„Pravá ruka“ Prigožina nacista Utkin sa vyučil v barbarstve. Stál pri založení Wagnerovej skupiny

  • Dmitry Utkin sa mal tiež nachádzať na palube havarovaného lietadla
  • Označovali ho za „pravú ruku“ Prigožina
  • Jeho skutočná úloha je však dodnes sporná
Utkin a Prigožin
Dmitry Utkin mal byť taktiež pasažierom havarovaného lietadla Reprofoto: X/KyivPost
  • Dmitry Utkin sa mal tiež nachádzať na palube havarovaného lietadla
  • Označovali ho za „pravú ruku“ Prigožina
  • Jeho skutočná úloha je však dodnes sporná

Dmitrij Utkin mal byť taktiež obeťou včerajšej leteckej havárie v ruskej Tverskej oblasti. Nedávno sme ťa o nej aj informovali. Podľa ruských úradov mal byť jedným z pasažierov aj Jevgenij Prigožin, šéf žoldnierskej skupiny wagnerovcov. Jeho smrť zatiaľ nebola oficiálne potvrdená. 

Ako uvádzame v nedávnom článku, let lietadla Embraer-135 prebiehal do posledných 30 sekúnd pred haváriou úplne štandardne. Stroj však zrazu začal prudko klesať. Lietadlo smerovalo z Moskvy do Petrohradu. Zahynúť malo všetkých 10 osôb, ktoré boli na palube.

Na palube sa nachádzal aj Dmitrij Utkin, ktorý bol častokrát označovaný za „Prigožinovu pravú ruku“. Údajne taktiež zohral kľúčovú úlohu pri založení Wagnerovej skupiny. Častokrát ho označovali za jej zakladateľa či spoluzakladateľa. Jeho pravá úloha však zostáva dodnes spornou.

Utkin zomrel tak, ako žil – násilne. Spravodajský kanál Sky News uvádza, že tento 53-ročný muž bol tiež obvinený z účasti na mnohých vojnových zločinoch, a to aj v sýrskom Homse, kde údajne vydal rozkaz ubiť dezertéra na smrť a žiadal, aby tento čin aj natočili.

Jeho vlastný volací znak bol „Wagner“ podľa Hitlerovho obľúbeného skladateľa, ktorého diela inšpirujú nacistov dodnes. S nacistami Utkina spájajú aj jeho početné tetovania, ktoré zahŕňajú symboly jednotky SS či ríšsku orlicu. 

Podľa správy amerického think tanku Center for Strategic and International Studies (CSIS) z roku 2020 „nie je možné overiť, či Utkin inicioval založenie Wagnerovej skupiny, alebo bol iba frontmanom niekoho iného“.

Utkin sa narodil v roku 1970 a bol bývalým dôstojníkom ruskej vojenskej spravodajskej služby GRU a slúžil v oboch čečenských vojnách a v Sýrii. 

Bol tiež medzi členmi wagnerovcov, ktorí sa od roku 2014 podieľali na prvej ruskej invázii v roku 2014. Bývalý dôstojník GRU sa mal spolu so svojimi „súdruhmi“ zúčastňovať na operáciách vo východnej Ukrajine, čo im vynieslo ocenenia z Kremľa.

Dmitrij Utkin à la Wagnerov mučiteľ

Začiatkom roku 2000 slúžil 10 rokov ako veliteľ druhej brigády Spetsnaz GRU na hraniciach s Estónskom. Následne z armády odišiel. Život na bojisku mu podľa jeho bývalej manželky chýbal.

Ešte pred oficiálnym založením wagnerovcov pôsobil Utkin v Sýrii v jednotke s názvom Slovanská brigáda, ktorá bojovala po boku sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Práve viacerí členovia tejto jednotky sa neskôr stali aj členmi žoldnierskej skupiny.

Sýriu možno označiť za ďalšie známe pôsobisko wagnerovcov, kde si čoraz viac budovali povesť brutálnych, nemilosrdných zabijakov, ktorým mučenie rozhodne nie je cudzie.

Pripomenúť si môžeme napríklad video priamo zo Sýrie, na ktorej rusky hovoriaci chlapi hrozivým spôsobom mučia Sýrčana, čo si s úsmevom natáčajú, napokon mu odrežú hlavu, jeho telo zavesia a zapália.

Viac o praktikách a krajinách, v ktorých wagnerovci pôsobili, si môžeš prečítať v našom článku

Na verejnosti ale Utkina bolo vidieť či počuť len zriedka. Naposledy sa tak udialo na videu, ktoré zverejnil Prigožin v júli a v ktorom sa šéf Wagnerovcov prihováral bojovníkom v Bielorusku, kam ich poslali po prerušenej vzbure mesiac predtým.

Vo videu Prigožin predstavuje muža, o ktorom hovorí, že je Utkin. Bolo to prvýkrát, čo veliteľa nafilmovali, ako hovorí so svojimi jednotkami.

„Toto nie je koniec, toto je len začiatok najväčšej práce na svete, ktorá bude čoskoro pokračovať,“ hovorí Utkin vo videu. „A vitajte v pekle,“ dodáva posledné slová po anglicky.

The Guardian uvádza, že medzi zabitými pasažiermi boli aj členovia Prigožinovej osobnej ochranky vrátane Sergeja Propustina, čečenského vojnového veterána, ktorý sa k Wagnerovcom pridal v roku 2015.

Bol medzi nimi aj Valerij Čekalov, dlhoročný Prigožinov spojenec, o ktorom sa verilo, že má na starosti jeho obchodné impérium. 

Čekalov mal dohliadať na cateringovú firmu Prigožina, ktorá zabezpečovala jedlo pre školy v celom Rusku a kŕmila armádu. Firma sa preslávila aj pokazenými a nekvalitnými potravinami. O Čekalovovi sa hovorí, že spravoval časť obchodných aktív Prigožina v Sýrii vrátane jeho investícií do ropy vo vojnou zničenej krajine.

Zatiaľ čo nehoda zabila veľkú časť Wagnerovho vedenia, množstvo veteránov zostáva nažive. Chýba im však Prigožinova charizma, ekonomické sily a politické prepojenia, čo vyvoláva vážne otázky o budúcnosti žoldnierskej skupiny.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Archív Startitup, Sky News, CSIS, The Guardian, YouTube/Guardian News, X/KyivPost

Najnovšie videá

Trendové videá