Kríza na slovenských cestách: Dvetisíc mostov je na zrútenie, kraje žiadajú vládu o pomoc
Prečo chcú cudzinci na Slovensku žiť a pracovať? Opýtali sme sa piatich z nich
- Mnoho cudzincov žije aj u nás na Slovensku
- Opýtali sme sa piatich z nich - Švéda, Íra, Taliana, Kanaďana a Estónky, čo ich priviedlo práve k nám a čo sa im na našej krajine páči
- Možno po tomto článku začneš aj ty pozitívnejšie vnímať našu krajinu
Ilustračá fotografia/ Unsplash/Flickr
- Mnoho cudzincov žije aj u nás na Slovensku
- Opýtali sme sa piatich z nich - Švéda, Íra, Taliana, Kanaďana a Estónky, čo ich priviedlo práve k nám a čo sa im na našej krajine páči
- Možno po tomto článku začneš aj ty pozitívnejšie vnímať našu krajinu
Otázky, ktoré nás zaujímali:
- Kedy si prvýkrát prišiel/prišla na Slovensko a čo ťa motivovalo ho navštíviť?
- Čo sa ti na Slovensku páči a čo by si tu naopak vylepšil/a alebo zmenil/a?
- Plánuješ tu zostať natrvalo alebo je pre teba Slovensko skôr prestupnou stanicou?
- Aké su reakcie Slovákov na to, že si cudzinec/cudzinka? Stretávaš sa prevažne s pozitívnymi reakciami (keďže sa o Slovákoch hovorí, že su pohostinný národ) alebo naopak, reagujú skôr negatívne?
- Učíš sa alebo prípadne vieš niečo zo slovenčiny?
- Vieš porovnať Slovensko s tvojou rodnou krajinou? Čo ti tu z domova chýba?
AXEL DRUID, 24 rokov, koordinátor prijímania nových zamestnancov, Švéd
- Prvýkrát som sem prišiel na začiatku roku 2013. Dôvod bol ten, že som dostal pracovnú ponuku.
- Páči sa mi veľmi jednoduchý životný štýl, ktorý si podľa môjho názoru užívajú aj iní cudzinci, ktorí tu žijú či pracujú. Čo by som zmenil: asi len to, aby sa Slovensko otriaslo z predošlých režimov, ktoré na ňom zanechali rany.
- Momentálne nemám žiadne plány, ale je pravdepodobné, že sa niekam ešte presťahujem. Netuším však momentálne kam. Všetko ukáže čas.
- Na Slovensku sa ku mne nik negatívne nechoval len kvôli tomu, že som zo zahraničia, práve naopak. Ľudia sa tu chovajú ku mne veľmi milo. A súhlasím, že Slováci sú veľmi pohostinný národ. Taktiež sa mi páči, že sa zaujímajú o to, čo si o nich ľudia zo zahraničia myslia. A veľmi ich zaujíma krajina, z ktorej pochádzate a ako to v nej funguje.
- Viem niečo povedať po slovensky, hlavne keď si vypijem :D trochu som sa naučil, ale skôr len od kamarátov.
- Slovensko je veľmi odlišné od Švédska. Avšak mne to tu vyhovuje viac než u nás doma. Je to tu oveľa jednoduchšie. Ľudia sa vám tu nestarajú do života a taktiež nie sú takí kritickí na vaše postoje, ako u nás. Chýba mi jedlo, ktoré na Slovensku bohužiaľ nekúpim. Napríklad lingonberry (typ brusnice) džem, dobrý knäckebröd (tvrdý švédsky chlieb), julmust (švédsky nápoj, ktorý sa pije počas Veľkej Noci a Vianoc), glögg (viac-menej varené víno), Varm & Kall (alkoholický nápoj, ktorý chutí ako „tekutý jablčný koláč“ s vanilkovou smotanou).
BRENDAN BYRNE, 42 rokov, majiteľ podniku Uisce Beatha, Ír
- Bolo to v roku 2008. Vtedy som s priateľkou navštívil Slovensko a povedal som si, že vyskúšame niečo nové.
- Zbožňujem počasie na Slovensku, aktivity v prírode a infraštruktúru, keďže zo Slovenska sa pohodlne dostanete kamkoľvek v rámci Európy. Čo sa mi nepáči je, že sa stretávam s tým, že Slováci majú pomerne negatívny názor na vlastnú krajinu. Podľa môjho názoru by mali byť hrdí a šťastní, že žijú v krajine so skvelým počasím, dobrou zdravotnou starostlivosťou, skvelou verejnou dopravou a vynikajúcimi kultúrnymi udalosťami.
- Plánujem zostať.
- Predtým ako sa bližšie spoznáte, tak majú Slováci trochu odstup, ale hneď ako sa zblížite, tak sú veľmi kamarátski. A čo by som zmenil? Taxikárov, seriózne taxikári robia Slovensku zlé meno. Jedine až na službu „Hopin“, tí sú super.
- Musím sa priznať, že bohužiaľ nie.
- Chýba mi rodina, kamaráti, Guinness a írske hovädzie.
SAM BOUTROS, 41 rokov, učiteľ angličtiny, Kanaďan
- Bolo to v roku 1987. Bol som navštíviť rodinu v Prahe a prišli sme sa pozrieť aj na Slovensko, konkrétne do Vysokých Tatier.
- Veľmi sa mi páčia prírodné krásy Slovenska a lokalita, keďže sa nachádza v srdci Európy. Zároveň by som povedal, že ľudia tu v Bratislave majú veľký záujem učiť sa ďalšie jazyky. A keď si vezmeme veľkosť Slovenska, tak musím povedať, že je tu veľa talentovaných a ťažko pracujúcich ľudí. Čo by som zmenil by bola údržba hlavného mesta. Je tu veľa zanedbaných miest, avšak myslím si, že Bratislava má obrovský potenciál stať sa krásnym hlavným mestom.
- Ešte som sa nerozhodol.
- Väčšina reakcí bola pozitívnych, občas trochu zdržanlivých, aj keď zas to je bežné vo väčšine hlavných miest. Slováci sa ma zvyknú pýtať aj na dôvody, prečo som opustil Kanadu.
- Ani nie, ale ovládam ruštinu, takže to dosť pomáha :).
- Ťažko porovnávať Slovensko s Kanadou. Mne osobne chýba zopár fast food reťazcov, ktoré na Slovensku nie sú.
zdroj: flickr.com
NIKI SCOTTO, 31 rokov, zamestnanec farmaceutickej firmy, Talian
- V apríli 2014 som navštívil Slovensko po prvý raz. Vtedy som začal pracovať v Bratislave.
- Veľmi sa mi páči slovenská príroda a aj to, ako si ju vedia Slováci užiť. Čo by som zmenil, je distribúcia tovaru v supermarketoch, hlavne, čo sa jedla týka. Mám pocit, že kvalita je nižšia, zatiaľ čo ceny sú v porovnaní s mojou krajinou rovnaké.
- Plánoval som tu zostať len na chvíľu, ale od tohto rozhodnutia uplynuli už 3 roky. Ešte som sa nerozhodol, či na Slovensku zostanem do konca svojho života, ale na druhú stranu človek nikdy nevie.
- Celkovo by som povedal, že Slováci sú veľmi pozitívne prekvapení, že som prišiel na Slovensko a zvyknú sa ma pýtať, ako sa mi tu páči.
- Trochu :) (napísal po slovensky, pozn. redakcie).
- Zložitá otázka. Pochádzam z Talianska. Môžem rozprávať o mori, počasí, prírode, historických pamiatkach alebo o jedle. Ale to sú veci, ktoré súvisia s mojou krajinou, miestom, kde som sa narodil a vyrastal. Takže mimo nich by som povedal, že mi hlavne chýba najdrahší človek v mojom živote a tým je moja mama.
Zobraziť celú galériu (18)
zdroj: pinterest.com INGRID KIRS, 30 rokov, manažérka prijímania nových zamestnancov, Estónka
- Prvýkrát som navštívila Slovensko v marci 2013, kedy som sa sem aj rovno presťahovala. Ja a môj priateľ sme chceli skúsiť niečo nové a exotické. Pre veľa ľudí slovo „exotické“ znamená palmové stromy a biele piesočnaté pláže. Pre nás to však znamená novú kultúru, nové prostredie, nové tradície a kuchyňu. Najprv som sa trochu obávala, ako budem fungovať v krajine, o ktorej moc nepočujete vo svetových médiách. Nevedela som, čo očakávať, avšak tieto obavy čoskoro pominuli.
- Zbožňujem Slovensko vo všetkých jeho aspektoch. Má silný charakter a je tu toľko skvelých vecí, že ani neviem, kde začať. Hneď po tom, čo som sa sem presťahovala, som sa však stretla s jednou vecou, ktorá vo mne zarezonovala. Osobne sa mi veľmi páčili veci, ako jedlo, príroda, či hrady, avšak ani od jedného Slováka či Slovenky som nepočula jedinú pozitívnu vec, ktorú by povedali o svojej krajine. Patriotizmus v mojej krajine je ako naše náboženstvo. Je to pre nás niečo posvätné, čo nám žiaden okupant nedokázal počas histórie vziať. Národná identita a hrdosť na svoje kultúrne dedičstvo je v Estónsku zásadná vec. Trochu ma zarmútilo, že aj keď sa viacerí Slováci rozhodli zostať žiť na Slovensku, nevidia na ňom veľa pozitívneho.
- Posledné tri roky som viackrát počula vyjadrenia ako „Chcem sa presťahovať do Škandinávie alebo Západnej Európy“, „Bratislava je strašne hektická“, „Neviem ako by som tu vychovávala svoje deti“, „Je tu strašne veľa korupcie a politikom ide len o to, aby si naplnili vlastné vrecká“. Ja vnímam Slovensko ako krajinu plnú obrovského potenciálu. Je tu veľa oblastí, v ktorých by sa Slovensko mohlo realizovať. Z jedál mi v tejto lokalite veľmi chutí (aj keď viem, že nie všetky sú slovenského pôvodu): šošovicová polievka, vyprážaný syr, cesnaková krémová polievka, černohorský rezeň a segedínsky guláš. Nerozumiem ako dokážu byť Slovenky také štíhle! To mi zrejme na veky zostane záhadou. Ak by som sa mala presťahovať, tak mi jednoznačne bude chýbať bryndza a Kofola. Celkovo si myslím, že Slováci by mali byť hrdí na svoju krajinu a kultúrne dedičstvo a udržať si pozitívnu myseľ. Odkázala by som im, aby boli šťastní za tie pozitívne veci, ktoré majú okolo seba.
- Slovensko si získalo značnú časť môjho srdca, čo som si len nedávno uvedomila, takže sa mi ťažko definitívne vyjadruje k tejto otázke. Zatiaľ by som sa priklonila k tomu, že čas ukáže.
- Myslím si, že väčšina cudzincov žijúcich na Slovensku sa stretla s otázkou: „Prečo práve Slovensko?“. Ja tak isto. Musela som niekoľko krát vysvetliť svoje motívy veľmi prekvapeným Slovákom. Ale akonáhle poviete niečo v ich rodnom jazyku – slovenčine – aj keď so zrejme smiešnym akcentom, tak sa skoro všetci Slováci usmejú a pohnú sa ľady. Nie je ťažké si nájsť kamarátov medzi Slovákmi a až si nejakých nájdete, môžete si byť istí, že zostanú vašimi lojálnymi kamarátmi až do konca života.
- Predtým nie, ale posledný rok sa ju učím čoraz viac a viac. Teraz sa môžem pochváliť, že dokážem viesť jednoduchú konverzáciu s kamarátmi. A taktiež som sa naučila „potravinovú reč“, keď idem nakupovať. Predavačka v obchode je mojou najlepšou učiteľkou slovenčiny. Takže sa ju vlastne učím každý deň.
- Myslím si, že Slovensko a Estónsko majú veľa spoločných vecí. Od mentality až po jedlo. Zrejme to bude súvisieť aj s tým, že oba naše národy zažili sovietsky režim. Taktiež sa mi na Slovensku páči jeho lokalita v Strednej Európe a možnosti, ktoré sú s týmto spojené. Z domova mi chýbajú niektoré jedlá, moja rodina a hlavne – more! :)
Čítajte viac z kategórie: Rozhovory