Pre mnohých Slovákov môže byť hypotéka nedosiahnuteľná. Banky zvyšujú sadzbu, toto sú čísla
- Pre mnohých ľudí je hypotéka čím ďalej menej dostupná
- Až štyri banky zvýšili svoje úroky
- Pre mnohých ľudí je hypotéka čím ďalej menej dostupná
- Až štyri banky zvýšili svoje úroky
Svoje úroky zvyšovala od 11. marca aj Prima banka. Tá zvyšovala svoje úroky rovnako ako VÚB banka naposledy 28. januára. Vtedy zdražila však iba hypotéky s najkratšou fixáciou, teraz ale išli nahor všetky viazanosti.
Aj po zdražení bude ale ponuka od Prima banky patriť k najlacnejším na slovenskom trhu.
Banka poskytuje najnižší úrok pri fixácii na tri roky, ktorú po novom môžeš získať s úrokom 3,5 %. Čo sa týka najdlhšej sedemročnej fixácie, tá stojí celkom 4,1 %.
Slovenská sporiteľňa (SLSP) v marci tiež upravila svoje úrokové sadzby na bývanie pri všetkých fixáciách. Ako banka uvádza na svojej webovej stránke, zmena sa týka iba nových úverov. Tie úrokové sadzby už poskytnutých úverov zostávajú, ako si ich klienti predtým zafixovali.
Trojročná fixácia v SLSP predstavuje po novom od 4,19 % ročne, päťročná od 4,29 % ročne, desaťročná od 4,49 % ročne a 15-ročná fixácia od 4,89 % ročne.
„Klientom s existujúcou hypotékou aj naďalej odporúčame skorej dlhšie fixácie (minimálne na 5 rokov), keďže v krátkom čase neočakávame pokles sadzieb. Ak má klient navyše viac úverov (najmä nezabezpečených), je pre nich výhodné si ich skonsolidovať do hypotéky, ak to hodnota nehnuteľnosti umožní. Samozrejme, všeobecným pravidlom v ťažších časoch je aj optimalizácia výdavkov v domácnosti,“ odpovedala pre portál Startitup hovorkyňa SLSP Marta Cesnaková.
„V prípade, že má klient problém so splácaním, určite by nás mal kontaktovať čo najskôr, teda ešte predtým, ako sa dostane do omeškania. Radi mu individuálne pomôžeme v jeho situácii. Riešením môže byť aj predlženie splatnosti úveru, vďaka čomu sa mu mesačná splátka zníži.“
Nárast všetkých viazaností
K zvyšovaniu úrokov sa pripojila aj Tatra banka. Tá sa rozhodla k tomuto kroku pristúpiť po dlhšom období. Banka totiž menila výšku svojich úrokov naposledy 17. novembra 2022.
Po novom je rozdiel medzi najdlhšou a najkratšou fixáciou v Tatra banke minimálny. Jednoročný fix ponúka s úrokom od 4,19 % a v rámci 10-ročnej fixácie je úroková sadzba vyššia iba o 0,1 percentného bodu.
V súčasnosti sú v Tatra banke najlacnejšie hypotéky s päťročným fixom. Získať ich môžeš s úrokom od 3,99 %. Pri tejto jednej fixácii ponechala banka úrokovú sadzbu na pôvodnej úrovni.
Ako posledná sa pripojila UniCredit Bank, ktorá svoje sadzby upravovala naposledy 30. januára. Vtedy banka úroky znížila, no tentokrát išli smerom nahor všetky viazanosti.
S päťročným fixom môžeš v UniCredit Bank získať hypotéku za menej ako 4 %. Aj to iba v takom prípade, že si v banke uzatvoríš poistenie schopnosti splácať úver. Bez tohto poistenia ti narastie úroková sadzba o 0,3 percentného bodu na 4,29 %.
Rýchle jednanie
Úročenie hypoték bude rásť aj počas ďalších mesiacov, upozornil finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.
Pripomenul, že v januári tohto roka priemerná sadzba nových hypoték na Slovensku dosiahla 3,75 % a oproti decembru vzrástla o 0,2 percentuálneho bodu (p. b.). Ak nepríde zásadný pozitívny impulz v podobe poklesu jadrovej inflácie niekoľko mesiacov po sebe, ECB podľa Búlika zdvihne v tomto roku sadzby pravdepodobne celkovo o 1,5 p. b.
„Aktuálny vývoj smeruje k tomu, že Slováci si budú na bývanie koncom roka požičiavať s priemerným úrokom 5 % a ak sa na vývoji nič nezmení, v budúcom roku sa sadzby posunú smerom k 6 %,“ predpokladá analytik.
Kto teda v súčasnosti potrebuje bývať, nemá podľa neho dôvod čakať na lepšie podmienky pri hypotéke, keďže tie najbližší rok až dva nenastanú. „Ľuďom odporúčam nechať si hypotéku schváliť čím skôr a následne využiť obdobie 6 až 12 mesiacov, ktoré niektoré banky poskytujú pre nájdenie nehnuteľnosti. Týmto prístupom majú ľudia šancu nájsť vhodnú nehnuteľnosť a pokúsiť sa vyjednať čo najlepšiu cenu, a zároveň majú istotu, že budú čerpať úver s pôvodnou sadzbou,“ vysvetlil odborník.
Tlmenie ekonomickej aktivity
Zároveň upozornil, že úročenie vkladov sa napriek viacnásobnému zvýšeniu sadzby ECB za posledný rok príliš nezvýšilo. Rozdiel medzi úrokom na sporiacich účtoch či termínovaných vkladoch a sadzbami na medzibankovom trhu tak zostáva vysoký. „Pre banky rozhodne dáva zmysel, aby začali vklady opäť vo väčšej miere využívať ako zdroj pre poskytovanie hypoték a ďalších úverov. Tým pádom by úrokové sadzby z vkladov mali ísť jednoznačne nahor,“ očakáva Búlik.
Zvýšenie sadzieb Európskej centrálnej banky bude naďalej tlmiť ekonomickú aktivitu v celej eurozóne, a teda aj na Slovensku, predpokladá makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš. Pohyb úrokových sadzieb smerom nahor tlmí dopyt po tovaroch a službách zo strany spotrebiteľov, čo bude mať negatívny dopad na celkový výsledok hospodárstva.
„Na druhej strane, rast ekonomiky podporia investície a európske peniaze z Plánu obnovy a odolnosti. Máme za to, že slovenská ekonomika bude rásť v tomto roku o 1,5 %, čo je nad úrovňou rastu, ktorý ECB predikuje pre celú eurozónu (1 %),“ dodal analytik.