Pre jediný zlý zvyk máš vyššiu pravdepodobnosť, že skončíš na mizine. Prieskum ukázal nečakané výsledky

  • Úspech v budúcnosti nepríde vďaka našim snom
  • Vedci varujú pred takýmto ašpiratívnym myslením
  • Môže nás totiž priviesť k zlým finančným rozhodnutiam
na snímke je žena na lehátku
Pixabay
  • Úspech v budúcnosti nepríde vďaka našim snom
  • Vedci varujú pred takýmto ašpiratívnym myslením
  • Môže nás totiž priviesť k zlým finančným rozhodnutiam

Máš tendenciu predstavovať si svoju úspešnú budúcnosť plnú peňazí a bohatstva? Manifestuješ si bohatú budúcnosť, finančnú nezávislosť a hromady peňazí? Robí to skutočne mnoho ľudí a existuje dokonca aj teória, ktorá hovorí, že cesta k finančnému úspechu leží vo viere v to, že sa dotyčnému takýto sen raz skutočne splní.

Nová štúdia publikovaná na webovej stránke austrálskej University of Queensland však hovorí, že v skutočnosti sa takéto myslenie spája skôr s riskantnými investíciami a napokon bankrotom.

Výskum, o ktorom informuje Science Alert, sa zameral na 1 023 účastníkov zo Spojených štátov. Približne tretina online respondentov prehlásila s tým, že pozitívne myšlienky a myšlienkové pochody“ spolu s „vyššími kozmickými silami“ môžu v ich životoch ovplyvniť reálne udalosti.

Vedci podotkli, že práve táto skupina ľudí pravdepodobne vidí ako (finančne) úspešná v budúcnosti. Nenašli však žiadny objektívny dôkaz, ktorý by naznačoval, že takéto ašpirácie aj skutočne vedú k väčšiemu úspechu. A to v žiadnej z kľúčových oblastí života.

„Tí, ktorí dosiahli vyššie skóre na našej škále, sa vnímali ako úspešnejší, mali silnejšie ašpirácie na úspech a verili, že s väčšou pravdepodobnosťou ho v budúcnosti dosiahnu,“ hovorí výskumník psychológie Lucas Dixon z University of Queensland.

Nestabilné investície

Zároveň sa však zistilo, že práve táto skupina respondentov má tendenciu riskantne investovať. Taktiež šlo o ľudí, ktorí už zažili bankrot a žili vo viere, že nepravdepodobnú úroveň úspechu dosiahnu príliš rýchlo.

Odborníci podotýkajú, že títo respondenti môžu byť vystavení riziku nestabilných investícií. Ako príklad uvádzajú kryptomeny či napríklad nebezpečné pyramídové a iné schémy.

Vlna optimizmu je pozitívna

Zároveň však vedci podotýkajú, že nejde len o negatívny spôsob myslenia. Práve naopak, optimizmus v tomto smere môže byť pre dotyčného psychologicky nápomocný. Nesmie sa však až prílišne odtrhnúť od reality.

Človek žijúci v spoločnosti sa naučil ceniť si rôzne atribúty. Či už ide o vzhľad, bohatstvo alebo slávu, v súčasnosti to vnímame ako čoraz podstatnejšie, píšu vedci. Znamená to podľa nich, že sa tieto ciele snažíme dosiahnuť stále viac. Môžeme si za nimi ísť možno aj na úkor zdravého rozumu a racionálneho myslenia.

Svoju úlohu tu zohráva aj vzostup sociálnych médií, pričom na internete sa neustále objavujú noví influenceri. Mnohí z nich svojim sledovateľom predstavujú rôzne cesty, ako nadobudnúť bohatstvo. Výskumníci poukazujú napríklad na videá na platforme TikTok označené pojmom „manifestation“. Tie od mája tohto roku získal už 34,6 miliardy zobrazení.

Vedecký tím teda odporúča opatrnosť, pokiaľ ide o nasledovanie stratégií rôznych „expertov“ typu guru. Často totiž neexistujú žiadne dôkazy potvrdzujúce funkčnosť ich metód. Práve naopak, niektoré z nich sa spájajú s výsledkami v podobe horšej finančnej situácie.

„Podporili by sme aj ďalší výskum týchto takzvaných ‚manifestačných influencerov‘, ktorí sľubujú úspech v dôležitých oblastiach, či už kariérne alebo pri finančných rozhodnutiach,“ hovorí Nicole Hartleyová, docentka na University of Queensland.

Zdroje: University of Queensland, Science Alert

Najnovšie videá

Trendové videá