Pre zaočkovaných sa pandémia skončila, nemali by sme zatvárať školy. Rizikom sú bohoslužby, tvrdí SaS
- Strana SaS je pripravená diskutovať o návrhoch konzília odborníkov
- Tak ako poslankyňa Cigániková, celá strana SaS je zásadne proti opätovnému zatváraniu škôl
- S núdzovým stavom ani zákazom vychádzania nebudú súhlasiť
- Naopak, navrhujú, aby sa politici pozreli na bohoslužby
- Strana SaS je pripravená diskutovať o návrhoch konzília odborníkov
- Tak ako poslankyňa Cigániková, celá strana SaS je zásadne proti opätovnému zatváraniu škôl
- S núdzovým stavom ani zákazom vychádzania nebudú súhlasiť
- Naopak, navrhujú, aby sa politici pozreli na bohoslužby
Koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) uviedla v tlačovej správe, že je pripravená diskutovať o návrhoch konzília odborníkov ako aj o opatreniach, ktoré považujú za potrebné zaviesť.
Poslankyňa Janka Bittó Cigániková, ktorá je tímlíderka pre zdravotníctvo za stranu SaS, rovnako ako predsedníčka výboru NR SR pre zdravotníctvo, uviedla na svojom Facebooku príspevok, v ktorom formuluje všetky návrhy, ktoré strana SaS konzíliu odborníkov navrhla.
Zároveň sa vyjadrila k takým návrhom konzília odborníkov, s ktorými sa ako strana nestotožňujú a ktoré im prídu absurdné. Zároveň však uviedla, že nijakým spôsobom nespochybňuje prácu vysoko vážených odborníkov konzília.
„Považujeme však za správne diskutovať o niektorých ním navrhovaných opatreniach, ako aj o opatreniach, ktoré považujeme za potrebné zaviesť,“ uviedla v príspevku.
Strana SaS je presvedčená, že krokom k zvýšeniu motivácie k očkovanosti, čím veľmi prispejeme k zvládnutiu celej pandémie je správne vyslať spoločnosti signál, že pre zaočkovaných sa pandémia skončila.
„Konzíliu odborníkov sme navrhli viaceré opatrenia. Mnohé z nich akceptovali, avšak nedostali sme odpovede, prečo neboli akceptované iné,“ uvádza SaS v TS.
https://www.facebook.com/jankabittociganikova/posts/326555279277264
Janka Bittó Cigániková v príspevku taktiež uviedla, že považuje za správne položiť verejne zopár otázok, ktoré sú venované konzíliu odborníkov a ich návrhom.
Tak ako poslankyňa, celá strana SaS je zásadne proti opätovnému zatváraniu škôl. „Odporúčate zatvárať školy (aj keď len regionálne a na krátko), kam chodia deti s pozitivitou 0,8 % pri 300-tis testoch týždenne a minimálnym podielom na hospitalizáciách,“ uvádza Cigániková v príspevku.
Tvrdí, že napriek návrhu na zatvorenie škôl sa konzílium odborníkov vôbec nepozrelo na bohoslužby, že chodí drvivá väčšina práve staršieho obyvateľstva. Konzílium neodporúča zakázať bohoslužby ani len v čiernych okresoch, kde je však stopka platná pre gastro prevádzky či fitness centrá.
„Na bohoslužby chodia najmä starší občania, ktorých príjem do nemocníc nad 60 rokov tvoril 60 % celkových príjmov, priemerný vek zomretých na COVID je 74 rokov,“ dopĺňa Cigániková.
Opatrení, ktoré konzílium odborníkov navrhlo, je viacero. Týkajú sa taktiež zatvorenia prevádzok po 22-hodine od bordového okresu, zavedenia núdzového stavu a ním spojeného obmedzenia pohybu pre nezaočkovaných v čiernych okresoch.
„Strana SaS je však zásadne proti niektorým návrhom konzília, ako je napríklad zatváranie škôl mimo pravidiel školského automatu, zatváranie prevádzok po 22. hod aj pre očkovaných, či zavedenie núdzového stavu a zákaz vychádzania,“ uvádza TS.
Keďže odborníci navrhujú zaviesť obmedzenie pohybu pre nezaočkovaných v čiernych okresoch, Janka Bittó Cigániková sa v príspevku pýta, ako to konzílium konkrétne myslí.
Keďže k niektorým navrhnutým opatreniam zo strany SaS sa odborníci nevyjadrili, Cigániková sa opýtala, či sa konzílium stotožňuje s návrhom strany SaS, a to zaviesť v čiernych okresoch režim OTP aj do MHD a iných verejných uzavretých priestorov.
Pri tomto bode taktiež dodala a upozornila, „že s núdzovým stavom ani zákazom vychádzania SaS nebude súhlasiť, pretože to pri súčasne platných ďalších obmedzeniach (ako je OTP režim) nepovažujeme za nutné.“
Strana SaS rovnako nerozumie, prečo by sa mali v bordových a čiernych okresoch uzatvárať prevádzky po 22-hodine pre zaočkovaných.
„Uvedomujete si, že takéto opatrenia výrazne znižujú motiváciu k očkovaniu na veľkej časti Slovenska a zároveň úplne ničia už tak zdevastovaných malých podnikateľov?“ uviedla Cigániková.
Strana dala konzíliu motivačný návrh, aby ponechali otvorené akékoľvek prevádzky v čiernych okresoch pre zaočkovaných a aby to dali na úroveň bohoslužieb, ktoré sú aj v čiernych okresoch povolené.
Chcú teda, aby sa tieto prevádzky otvorili pre zaočkované osoby, vrátane zaočkovaného personálu. Samozrejme, ak prevádzka poruší pravidlo, dostane okamžitú stopku.
„Tiež nie je riešenie povinné očkovanie rizikových skupín, pretože vzhľadom na akútny nedostatok pracovníkov u nás to môže znamenať kolaps zdravotníctva a sociálnej starostlivosti,“ uviedla strana SaS.
Strana by medzi odporúčaniami konzília taktiež ocenila a rada videla aj rozšírené zverejňovanie štatistík týkajúcich sa počtu mŕtvych a počtu ľudí napojených na pľúcnu ventiláciu v rozdelení na očkovaných a neočkovaných.
„Riešením je tiež rozšírené zverejňovanie COVID štatistík o mŕtvych a ľuďoch napojených na umelú pľúcnu ventiláciu (UPV) v rozdelení očkovaní/neočkovaní, otvorenie čakárne na tretiu dávku pre všetky vekové kategórie a maximálna sloboda pre očkovaných,“ dodala Cigániková.
Do kopca ideme veľmi rýchlo
Matematik Richard Kollár opäť zverejnil na svojom Facebooku príspevok, v ktorom sa venuje stúpajúcej a rýchlo rastúcej tretej vlny pandémie. V príspevku sa krátko zameral aj na opatrenia konzília odborníkov, ktoré sú podľa jeho slov navrhnuté preto, pretože sa opatrenia, ktoré sú v momentálnom COVID automate nedodržiavajú dostatočne.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10115558691559213&id=2247644
„Podľa našich odhadov zo spätných dát v minulej vlne sa nedostatok lôžok začal prejavovať cca. začiatkom decembra, ventilácie chýbali už v novembri. To zodpovedá stavu cca. dnes počas tejto vlny. Vzhľadom na informácie, ktoré máme teraz z nemocníc, toto môže byť dnes už taktiež faktor,“ uviedol Richard Kollár a riešením tejto situácie, by podľa neho, mohla byť reprofilizácia a vypnutie ďalších častí bielej medicíny. „To však nie je až tak ľahké a sú za tým ťažké rozhodnutia,“ dodal.
Ďalší problém, ktorý sa ukazuje, je rýchly nárast dopytu po hospitalizáciách. Lôžka treba uvoľňovať, avšak ležia na nich iní pacienti, reprofilizácie sa nestíhajú robiť promptne, a tak je celá logistika a vôbec riešenie toho príliš netriviálne.
Problémom sa ukazuje najmä rýchlosť súčasného nárastu dopytu po hospitalizáciách, pretože je veľmi vysoká a ani plánované reprofilizácie sa často nedajú robiť dosť promptne. Tie lôžka je potrebné uvoľniť, ale ležia na nich iní pacienti. Je to celé dosť netriviálne.
„Minister zdravotníctva avizoval max. kapacitu 5 000 lôžok, t. j. vyššiu úroveň ako v minulej vlne. To je výborné, dúfam, že na to máme aj dosť ľudských zdrojov v zdravotníctve. Na tú úroveň by sme sa však už nemali dostať, počet kandidátov na hospitalizáciu, ktorí prichádzajú predovšetkým zo skupiny neimunizovaných (nezaočkovaní, neprekonané vážnejšie ochorenie) – by už nemal byť taký veľký,“ uvádza Richard Kollár.
Ako v závere matematik uvádza, dnes je deň tri a prestaneme počítať, až keď prídeme na vrchol vlny. Potom podľa jeho slov by sme mali počítať čas, ktorý strávime v týchto vysokých číslach.
Podľa Mateja Mišíka sa v optimistickom scenári odhaduje, že na Vianoce by sme mali byť už opäť v takej situácii, v akej sa nachádzame teraz. „To bude skvelá správa, ale je to optimistický scenár,“ dodal Kollár.
„Nie sme v tom sami, s nami stúpa celá stredná Európa. Bolo by skôr čudné, keby sa u nás dialo niečo iné,“ uzatvára matematik.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: TS/SaS, Facebook/Janka Bittó Cigániková - Fungujúce zdravotníctvo, Facebook/Richard Kollár, ÚVZSR