Prázdniny sa ochvíľu končia. Odborník radí, ako na dovolenke vypnúť a užiť si ju naplno
- PhDr. Robert Krause, PhD. ti poradí, ako môžeš na dovolenke naozaj zrelaxovať
- Nepotrebuješ drahý hotel ani luxusné reštaurácie, stačí, ak sám sebe dovolíš naozaj vypnúť
- Ideálne by mala dovolenka trvať minimálne sedem dní vkuse
- PhDr. Robert Krause, PhD. ti poradí, ako môžeš na dovolenke naozaj zrelaxovať
- Nepotrebuješ drahý hotel ani luxusné reštaurácie, stačí, ak sám sebe dovolíš naozaj vypnúť
- Ideálne by mala dovolenka trvať minimálne sedem dní vkuse
Letná dovolenka pre mnohých z nás predstavuje vytúžený oddych po celom roku, ktorý sme strávili v práci. Pre každého je dokonalý relax niečo celkom iné. Je to napríklad ležanie na pláží, turistika v horách, spoznávanie kultúry a pamiatok, festivaly či wellness pobyt. To všetko sú typické aktivity, ktoré k letu a k jeho teplým mesiacom skrátka patria.
Nech už si vyberieš ktorúkoľvek z nich, cieľ je vždy rovnaký, oddýchnuť si, zregenerovať sa a nabrať nové sily do práce. Veľa ľudom však robí problém skrátka „vypnúť“. Miesto relaxu na dovolenkách sa zaťažujú rôznymi maličkosťami a svoje problémy z práce si prenášajú aj do dovolenkovej destinácie. Na to, ako si správne užiť vytúžený oddych, sme sa spýtali psychológa Roberta Krauseho.
Odborník tvrdí, že pocit pohodlia a pokoja si v prvom rade vytvárame sami. Nezáleží na tom, kde sa práve nachádzame, alebo čo nás obklopuje, ale na tom, aké je naše vnútorné rozpoloženie. Ak sa teda sami nadstavíme na to, že ideme relaxovať a veci sa rozhodneme vnímať pozitívne, dovolenku si užijeme aj bez toho, aby sme museli bývať v luxusnom hoteli či ležať na najkrajšej pláži v Karibiku.
„Jednotlivci sa domnievajú, že za ich pocity sú zodpovedné vonkajšie faktory. Zabúdajú však na to, že vonkajšie faktory v nás nevyvolávajú naše pocity, ale práve naše názory, postoje a presvedčenia ohľadne vonkajších faktorov v nás vyvolávajú naše emócie. Nie to, čo sa nám stane, ale to, ako zareagujeme na to, čo sa nám stalo určuje naše pocity. Máme veľkú moc v rovine psychického prežívania a preto by sme sa mohli vyhnúť jej delegovaniu,“ vysvetlil Krause.
Pokiaľ aj ty patríš medzi ľudí, ktorí skrátka nedokážu prestať stresovať z každého detailu, Krause radí prestať sa strachovať. Slovo problém sa dá nahradiť slovným spojením situácia, ktorá si vyžaduje moju pozornosť, táto malá zmena podľa odborníka aktivuje rozličné centrá v našom mozgu a vyvolá tak aj inú reakciu.
„Pre mnoho ľudí je náročné tzv. vypnúť a odložiť svoje starosti. To, čo je neuzatvorené, má tendenciu sa vracať a preto mnoho ľudí aj počas dovolenky rieši mnohé problémy, na ktoré si nevyhradili čas počas roka. Je preto významné, aby sme priebežne uzatvárali situácie, ktorým venujeme svoju pozornosť,“ prízvukuje psychológ.
Pri výbere dovolenky by si pritom mal brať ohľad hlavne na svoje vlastné preferencie. Zisti, čo máš ty sám rád a vyber si svoj vlastný vysnívaný relax. Nemysli pritom zbytočne na to, čo si o tebe myslia ostatní. Ak máš rád pasívnu dovolenku a ležanie na pláži, skrátka si ju dopraj. V ideálnom prípade by mala trvať minimálne týždeň vkuse, no tá letná by, samozrejme, nemala byť tvoja jediná a počas roka mysli na zdravý balans medzi prácou a oddychom.
„Najlepšia intervencia je prevencia a preto je významné, aby sme nevenovali pozornosť sebe samému len počas dovolenky, ale i v priebehu roka. Ideálny scenár je taký, že jednotlivec žije životom, od ktorého si nemusí brať dovolenku, nakoľko si mechanizmy v nej skryté absolvuje počas celého roka,“ prízvukuje Krause.