záujem. Dnes sa však opláca, keď má napríklad projektový manažér skúsenosť aj s developmentom alebo je inak zorientovaný v populárnych technológiách.

Kde sa ako firma vidíte o 5 rokov? 

Verím, že firma bude naďalej existovať, pracovať na zmysluplných projektoch a že nás bude v tíme ešte viac. Čo sa však týka nejakých predikcií, ja si to, popravde, netrúfnem odhadnúť.

IT segment je naozaj silný a vyzerá to tak, že aj nejakú dobu ešte bude. Silným faktorom dobudúcna bude remote práca, ktorá sa aj vo väčších firmách stane prioritou. To bude výzva pre mnohé firmy.

Našou výhodou je, že my sme takto pracovali od samého začiatku. Pre firmu, ktorá však 20 rokov funguje z kanclu, to bude o čosi náročnejšie.

Najnovšie videá

Trendové videá