Pre Slovenku dovezenú z Iraku žiadajú väzbu: Žena by podľa NAKA mohla ujsť
- V nedeľu bola z Iraku dopravená žena, ktorú hneď obvinili
- Vyšetrovateľ pre ňu žiada väzbu
- V nedeľu bola z Iraku dopravená žena, ktorú hneď obvinili
- Vyšetrovateľ pre ňu žiada väzbu
Vládny špeciál z Irackého Kurdistanu 12. februára na Slovensko dopravil ženu, ktorú hneď po návrate na Slovensko obvinili. Jej príchod zorganizovalo ministerstvo zahraničných vecí. Na bratislavskom letisku pristávali v nedeľu krátko pred polnocou.
Ako sme ťa informovali, na palube mal byť aj policajt z Národnej kriminálnej agentúry.
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry žiada väzbu pre obvinenú R. D., ktorú tento týždeň dopravil vládny špeciál z Iraku. Podnet na vydanie návrhu na vzatie do väzby podal prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti.
„Dôvodom je obava, že osoba ujde alebo sa bude skrývať, prípadne bude pokračovať v trestnej činnosti,“ vysvetlila polícia. R. D. obvinili z trestných činov ohrozenia mravnej výchovy mládeže, založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny a vojnového bezprávia.
https://www.facebook.com/policiaslovakia/posts/pfbid02fQst2vZ4N9EvQ1Qp5kTuPYT72G3dgTADpGzNye9RuCrkP2n4s68foKjoMKys3Drvl
Za tieto skutky žene v prípade dokázania viny hrozí až doživotie.
K preprave osoby došlo na základe repatriácie slovenských občanov, ktorú zabezpečuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
„Let bol uskutočnený v súlade s platnou legislatívou. Vo vecnej kompetencii MZVEZ SR je vykonávanie konzulárnej asistencie a pomoci občanom SR, ktorí sa ocitli v núdzi. Rezort diplomacie v takýchto prípadoch spolupracuje aj s ďalšími príslušnými rezortmi a štátnymi inštitúciami,“ uviedol hovorca ministerstva Matúš Dávid s tým, že bližšie informácie nemôže rezort diplomacie poskytnúť vzhľadom na ochranu osobných údajov, ako aj žiadosť repatriovanej osoby.
Slovenka, ktorá bola z Iraku privezená, odmieta, že by bola členkou teroristickej skupiny. Markíze to potvrdil jej advokát Juraj Remšík. Televízia ďalej zistila, že z terorizmu obvinená žena si pred 20 rokmi v Egypte vzala lekára, no všetko sa podľa slov jej advokáta zvrtlo, keď sa v roku 2014 odsťahovali s mužom do Sýrie.
Najnebezpečnejšie tábory na svete
Ako sme ťa informovali, podľa sýrskej tlačovej agentúry North Press Agency si slovenská delegácia na čele s Igorom Pokojným pre Slovensku do kurdského Arbílu prišla 12. februára. Slovenský diplomat sa so sýrskymi predstaviteľmi pri tejto príležitosti zhováral aj o ničivom zemetrasení, ktoré zasiahlo Sýriu a Turecko.
Sýrska agentúra taktiež informovala, že žena bola spolu s deťmi väznená v intervenčných táboroch Hawl a Roj. Oba sa nachádzajú na severovýchode Sýrie a podľa tamojších médií ide o „najnebezpečnejšie tábory na zemi, v ktorých sú zadržiavaní rodinní príslušníci bojovníkov ISIS, vrátane tých zo zahraničia“.
Táto repatriácia je prvá v poradí, čo z Blízkeho východu repatriovali slovenskú občianku, avšak možno nie je posledný. O počte Slovákov v táboroch na severovýchode Sýrie nie sú doposiaľ vedené žiadne informácie.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, Redakcia, Redakcia, FB/Polícia SR