Pražská vysoká škola predstaví v Miláne unikátnu novinku. Cieľom je pomôcť deťom nájsť cestu k hudbe
- Študenti pražskej vysokej školy v apríli predstavia originálnu inštaláciu
- Ide o hravú formu interakcie so svetom hudby
- Študenti pražskej vysokej školy v apríli predstavia originálnu inštaláciu
- Ide o hravú formu interakcie so svetom hudby
Populárna udalosť s názvom Milan Design Week bude v roku 2023 svedkom jedinečného projektu, ktorý spája hudbu a dizajn. Pražská Vysoká škola umělecko-průmyslová (UMPRUM) predstaví interaktívnu inštaláciu s názvom UMPRUM.wav, ktorá vznikla v spolupráci s aplikáciou Melodize.
Študenti a študentky Ateliéru produktového designu sa v priebehu projektu zaoberali akustickou, analógovou a digitálnou hudobnou produkciou a prepojením dizajnu s novými cestami výučby hudobnej výchovy.
Cieľom je pomôcť deťom nájsť cestu späť k hudbe
V rámci inštalácie UMPRUM.wav bude na akcii Milan Design Week odprezentovaných päť vybraných študentských prác, ktoré sú zároveň dizajnovými objektmi a funkčnými nástrojmi. Výstavný priestor, ktorý bude pripomínať hudobné laboratórium, ponúka návštevníkom možnosť prezrieť si jednotlivé nástroje a v spolupráci s novou výukovou aplikáciou Melodize experimentovať s ich zvukom.
Aplikácia, na ktorej sa podieľala rada hudobníkov a hudobníčok, umožňuje návštevníkom osvojiť si základné hudobné zručnosti a aplikovať ich následne v praxi.
Možnosť návštevníkov experimentovať s hotovými nahrávkami nástrojov bez toho, aby sa ich dotýkali, patrí medzi jedinečnú súčasť inštalácie. Návštevníci môžu pomocou špeciálneho ovládacieho panelu kombinovať a meniť nahrávky podľa vlastného uváženia, čím si vytvárajú svoje vlastné unikátne skladby a stávajú sa priamymi spolutvorcami inštalácie.
Okrem melódií generovaných návštevníkmi oživia expozíciu aj živé takzvané „jam sessions“ českých a talianskych hudobníkov. Tieto živé predstavenia umožnia pozorovať využitie nových netypických hudobných nástrojov vo vlastnej autorskej tvorbe, ktorá sa bude vytvárať priamo na mieste a ukázať, ako môžu inovácie v oblasti hudby priniesť nové možnosti a inšpiráciu.
Spoločný projekt študentov UMPRUM a aplikácie Melodize rozširuje možnosti hudobného vzdelávania a hravou formou sprostredkúva interakciu so svetom hudby.
Projekt je odpoveďou na súčasnú situáciu, hudobná výchova je dnes na základných školách podľa UMPRUM najmenej obľúbeným predmetom. Cieľom je preto pomôcť deťom nájsť cestu späť k hudbe, rozšíriť ich možnosti hudobného vzdelávania a prostredníctvom interaktívneho dizajnu zvýšiť záujem o túto oblasť.
Projekt UMPRUM.wav a spolupráca s aplikáciou Melodize dokazujú, že aj v novom tisícročí je možné vytvárať úplne nové hudobné nástroje. Výsledkom projektu sú experimentálne hudobné nástroje, ktoré vznikli pod taktovkou medzinárodne uznávaných dizajnérov z ateliéru Olgoj Chorchoj – Michala Froňka a Jana Němečka.
Škola patrí medzi unikáty Európy
Pražská Vysoká škola umělecko-průmyslová patrí ako jediná zo strednej a východnej Európy do Top 100 najvýznamnejších škôl v oblasti dizajnu na svete. Prezentácia na akcii Milan Design Week 2023, ktorá sa bude konať od 17. do 23. apríla, potvrdzuje význam a kvalitu tejto inštitúcie a jej študentov.
Interaktívna inštalácia UMPRUM.wav je príkladom úspešnej spolupráce medzi akademickým prostredím a aplikačným svetom. Umožňuje nielen prezentovať výsledky študentskej práce a inovatívne prístupy k dizajnu, ale aj zviditeľniť dôležitosť hudobnej výchovy a jej prepojenie s inými oblasťami umenia a dizajnu.
Projekt zviditeľňuje potenciál nových technológií, ich využitia v kontexte vzdelávania a kreativity a predstavuje prínos pre svet dizajnu a hudby. Nepôjde len o ukážku schopností a talentu študentov zo školy v Prahe, ale aj o významný príspevok do diskusie o budúcnosti hudobného vzdelávania a jeho integrácii do sveta dizajnu a technológií.
V konečnom dôsledku nie je interaktívna inštalácia UMPRUM.wav iba zaujímavým experimentom, ktorý spája hudbu, dizajn a vzdelávanie, ale aj príkladom toho, ako môžu inovatívne prístupy a spolupráce medzi rôznymi disciplínami prispieť k obohateniu kultúry, umenia a spoločnosti ako celku.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroj: TS/Pavel Šafránek