Praskla operácia storočia. FBI a Europol vytvorili vlastný Messenger, vďaka ktorému roky čítali správy zločincov
- Len pred dvoma dňami odštartovalo masové zatýkanie, počas ktorého po celom svete zadržali vyše 800 ľudí
- Drogoví díleri, vrahovia a mafiáni roky používali falošné mobily s predinštalovanou aplikáciou
- Sieť sa úrady rozhodli rozbiť preto, že jej rozsah už vyšetrovateľom prerástol cez hlavu
- Len pred dvoma dňami odštartovalo masové zatýkanie, počas ktorého po celom svete zadržali vyše 800 ľudí
- Drogoví díleri, vrahovia a mafiáni roky používali falošné mobily s predinštalovanou aplikáciou
- Sieť sa úrady rozhodli rozbiť preto, že jej rozsah už vyšetrovateľom prerástol cez hlavu
Obrovské akcie amerického Federálneho vyšetrovacieho orgánu nie sú ničím nezvyčajným. Pozornosť zrejme zvýšiš až v prípade, kedy operácie prebiehajú spoločne s európskymi partnermi. V roku 2018 napríklad vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák informoval, že FBI pomáhala aj s vyšetrovaním vraždy novinára Jána Kuciaka, ako vtedy písali napr. TV Noviny.
FBI sa teraz podaril ďalší husársky kúsok, keď po celom svete pomohla zadržať vyše 800 podozrivých aktívnych vo vyše stovke štátov. Len v susednom Rakúsku ich bolo 81, čo šokovalo miestne médiá, aj denník Kurier.at.
https://www.youtube.com/watch?v=4LucptGUX4U
Kurier informuje, že vyše 400 rakúskych policajtov a členov špeciálnych jednotiek vykonalo 67 domových prehliadok, z ktorých do skladov previezli 707 kilogramov drog, 35 strelných zbraní a 650-tisíc eur v hotovosti.
Zatýkalo sa pritom len pár kilometrov od našich hraníc vo Viedni a vlastne celom Dolnom Rakúsku (Niederösterreich), kde býva aj množstvo Slovákov. Akcia však prebiehala aj vo Vorarlbersku, Salzburgu a 15 ďalších štátoch sveta.
FBI, Europol a rakúska polícia
Monštróznu akciu s názov Operation Trojan Shield (Operácia trójsky štít) riadil Europol v spolupráci s FBI.
Ako však k odhaleniu celej siete prišlo? Medzinárodná sieť vyšetrovateľov sa už pred 18 mesiacmi dokázala nabúrať do telefónov a chatovacích aplikácií záškodníkov po celom svete. Zachytiť mali až 27 miliónov správ, ktoré pravdepodobne obsahovali presné adresy, fotografie a dostatok detailov o ich „pracovnej“ činnosti.
Šokujúce sú aj ďalšie dáta – policajti sledovali 12-tisíc telefónov kryptovaných smartfónov, pričom tieto prístroje patrili členom viac než 300 rôznych gangov.
Policajti vytvorili vlastný Messenger a Telegram
Možno si už počul o tom, že teroristi a zločinci na komunikáciu radi používajú aplikácie, ktoré im sľubujú plne šiftovanú komunikáciu. Na Slovensku sa takto v médiách spomínala najmä Threema, ktorú „spopularizoval“ Marián Kočner a niekoľko jeho známych z kruhov súdnictva a najvyššej politiky. K jeho komunikácii sa vyšetrovatelia dostali tak, že prelomili, uhádli alebo zistili samotné heslo do jeho iPhonu, respektíve našli súbory, do ktorých si konverzácie z aplikácie exportoval.
FBI a partneri však tentokrát išli ešte ďalej. Ako píše RNZ a Sydney Morning Herald, úrady v tomto prípade sami naprogramovali messengerovú sieť a aplikáciu s názvom AN0M, ktorú potom tri roky propagovali ako konkurenciu práve Telegramu či Threeme.
Hoci sa nikdy nestala masovo populárna, postupne sa na ňu „presunulo“ vyše 9-tisíc používateľov – očividne takých, ktorí zákony nectili práve na sto percent. „Boom“ zažil AN0M najmä po tom, čo európske úrady v júli 2020 vypli platformy EncroChat a Sky Global.
„Všetko, o čom hovorili, boli drogy, násilie, útoky jeden na druhého, nevinní ľudia, ktorí mali byť zavraždení…“ povedal Reece Kershaw, šéf austrálskej polície, ktorá dokonca zadržala až 224 osôb z radov motorkárskych gangov, mafiánov, ázijských syndikátov a iných profesionálnych organizovaných skupín, píše RNZ.
Tamojšie úrady vyhlásili, že zadržali tri tony drog v prepočte za 28,6 milióna eur a zasiahli pri 20 hroziacich vraždách, ktoré údajne mohli ohroziť aj „množstvo nevinných okoloidúcich“. Nový Zéland zatkol 35 ľudí.
Nápad, ktorý sa polícii začal vymykať spod kontroly
Kershaw uviedol, že nápad na vytvorenie kompromitujúcej komunikačnej siete dostali úradníci z austrálskej polície a FBI počas jedného zo spoločných stretnutí. Presnejšie povedané, na jednom z tých neoficiálnych, na ktorom už padlo aj zopár pohárov piva, ešte v roku 2018.
Samotnú platformu AN0M policajti pravdepodobne dali naprogramovať vývojárom, ktorý o zámeroch úradov vôbec netušili. Zadné vrátka, ktoré umožnovali prístup ku komunikácii prakticky v reálnom čase, boli doplnené až neskôr. Využili však aj pomoc svojho informátora, ktorý vyvíjal podobný nástroj s názvom Phantom Secure.
Bežní používatelia smartfónov zvyčajne veria, že firmy ako Apple, Telegram či práve Threema si svojich zákazníkov (a verejný imidž úzko prepojený s úspešnými finančnými výsledkami) cenia natoľko, že by podobný tzv. backdoor do svojich softvérov nikdy nenainštalovali. Poznáme hneď niekoľko prípadov, kedy Apple odmietol odomknúť iPhony útočníkov, o ktorých sa v USA zaujímala práve FBI s tým, že to buď nedokáže, alebo jednoducho odmieta urobiť (napríklad v prípade Streľby v Pensacole). Apple však v prípade súdneho rozhodnutia obvykle sprístupnuje aspoň iCloud zálohu prítomnú na svojich serveroch.
Autori šifrovaných messaging aplikácií aj IT odborníci zas zvyknú tvrdiť, že obojstranne šifrovaná komunikácia je prakticky neprelomiteľná, a pokiaľ nemáš kľúč (prítomný len v dvoch zariadeniach na každej strane), môžeš vidieť len zhluk enkryptovaného kódu.
Aplikácia AN0M sa nedala nikdy voľne stiahnuť, musela byť predinštalovaná do „zabezpečeného“ mobilu, ktorý si mohol získať len v prípade, že ťa odporučí už existujúci používateľ. Prvou lastovičkou mal byť drogový kráľ Haka Ayik v Austrálii, ktorého však k spolupráci donútili práve úrady. Sociálna sieť napichnutá FBI mohla začať rásť.
Práve aura odporúčaní zrejme spôsobila, že jej mafiáni a zločinci verili a nikdy ich nenapadlo, že za všetkým treba hľadať prácu úradov. Sieť záujemcov o android telefóny s obmedzenou funkcionalitou tak bola stále väčšia a väčšia.
Navyše, dali sa kúpiť len za kryptomenu bitcoin v prepočte za približne 1 700 dolárov. Po šiestich mesiachoch bolo treba obnoviť „predplatné“ za ďalších 1 250 dolárov, ktoré možno pokryli časť nákladov na gigantický globálny záťah.
Koniec a masové zatýkanie
Pravdepodobne si kladieš otázku, prečo sa vôbec policajti po celom svete s celou operáciou v týchto dňoch pochválili. Prečo nezatýkali v utajení, vďaka čomu by presa mohli zločincov využívajúcich AN0M loviť po celé nasledujúce dekády?
Podľa austrálskej polície by niečo také nebolo v ľudských silách a technicky možné. Dát a správ totiž bolo už tak veľa, že vyšetrovatelia sieť nestíhali prepájať, analyzovať a sledovať.
Akcii totiž zasvetili svoju kariéru tisícky policajtov, čím sa každodenne zvyšovalo riziko, že celá bublina spľasne, mafiáni sa všetko dozvedia, telefóny zahodia a zmiznú nevedno kam. Okrem „únavy zdrojov“ sa blížili aj dátumy, kedy by už vyšetrovatelia zozbierané dáta nemohli legálne použiť na súdoch. FBI a Europol teda všetko odpískali a vyrazili do ulíc.
„Zdroje svojich informácií môžete chrániť iba určitý čas, pretože čím ďalej idete, tým vyššie je riziko, že sa platforma prezradí. Urobili sme strategické a zámerné rozhodnutie rozložiť naše prípady za našich podmienok a v čase a mieste, ktoré sme si sami vybrali,“ hovorí Anthony Russo, člen FBI na americkej ambasáde v USA pre Sydney Morning Herald.
„Táto operácia ukazuje, ako partnerstvo FBI a medzinárodných silových zložiek dokáže úspešne bojovať s celosvetovým zločinom a drogami. Žiadna krajina alebo agentúra s týmto problémom nemôže bojovať sama,“ dodal Theodore Callimanis, právny atašé FBI v Rakúsku.
Na Netflix a do kín?
Celá operácia Trojan Shield sa na svetlo sveta dostala len pred dvoma dňami, viac detailov preto určite vypláva na povrch v ďalších týždňoch, mesiacoch a rokoch, kedy prebehnú aj pripravované súdne procesy. Už teraz je však jasné, že bude zaujímať aj tvorcov dokumentov a hollywoodskych trhákov.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Kurier.at, RNZ.co.nz, SMH