Prechádzka v Tatrách za 3 319 eur: Rezort životného prostredia upozorňuje na chybu, ktorú bežne robíš aj ty

  • Ak nechceš prísť o niekoľko výplat, rešpektuj pravidlá národných parkov
  • Pozor dávaj najmä na chybu, ktorú robíš počas každej prechádzky
Na snímke turisti oddychujú na vrchu Ostrva a pozerajú sa do Mengusovskej doliny vo Vysokých Tatrách.
Ilustračný obrázok TASR/Veronika Mihaliková
  • Ak nechceš prísť o niekoľko výplat, rešpektuj pravidlá národných parkov
  • Pozor dávaj najmä na chybu, ktorú robíš počas každej prechádzky

„Zberačom na komerčné účely sa snažia v prvom rade dohovoriť, pokuty sú krajným riešením. V blokovom konaní im hrozí pokuta do 300 eur, ako aj odobratie nazbieraných lesných plodov a náradia. V správnom konaní môže byť za daný priestupok uložená pokuta až do 3 319, 39 eur a prepadnutie veci. Strážcovia prírody sú v terénne na dennej báze v NP Nízke Tatry, pravidelné akcie proti nelegálnym zberačom robia napríklad v Tatranskom národnom parku či v Slovenskom raji.“

Rezort životného prostredia poukazuje na to, že enormný zber lesných plodov poškodzuje prírodu a vzácne ekosystémy národných parkov. Jeden zberač dokáže za použitia zberných pomôcok nazbierať desiatky litrov lesných plodov denne. Tiež dodáva, že zberači za sebou zanechávajú hromadu odpadkov.

„Lesné plody majú pritom nasýtiť predovšetkým pôvodných obyvateľov lesa. Na lesné plody je odkázané veľké množstvo živočíchov, vrátane hlucháňa hôrneho, či medveďa hnedého,“ píše ministerstvo s tým, že nadmerným zberom lesných plodov prichádzajú živočíchy o prirodzenú potravu, častým dôsledkom je aj neželaná kolízia či snaha zvierat zaobstarať si potravu v iných lokalitách.

Pozor na ďalšie prešľapy

Správa Tatranského národného parku (TANAP) uložila od začiatku roka do konca júna 13 pokút vo výške od desať do 160 eur pre jednotlivcov a skupiny.

Najčastejšie pokutované sú národná prírodná rezervácia Studené doliny, Mengusovská dolina či Kriváň. TANAP ani Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) v tomto roku neevidujú porušenie zákazu kúpania sa v plesách, potokoch a vodopádoch. Pre TASR to uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.

Tatranskí ochranári rozdali podľa Ferenčáka pokuty za vstup do národného parku počas sezónnej uzávery, za voľne pusteného psa, skialpinizmus mimo vyhradených miest v národnom parku, kempovanie, pohyb mimo turistických značených chodníkov a nelegálny vjazd vozidla a poškodenie rampy.

„Štátna ochrana prírody v posledných rokoch eviduje negatívny jav nárastu porušovania platných pravidiel, ktoré prichádzajú spolu s prázdninovým obdobím počas letnej turistickej sezóny,“ poznamenal hovorca. Pripomína, že kúpanie v tatranských plesách, potokoch a vodopádoch je zakázané. Predstavujú citlivé ekosystémy a tvoria domov pre mnohé živočíchy, ktoré by mohli zaniknúť ľudským zásahom.

Za priestupky na úseku ochrany prírody a krajiny je možné ukladať a vyberať pokuty v blokovom konaní do výšky 300 eur. Blokovú pokutu môže podľa Ferenčáka uložiť na mieste aj Stráž prírody.

„Ak sa zistí porušenie zákona v uplynulom čase, podnet je postúpený na Slovenskú inšpekciu životného prostredia, ktorá je orgánom štátneho dozoru,“ priblížil hovorca. Doplnil, že po prešetrení prípadu môže inšpekcia uložiť pokutu do výšky 3 319 eur.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: MŽP SR, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá