Pracuj len 4 dni v týždni v týchto krajinách. Prístup našich západných susedov ťa prekvapí
- Mnohé štáty skúšajú zaviesť štvordňový pracovný týždeň
- Výsledky hlásajú mnohé pozitíva
- Podmienky však nie sú také ružové, ako sa na prvý pohľad zdá

- Mnohé štáty skúšajú zaviesť štvordňový pracovný týždeň
- Výsledky hlásajú mnohé pozitíva
- Podmienky však nie sú také ružové, ako sa na prvý pohľad zdá
Predstav si, že by si mal každý týždeň trojdňový víkend. Menej stresu, viac času na rodinu, koníčky či cestovanie – a to všetko bez zníženia platu. Znie to ako sen? Pre mnohé krajiny sa to už dávno stalo realitou. Koncept štvordňového pracovného týždňa sa v posledných rokoch dostáva do popredia ako možná budúcnosť práce, pričom viaceré krajiny už tento model úspešne testovali alebo zaviedli do praxe.
Zníženie počtu odpracovaných dní bez straty produktivity a príjmu znie lákavo, no názory na jeho efektivitu sa líšia. Kým niektoré štáty ako Island či Belgicko už štvordňový pracovný týždeň v určitej forme implementovali, iné krajiny stále váhajú. Ako to funguje v praxi? Aké sú výhody a nevýhody tohto modelu? Ako k návrhu pristúpili naši západní rakúski susedia?
Priekopníci krátkeho týždňa
V roku 2022 Belgicko zaviedlo možnosť štvordňového pracovného týždňa. Na prvý pohľad lákavá myšlienka, tento model však neznamená skrátenie celkového počtu odpracovaných hodín.
Zamestnanci môžu pracovať štyri dni v týždni, ale musia odpracovať rovnaký počet hodín ako pri tradičnom päťdňovom týždni, čo znamená dlhšie pracovné dni. Cieľom je poskytnúť zamestnancom väčšiu flexibilitu pri organizovaní svojho pracovného času. Môžu si sami vybrať, koľko hodín denne venujú práci.
Spojené arabské emiráty sa tiež ochotne podrobili zmene v organizácii pracovného času. Od roku 2021 stačí, ak budú všetci štátni zamestnanci pracovať 4 a pol dňa v týždni. V štátnom sektore pracuje až 90 % obyvateľstva. V praxi to znamená, že v piatok o 12.00 sa končí pracovný deň pre väčšinu zamestnaných. Rovnako je tomu prispôsobený aj školský systém, keď vyučovanie prebieha piatky len v doobedných hodinách.
Aj Island sa stal jednou z prvých krajín, ktoré úspešne implementovali štvordňový pracovný týždeň. Po rozsiahlych testoch v rokoch 2015 a 2019, ktoré sa zameriavali na skrátenie pracovného času bez zníženia mzdy, sa tento model stal oficiálnou súčasťou pracovného života v krajine.
Islandskí zamestnanci hlásili nižšiu úroveň stresu a lepšiu rovnováhu medzi pracovným a osobným životom. Až 97 % pracujúcich uviedlo, že skrátenie pracovného času uľahčilo dosiahnutie tejto rovnováhy.
Zdá sa, že Island je jednou z mála krajín, ktorej ekonomika prosperuje aj napriek tomu, že pracovný čas jej pracovníkov sa celoplošne znížil o 20 %. Analýza tak dokázala, že maximalizácia produktivity zamestnancov je účinnejšia ako veľké množstvo odpracovaného času.
Výnimočný prístup k skráteniu pracovného týždňa má aj Litva. Tá síce zamestnancom neumožňuje pracovať iba 4 dni v týždni, ale ponúkla im iný výhodný ústupok. Namiesto tradičných 40 hodín, ktoré musí týždenne odpracovať každý zamestnanec, dovolili všetkým rodičom malých detí pracovať len 32 hodín. Každý deň preto namiesto ôsmich odpracujú len šesť a pol hodiny.
Kto bude ďalší?
Mnoho krajín už systém krátkeho pracovného týždňa vyskúšalo. Nikoho neprekvapí, že medzi ne patria západné európske krajiny ako Francúzsko, Španielsko, Spojené kráľovstvo, Írsko, Portugalsko či Nemecko. K oficiálnemu zavedeniu štvordňového týždňa majú však tieto krajiny ešte ďaleko, a preto sa utiekajú k postupným, navonok nebadateľným zmenám.
Napríklad v súkromnom sektore sa nachádza nemalá ponuka voľných pracovných pozícií, ktoré hľadajú zamestnancov práve na štvordňový pracovný týždeň. Nejde však o akúsi rozšírenú formu polovičného úväzku, ale práve naopak, o spoločnosti, ktoré v piatky jednoducho nepracujú.
Výnimkou nie je ani náš západný sused. Okrem toho, že aj v Rakúsku vieme nájsť množstvo podobne stavaných pracovných ponúk, krajina sa môže pýšiť jedným z najkratších pracovných časov. Zatiaľ čo ostatné európske krajiny disponujú 40-hodinovým pracovným časom, v Rakúsku sa pracuje iba 35 a pol hodiny týždenne. Ide tak o šiestu krajinu sveta s najkratšou pracovnou dochádzkou.
Čítajte viac z kategórie: Štúdie, prieskumy a analýzy
Zdroje: Tech.co, Interez, 4DayWeek.io