Pracovné výhody, o ktorých Slováci netušia. Nárok na ne majú všetci

  • Nájsť si prácu s rôznymi benefitmi dnes nie je žiadna veda
  • Veď home office alebo firemné raňajky ponúka mnoho spoločností
MixCollage-06-Dec-2023-12-46-PM-2802
Ilustračný obrázok Unsplash/Jason Goodman
  • Nájsť si prácu s rôznymi benefitmi dnes nie je žiadna veda
  • Veď home office alebo firemné raňajky ponúka mnoho spoločností

Nájsť si prácu s rôznymi benefitmi dnes nie je žiadna veda. Home office či firemné raňajky ponúka mnoho spoločností. Okrem týchto drobností však zamestnanci majú nárok aj na iné „výhody“, o ktorých často ani len netušia.

Poukázal na to portál Peniaze.sk s tým, že týchto výhod je niekoľko. 

V prvom rade je zamestnávateľ povinný uvoľniť zamestnanca z dôvodu návštevy lekára. Je jedno, či ide o vyšetrenie alebo ošetrenie, no v oboch prípadoch má zamestnanec nárok na pracovné voľno najviac v rozsahu 7 dní v kalendárnom roku s tým, že dostane náhradu mzdy. V prípade, že potrebuje viac pracovného voľna, s náhradou mzdy by už nemal počítať. Výnimkou sú preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom. 

Pracovné voľno môže zamestnanec získať iba na nevyhnutne potrebný čas, no tiež vtedy, ak návštevu lekára nie je možné vykonať mimo pracovnej doby.

Z práce by mal byť zamestnanec uvoľnený aj v prípade, že k lekárovi potrebuje ísť s členom rodiny. Môže ísť o náhly úraz alebo ochorenie, no tiež vopred dohodnuté vyšetrenie. Aj v tomto prípade má zamestnanec nárok na 7 takýchto dní v roku. Náhrada mzdy je v tomto prípade tiež samozrejmosťou.

Na 10 dní v kalendárnom roku má zamestnanec nárok, ak sprevádza zdravotne postihnuté dieťa do špeciálnej školy alebo zariadenia sociálnej starostlivosti.

Ako funguje OČR?

Na voľno má zamestnanec nárok aj v prípade dočasnej PN pre chorobu alebo úraz, pri karanténe, no aj v situácii, kedy sa osoba musí starať o chorého člena rodiny.

V poslednom rade zamestnanec dostáva OČR. Na príspevok má podľa Sociálnej poisťovne osoba nárok, ak ošetruje chorého príbuzného v prvom rade, no tiež dieťa, ktoré nie je príbuzným v priamom rade, súrodenca, manžela, manželky alebo rodiča manžela alebo manželky.

V druhom prípade OČR poberá zamestnanec pri starostlivosti o dieťa mladšie ako 11 rokov, prípadne mladšie ako 18 rokov, no to len v prípade, že dieťa má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav.

Ako sme ťa informovali koncom tohtoročného augusta, od prvého septembra Sociálna poisťovňa viac nevypláca takzvané pandemické ošetrovné.

Znamená to, že od toho dňa už poskytuje ošetrovné pri ochorení člena rodiny alebo starostlivosti o dieťa v rozsahu maximálne 14 dní pri jednej potrebe ošetrovania/starostlivosti.

Sociálna poisťovňa po novom posudzuje každú potrebu ošetrovania alebo starostlivosti na novo. Zrušilo sa teda reťazenie ošetrovného uplatňované pri pandemickom ošetrovnom a poskytovanie dávky sa vráti do predpandemického obdobia.

Preradenie na inú prácu

Mnohí zamestnanci nevedia ani o tom, že majú nárok na preradenie na inú prácu, uvádza portál Profesia.sk.

Spôsobené to môže byť viacerými faktormi. Dôvodom preradenia môže byť napríklad strata spôsobilosti na vykonávanie aktuálnej práce. To však musí potvrdiť lekár v lekárskom posudku. Ďalšou možnosťou je choroba z povolania alebo ohrozenie touto chorobu, ktoré zamestnancovi bráni vo vykonávaní doterajšej práce.

Možnosť preradenia majú aj tehotné ženy, matky do konca 9. mesiaca po pôrode alebo dojčiace ženy, ktoré vykonávajú prácu ohrozujúcu tehotenstvo alebo materstvo. Preradiť zamestnanca musí zamestnávateľ aj v prípade, že pracuje počas noci, no lekársky posudok hovorí, že na túto prácu nie je spôsobilý. 

Každá práca, na ktorú bude zamestnanec preradený, musí zodpovedať jeho kvalifikácii, schopnostiam a zdravotnej spôsobilosti.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Peniaze, Sociálna poisťovňa, Profesia.sk

Najnovšie videá

Trendové videá